1 | 2 | 3 | 4 | 5

Szukaj

Facebook

Na zdjęciu z Leninem

Ostatni pobyt na Białorusi zaowocował wizytami w Zaosiu, Nowogródku, Słonimie i Pińsku. Pozwolił także na wzbogacenie kolekcji pomników Lenina o aż sześć nowych zdjęć.

Pomnik Lenina w Pińsku

Nic nie wskazywało na to, że zbiory będą tak obfite, a ja przy okazji znacząco pogłębię wiedzę w zakresie leninologii. To dzięki Alesiovi Łahvincovi, który podrzucił mi kilka ciekawych linków na ten temat. Dziękuję Aleś :)

Jak się okazuje, na Białorusi, tak jak na Ukrainie, także trwa proces usuwania pomników Lenina z przestrzeni publicznej. Nie ma on takiej gwałtowności, jak u ukraińskich sąsiadów, ale przebiega. Z informacji podanych przez serwis svoboda.org wynika, że z 600 pomników wodza rewolucji postawionych w czasach sowieckich, w 2016 roku zostało 400. 

Pierwszym, oficjalnie zdemontowanym w 1998 roku był pomnik w Nowogródku. Został usunięty w trakcie remontu placu w centrum z okazji 200-lecia urodzin Adama Mickiewicza. Nie wiadomo, co się z nim stało. Dziś w kącie placu znajduje się tylko skromny biust Lenina.

Najciekawsza historia, którą poznałem, dotyczy pomnika Lenina - zabójcy w białoruskich Uwarowiczach (obwód homelski). Do zdarzenia doszło w 2009 roku. 21-letni mężczyzna postanowił się pohuśtać na wyciągniętym ramieniu wodza. Pomnik przewrócił się na żartownisia i go przygniótł. Pechowiec zmarł w drodze do szpitala. 

Więcej ciekawostek - TUTAJ

Nie ukrywam, że podczas ostatniej wycieczki z Andrzejem Fedorowiczem po białoruskich, interesujących miejscach, najbardziej byłem ciekaw pomnika Lenina w Pińsku. Wcześniej usłyszałem bowiem historię o tym, że gdy spojrzy się na wodza z odpowiedniej perspektywy, wygląda jakby miał penisa na wierzchu. Trudno było uwierzyć, że tak może być naprawdę. Okazało się, że jest. Za penisa robi palec lewej ręki. Przed naszym przyjazdem do Pińska ktoś dla spotęgowania efektu naciągnął na palec kondoma. Efekt poniżej na zdjęciu.

 

Piński Lenin jest także ciekawy dlatego, że znalazł się wśród ośmiu uznanych za dzieła sztuki - pomniki kultury. Mało tego, oglądany od tyłu wygląda, jakby sam zbierał się do lotu mając na plecach plecak z silnikami odrzutowymi.

Jak wspomniałem wyżej, na Białorusi stoi jeszcze 400 pomników Lenina. Jest po co jeździć ;)

Zapraszam do obejrzenia znacząco wzbogaconej kolekcji moich zdjęć z Leninem 

 

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież