Szukaj

Facebook

Instagram

obrazek 2019a

Na zdjęciu z Leninem

warsztaty fotograficzne rekodzielo

Ostatni pobyt na Białorusi zaowocował wizytami w Zaosiu, Nowogródku, Słonimie i Pińsku. Pozwolił także na wzbogacenie kolekcji pomników Lenina o aż sześć nowych zdjęć.

Pomnik Lenina w Pińsku

Leninopad trwa
Nic nie wskazywało na to, że zbiory będą tak obfite, a ja przy okazji znacząco pogłębię wiedzę w zakresie leninologii. To dzięki Alesiovi Łahvincovi, który podrzucił mi kilka ciekawych linków na ten temat. Dziękuję Aleś :)

Na Białorusi, tak jak na Ukrainie, także przebiega proces usuwania pomników Lenina z przestrzeni publicznej. Nie ma on ukraińskiej gwałtowności, ale trwa. Z informacji podanych przez serwis svoboda.org wynika, że z 600 posągów wodza rewolucji postawionych w czasach sowieckich, w 2016 roku zostało 400. 

Pierwszym, oficjalnie zdemontowanym w 1998 roku był pomnik w Nowogródku. Został usunięty w trakcie remontu placu w centrum z okazji 200-lecia urodzin Adama Mickiewicza. Dziś w kącie znajduje się tylko skromny biust Włodzimierza Iljicza.

Najciekawsza historia, którą poznałem, dotyczy Lenina - zabójcy w białoruskich Uwarowiczach (obwód homelski). Do zdarzenia doszło w 2009 roku. 21-letni mężczyzna postanowił się pohuśtać na wyciągniętym ramieniu wodza. Pomnik przewrócił się na żartownisia i go przygniótł. Pechowiec zmarł w drodze do szpitala. 

Więcej ciekawostek - TUTAJ

Niespodzianka w Pińsku
Nie ukrywam, że podczas ostatniej wycieczki z Andrzejem Fedorowiczem po białoruskich, interesujących miejscach, najbardziej byłem ciekaw przedstawienia Lenina w Pińsku. Wcześniej usłyszałem bowiem historię o tym, że gdy spojrzy się na niego z odpowiedniej perspektywy, wygląda jakby miał penisa na wierzchu. Trudno było uwierzyć, że tak może być naprawdę. Okazało się, że jest. Za penisa robi palec lewej ręki. Przed naszym przyjazdem do Pińska ktoś dla spotęgowania efektu naciągnął na palec kondoma. Efekt poniżej na zdjęciu.

 

Piński Lenin jest także ciekawy dlatego, że znalazł się wśród ośmiu uznanych za dzieła sztuki - pomniki kultury. Mało tego, oglądany od tyłu wygląda, jakby zbierał się do lotu mając na plecach plecak z silnikami odrzutowymi.

Jak wspomniałem wyżej, na Białorusi stoi jeszcze 400 pomników wodza rewolucji. Jest po co jeździć ;)

Zapraszam do obejrzenia znacząco wzbogaconej kolekcji moich zdjęć z Leninem 

 

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież