1 | 2 | 3 | 4

Szukaj

Facebook

Instagram

obrazek 2019a

Na zdjęciu z Leninem

Historia z dymem

Zdjęcia dymu są ciekawe przede wszystkim dlatego, że na to, co zobaczymy w uchwyconych kadrach, wpływ ma wiele czynników. Przede wszystkim nasza wyobraźnia.

Więcej…

Zaosie koło Nowogródka

Tytułowa fraza jest znana każdemu, kto choć trochę uważał na lekcjach języka polskiego w szkole podstawowej. Zaosie wskazywane jako miejsce urodzin Adama Mickiewicza dziś znajduje się w granicach Białorusi. Zajrzałem tam i do dziś czuję klimat tego niesamowitego miejsca.

Więcej…

Kilometr zerowy Wisły na rowerze

Przy zbiegu Przemszy i Wisły stoi bardzo charakterystyczny znak z dużym zerem namalowanym na blaszanej tablicy. Tu właśnie zaczyna się żeglowna Wisła. Niewiele osób o tym wie.

punkt zero

Więcej…

Fotografia w ogrodzie

Wiosną na rabatach pojawiają się pierwsze kwiaty. Kolejne rośliny będą pięknie rozkwitać latem i jesienią. Jak uwiecznić je na zdjęciach makro, by mieć pamiątkę oraz pochwalić się znajomym efektami naszej pracy? Nie jest to takie trudne, jak mogłoby się wydawać.


 

Więcej…

Białoruskie Malediwy - mеловые карьеры

W trakcie ostatniej podróży po Białorusi trafiliśmy, trochę przez przypadek, w jedno z niezwykłych miejsc w tym kraju. Wypełnione wodą wyrobiska, z których wydobywano niegdyś kredę, stanowią obecnie kompleks zalewów zwanych białoruskimi Malediwami. 

Więcej…

Jak odróżnić wiarygodną informację od fake newsa? Czy jest to możliwe?

To pytania, które szczególnie dziś są aktualne. I będą coraz bardziej. Miałem wielką przyjemność rozmawiać o tym - podczas prowadzonego przeze mnie warsztatu w ramach tegorocznego Oświęcimskiego Forum Praw Człowieka - ze studentami z uczelni śląskich i małopolskich. Było energetycznie. W tle – magiel.

Fot. Alicja Bartuś

Więcej…

 

 baner na sciane 02

Możliwość oglądania tylu pięknych przedmiotów codziennego użytku w jednym miejscu nie zdarza się często. Dlatego zdecydowanie warto się wybrać na wycieczkę do galerii „Obok” w Tychach.

Misy, miski, miseczki, patery, dzbanki, kubki, filiżanki – to rzeczy, których używamy każdego dnia. W większości wyprodukowane maszynowo pełnią tylko funkcję użytkową. Remigiusz Gryt, Monika Dąbrowska-Picewicz, Jolanta Herma-Pasińska i Adam Sobota pokazują, że mogą one być również misternymi dziełami sztuki.

Więcej o autorach

Artyści prezentujący swoje prace na wystawie ceramiki „Naczynie” w Miejskiej Galerii Sztuki „Obok” (Pasaż Kultury Andromeda – pl. Baczyńskiego 2 w Tychach) tworzą od lat. Od lat także się bardzo dobrze znają i współpracują. Stąd też, zapewne, decyzja, by ekspozycję potraktować jako wspólną emanację miłości do gliny. Nie znajdziemy na niej bowiem opisów autorów przy wystawianych pracach.

„Naczynie – zwykły przedmiot codziennego życia. Dla ceramika jednak taki przedmiot jak czarka do herbaty może stać się całym wszechświatem możliwych połączeń kształtów, kolorów i faktur. Dlatego w codziennej pracy wgryzamy się, przeżuwamy i trawimy glinę, czujemy jej obecność, każdy milimetr staje się ważny dla proporcji, każdy zaciek szkliwa, pęknięcie czy jego przetarcie może być krokiem do stworzenia naczynia doskonałego” - piszą autorzy w katalogu wystawy.

Gdyby kiedyś stało się tak, że wyposażyłbym kuchnię w te wszystkie ceramiczne wspaniałości, piekło mogłoby zamarzać trzy razy dziennie. Codziennie.

Wystawa jest czynna do 3 marca.

Dziękuję bardzo Monice i Andrzejowi za wspaniały, piątkowy wieczór i możliwość obcowania ze Sztuką. Jednocześnie zapraszam na fotograficzny przegląd „możliwych połączeń kształtów, kolorów i faktur”.