1 | 2 | 3 | 4

Szukaj

Facebook

Instagram

obrazek 2019a

Na zdjęciu z Leninem

Air Show Radom 2013

Po wielu miesiącach pracy czas na nadrabianie fotograficznych zaległości. Na dzień dobry parę fotek z Air Show 2013 w Radomiu.


 

Więcej…

Dwa razy dookoła świata

Wrześniowy wyjazd na Krym był jednocześnie ostatnią lotniczą eskapadą w roku 2012. Po dokładnym zsumowaniu dotychczasowych lotów okazało się, że mam ich na koncie o dwa więcej, niż sądziłem.

 

 

Więcej…

Analogowe ćwiczenia i wspomnienia

Sobotę poświęciłem na skanowanie i poznawanie możliwości sprzętu. Wczoraj dotarł do mnie skaner Epson V330.

 


 

Więcej…

Zrób sobie obiektyw

Jeśli poświęcisz trochę czasu, wzbogacisz swój zestaw fotograficzny o własnoręcznie wykonany obiektyw otworkowy. Zabawa jest przednia, a efekty potrafią pozytywnie zaskoczyć.

pinhole 11 2021

Więcej…

Białoruś widziana od środka

Któregoś dnia zadzwonił do mnie Łukasz Dziedzic z Regionalnego Ośrodka Kultury w Zatorze. Nagramy rozmowę o Białorusi? - zapytał. Odpowiedziałem, że bardzo chętnie opowiem o naszym mało znanym sąsiedzie.

bialorus sasiad nieznany

Więcej…

Makar & Children Of The Corn w Chełmku

W miniony piątek było mocno i dobrze muzycznie. Bluesowo i rockowo. Czyli tak, jak zespół czuje. Emocje oddaje publiczności. Robi to znakomicie, co potwierdził 23 marca w sali kinowej ośrodka kultury.

Więcej…

Chcesz robić lepsze zdjęcia? Chcesz dobrze poznać możliwości swojego aparatu? To rzuć wszystko i chodźmy fotografować :)

Niemal każdy, kto pokocha zatrzymywanie chwil w kadrze i chce się dalej rozwijać, w którymś momencie zaczyna trafiać na przeszkody różnej natury. Najczęściej upatruje ich w posiadanym sprzęcie. Bo ma najtańsze body i kitowy obiektyw. Albo, o zgrozo, tylko małpę, czyli kompakt. To przecież takie nieprofesjonalne. Jak tu wyjąć małpę, gdy wszyscy wokół trzaskają lustrami? 

Warsztaty fotograficzne w plenerze
Zaczynają się zatem zazdrosne spojrzenia na innych fotografujących, często wyposażonych w topowe aparaty i szkła. Bo im wychodzi, co pokazują np. na Facebooku lub Instagramie. Zaczyna się także śledzenie ofert sklepów internetowych ze sprzętem i snucie marzeń. Och, gdybym miała/miał takie body i takie obiektywy, to...
No, właśnie. Co?

Bądźmy szczerzy. Znam wiele osób, które myślały w ten sposób. Czyli, jeśli kupię lepszy aparat, będę mogła/mógł robić lepsze zdjęcia. W efekcie mnóstwo lustrzanek zalega w szafach i szufladach, bo ich właścicielki/właściciele ulegli iluzji, że drogi sprzęt pozwoli im z dnia na dzień poprawić technikę i wspomóc wyobraźnię. Tymczasem zamiast fantastycznych fotografii zaczęły pojawiać się niespodziewane problemy. Bo nie ma trybu automatycznego, bo kadry są prześwietlone lub niedoświetlone, bo ustawianie ostrości nie działa itd. A miało być tak pięknie...

Brak dobrego sprzętu często też pojawia się jako wymówka i usprawiedliwienie własnego lenistwa. Nie oszukujmy się: nie da się zrobić np. krajobrazu z płynącym strumieniem bez wychodzenia z domu.

Najlepszym aparatem jest ten, który właśnie trzymasz w rękach. Naprawdę. Nie jest ważne, czy kosztował 200 zł, czy 20 000 zł. Bo każde zdjęcie najpierw powinno powstać w wyobraźni (pomijamy zdjęcia sytuacyjne). Sprzęt służy tylko jego utrwaleniu na filmie lub karcie pamięci.

Spróbuj ze mną
Organizuję indywidualne warsztaty fotograficzne pełne praktycznych ćwiczeń w plenerze lub w mieście. Spacery są także okazją do spokojnej, niespiesznej rozmowy o zdjęciach w przyjaznej atmosferze, którą gwarantuję :)

Jak to działa
Każdorazowo przygotowuję indywidualny program zajęć dostosowany do stopnia zaawansowania uczestnika. Ale z pewnością w trakcie wypadu w plener porozmawiamy o tym:
- jakie są możliwości Twojego aparatu fotograficznego,
- jak wybierać temat fotografii,
- w jaki sposób kadrować,
- jak świadomie dobierać parametry ISO, przysłony i czasu naświetlania lub korzystać z programów tematycznych,
- co to jest głębia ostrości i jak ją kreatywnie wykorzystać.

To propozycja dla osób, które rozpoczynają swoją przygodę z fotografią, lub chcą doskonalić posiadane umiejętności w komfortowych warunkach.

Najpopularniejsze do tej pory tematy wybierane przez uczestników to: krajobraz, makro, kreatywne wykorzystanie głębi ostrości.

Możesz mi zaufać. Szkolenia poświęcone fotografowaniu i sztuce dziennikarskiej prowadziłem w redakcjach gazet i portali internetowych w Kirgistanie, Mołdawii, na Ukrainie i Białorusi. W Polsce, oczywiście, także :)

Dlatego rzuć wszystko i chodźmy fotografować :)

Napisz do mnie, by dowiedzieć się więcej o proponowanych zajęciach. Zawsze podstawą są ćwiczenia praktyczne.

Poza warsztatową wiedzą, dostaniesz także później wsparcie poprzez porady i materiały w internecie. 

Zapraszam :)

Piotr Tarczyński
pracownia[at]petersoon[kropka]pl


Z takimi zdjęciami możesz wrócić ze spaceru fotograficznego