1 | 2 | 3 | 4

Szukaj

Facebook

Instagram

obrazek 2019a

Na zdjęciu z Leninem

Lenin w Leninie, Niemcewicz w Skokach

Jedną z ciekawszych miejscowości odwiedzonych przez nas podczas ostatniej wyprawy na Białoruś była wioska Lenin.

lenin wjazd do wioski

Więcej…

Tajska piękność z diamentami

Dziś w ramach odreagowywania stresów, dla odmiany ;) zabłądziłem na jedną z moich ulubionych stron, www.airliners.net Znalazłem tam mnóstwo zdjęć tajskiej piękności, tj. Boeinga 744 Thai Airways International HS-TGW.

 

 

Więcej…

Lenin w Baranowiczach i Hancewiczach

Ostatni wyjazd na Białoruś zaowocował kolejnymi dwoma zdjęciami z wodzem. 

Więcej…

Archiwalne loty

Gdy w wolnej chwili zajrzymy do fotograficznego archiwum, znajdziemy tam zdjęcia, które przywołają w pamięci ludzi, miejsca, sytuacje...

 

 

Więcej…

Drugi medal cieszy

Trochę zaniedbałem pisanie na petersoon.pl, a się ostatnio podziało. Udział w International Photography Competition “Landscapes of the World” i brązowy medal FIAP to duży powód do radości.

Więcej…

Kaplica św. Jacka w Oświęcimiu

Ta gotycka budowla jest jednym z najstarszych i najpiękniejszych zabytków w mieście.

kaplica sw jacek oswiecim 700

Więcej…

 

 baner na sciane 02

Plenerowa ekspozycja schronów obserwacyjnych na Kamionce jest gotowa do zwiedzania. W piątek kilkanaście osób uczestniczyło w okolicznościowym spotkaniu z okazji oficjalnego udostępnienia tego miejsca turystom. 

Luftschutz-Splitterschutzzelle pochodzących z czasów II wojny światowej jest osiem. Siedem koło siebie, jeden leży nieco dalej.

Więcej o historii

Dziś to miejsce wygląda zupełnie inaczej niż niemal pół roku temu. Przed otwarciem plenerowej ekspozycji przez dwa dni ochotnicy sprzątali je w deszczu. Skutecznie.

Teraz przy drodze jest drogowskaz kierujący do schronów. Przy nich znajduje się tablica informacyjna ze zdjęciami i opisem w języku polskim oraz angielskim.

Przy okazji porządków sprzątający odkryli pod warstwą śmieci i liści kilka zachowanych drzwi do Luftschutz-Splitterschutzzelle. Co będzie dalej z tymi drzwiami? 

Na to pytanie odpowiada Waldemar Rudyk, dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury, Sportu i Rekreacji w Chełmku, sprawca pozytywnego zamieszania, pomysłodawca i realizator utworzenia plenerowej ekspozycji schronów na Kamionce.

- Na razie żadna decyzja nie zapadła. Cały czas się zastanawiamy, jak to zrobić, żeby jak najmniej ingerować w stan obecny. Być może jedne z drzwi wyciągniemy z ziemi i zamontujemy na którymś ze stojących schronów. Wtedy odwiedzający to miejsce mogliby zobaczyć schron w komplecie. Będziemy jeszcze te działania konsultować - mówi.

Na pewno warto wybrać się na Kamionkę. Na spacer, lub na wycieczkę rowerową i zobaczyć to niezwykłe miejsce w Chełmku, które z jednej strony przypomina czas II wojny światowej. Z drugiej pokazuje niesamowitą siłę natury.