1 | 2 | 3 | 4

Szukaj

Facebook

Instagram

obrazek 2019a

Na zdjęciu z Leninem

W 2017 roku leciało tak :)

Miniony rok był dla mnie bogaty w różne wydarzenia fotograficzne i podróżnicze. Najważniejsze z nich to zakochanie w Słonimiu. Czas na podsumowanie.

Więcej…

Manchester 03 - Museum of Science and Industry

Muzeum Nauki i Techniki to kolejny, obowiązkowy punkt odwiedzin podczas pobytu w Manchesterze. Samoloty, pociągi i maszyny parowe w jednym miejscu – po prostu bajka.

Więcej…

Kto rano wstaje, ten nadaje ;)

Z wielką przyjemnością informuję, że Radio Kraków jest jednym z patronów medialnych mojej wystawy fotografii „.kg Niezwykły Kirgistan. Ludzie, miejsca” w Przeciszowie.

W ogniu pytań red. Jana Stępnia z Radia Kraków ;)  Fot. Łukasz Fuczek
Więcej…

Niezwykły Kirgistan – po spotkaniu w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Oświęcimiu

Od prelekcji i finisażu wystawy minął ponad tydzień, a ja wciąż nie mogę ochłonąć.


 Fot. Jacek Krawczyk

Więcej…

Marek Kołdras – filmowe historie niezwykłe

Trzy produkcje, trzy różne czasy historyczne, trzy różne tematy: religia, wojna i artysta niepokorny. Reżyser, scenarzysta i miłośnik historii Marek Kołdras nie wiedział, że takie połączenie na pokazie jest niemożliwe. I zrobił to w Brzesku. Z powodzeniem.

Więcej…

Rok 2016 był dla mnie bardzo udany

Tytuł tego wpisu mówi wszystko. Jest nieskromny i taki ma być, bo czasem warto się pochwalić ;) Zwłaszcza, jeśli jest czym.


12.06.2016 r. Teatr Ósmego Dnia w Katowicach

Więcej…

 

 baner na sciane 02

Jedną z ciekawszych miejscowości odwiedzonych przez nas podczas ostatniej wyprawy na Białoruś była wioska Lenin.

lenin wjazd do wioski

Tym razem z Mińska pojechaliśmy na południe, na kresy Kresów. Lenin znajdował się przed wojną na terenie II RP, tuż przy granicy z Rosją. Trafiliśmy tam przez przypadek. Po prostu – w trakcie jazdy minęliśmy tablicę z nazwą Lenin. Zaskoczeni – zatrzymaliśmy się, zawróciliśmy i postanowiliśmy obejrzeć to miejsce dokładniej.

Od razu wyjaśnienie: nazwa miejscowości nie ma nic wspólnego z Włodzimierzem Iliczem. Powstała od imienia Leny – tragicznie zmarłej córki jednego z właścicieli majątku. Historia ta ma XVI-wieczne korzenie. Trzy miesiące przed wybuchem II wojny światowej i napaści Niemiec na Polskę, polskie władze zmieniły nazwę - ze względu na skojarzenia z wodzem rewolucji - na Sosnkowicze. Nie utrzymała się długo.

lenin z leninem

W Leninie pomnik Lenina jest


Wioskę szczególnie upodobali sobie Niemcy jako miejsce masowych mordów. Przy wjeździe znajduje się pomnik upamiętniający ok. 3000 Żydów zabitych 14 sierpnia 1942 r.

lenin obelisk getto

Obelisk poświęcony Żydom zamordowanym przez Niemców

 

Obok, przy pamiątkowym kopcu, jest tablica z informacją, że tu, w 1941 i 1942 r., Niemcy zamordowali ponad 1200 osób, głównie żołnierzy sowieckich.
Tyle samo ludzi, mieszkańców Lenina, Niemcy spalili 16 lutego 1943 roku. Zbiorowa mogiła znajduje się na miejscowym cmentarzu. Tam nie dotarliśmy.

W wiosce Lenin nie mogło zabraknąć pomnika Lenina. Wraz z innymi, napotkanymi po drodze, znacząco wzbogacił moją, wciąż rosnącą kolekcję fotografii z wodzem rewolucji. Mam ich obecnie 46.

> NA ZDJĘCIU Z LENINEM

W trakcie tego wyjazdu odwiedziliśmy także m.in. Skoki (koło Brześcia), miejsce urodzin Juliana Ursyna Niemcewicza. Dobrze zachowany i odrestaurowany pałac zachęcił do zwiedzania, a przewodniczka wykazała się ogromną wiedzą na temat rodziny Niemcewiczów.

skoki palac niemcewicz

Pałac Niemcewiczów w Skokach (obecnie Białoruś)

 

skoki niemcewicz park aleja

Aleja w pozostałościach parku przy pałacu Niemcewiczów w Skokach


Sam Julian Ursyn jest niesłusznie zapomniany i rzadko wspominany jako Polak wybitny. Niesłusznie, bo przecież był nie tylko współtwórcą Konstytucji 3 Maja, ale także przyjacielem i adiutantem Tadeusza Kościuszki, prozaikiem i poetą, aktywnym działaczem emigracyjnym, wreszcie, uwaga: biografem pierwszego prezydenta Stanów Zjednoczonych George'a Washingtona.

W tymże pałacu 15 grudnia 1917 roku przedstawiciele Niemiec i Rosji podpisali rozejm.
Traktat Brzeski to nieco późniejsza historia.

skoki niemcewicz obelisk traktat brzeski

Obelisk upamiętniający podpisanie w pałacu Niemcewiczów w Skokach rozejmu między Rosją i Niemcami (15.12.1917 r.)