1 | 2 | 3 | 4

Szukaj

Facebook

Instagram

obrazek 2019a

Na zdjęciu z Leninem

Pełnia Kwiatowego Księżyca

Dzisiejsza pełnia miała dodatkowy walor widokowy w postaci chmur, co jakiś czas przesłaniających satelitę Ziemi.

Więcej…

Warsztaty fotograficzne – zobacz, co tworzy Magda

Weekend upłynął pod znakiem aktywności w studiu. Robiliśmy zdjęcia przedmiotów wykonanych z różnych materiałów. To z kolei stawiało przed nami duże wyzwania.

warsztaty fotograficzne 700

Więcej…

Niezwykły Kirgistan – spotkanie w Oświęcimiu

Zapraszam w środę, 30 listopada, o godz. 18 do Miejskiej Biblioteki Publicznej w Oświęcimiu na spotkanie autorskie połączone z finisażem wystawy zdjęć w Galerii Przechodniej MBP. Opowiem na nim o codziennym życiu w Kirgistanie.


Więcej…

Manchester 01 - Runway Visitor Park

Wyspy nigdy nie były celem moich planowanych wyjazdów. Gdy jednak się zdarzyło, że mogę tam śmignąć, śmignąłem. W miłym towarzystwie :)

 

Więcej…

Procesja Bożego Ciała w Lipinach po sześciu latach

Trochę trwało, zanim znów miałem okazję podziwiać barwną procesję w Lipinach – dzielnicy Świętochłowic. Niby nic się nie zmieniło, a jednak się zmieniło.

swietochlowice lipiny 2022 015 700

Więcej…

Wykopaliska fotograficzne I

Mam teraz trochę wolnego czasu. Częściowo poświęcam go na przeglądanie zawartości komputerów i odkrywam zdjęcia, o których zdążyłem już zapomnieć. Jednym ze znalezisk są fotki ze wspólnego wyjazdu pod niebo strażackim podnośnikiem PMT-40 z Piotrem Rymarowiczem w 2006 roku.

Fot. Piotr Rymarowicz

 

Więcej…

 

 baner na sciane 02

W trakcie podróży po Białorusi warto zajrzeć do miejscowości Krupowo koło Lidy. W tutejszym kościele można bowiem zobaczyć obraz autorstwa rotmistrza Witolda Pileckiego.

To świadectwo jednej z mało znanych części życia polskiego bohatera, znanego jako ochotnik do Auschwitz i autor raportu o życiu i śmierci w niemieckim obozie koncentracyjnym KL Auschwitz.

W internetowych biogramach Pileckiego najczęściej można znaleźć informację o tym, że w 1922 roku zaczął studia na Uniwersytecie im. Stefana Batorego w Wilnie jako nadzwyczajny słuchacz Wydziału Sztuk Pięknych. Ze względu na sytuację materialną musiał je przerwać.  Jak się okazuje, oprócz zainteresowania poezją i prozą, Witold również bardzo przyjaźnie spoglądał w stronę malarstwa.

Kościół Trójcy Przenajświętszej w Krupowie znajduje się niedaleko niegdysiejszego majątku Pileckich w Sukurczach. Dziś śladu po tymże majątku nie ma. Za to w kościele jest piękna pamiątka po rotmistrzu - na ścianie z lewej strony znajduje się obraz autorstwa Witolda. Zwraca od razu uwagę, bo nie ma nic wspólnego z klasycznym malarstwem sakralnym. Przedstawienie św. Antoniego z dzieciątkiem skojarzyło mi się od razu z twórczością Tamary Łempickiej i modnymi w latach 20. minionego wieku tendencjami w sztuce. Zwłaszcza kubizmem.

Na przeciwległej ścianie kościoła jest obraz Matki Bożej Nieustającej Pomocy, którego autorstwo również w niektórych źródłach przypisuje się Witoldowi Pileckiemu. Stanowczo zaprzeczył temu polski ksiądz spotkany w świątyni. Podczas dość długiej rozmowy o życiu Polaków na Białorusi, wierze, i sytuacji politycznej na świecie, powiedział, że na pewno Witold tego obrazu nie namalował. Najpewniej tylko go podarował kościołowi.