1 | 2 | 3 | 4

Szukaj

Facebook

Instagram

obrazek 2019a

Na zdjęciu z Leninem

Chełmek - po wernisażu I wystawy Klubu Miłośników Fotografii

Trzynastka wcale nie musi być pechowa. 13 kwietnia, w piątkowy wieczór w Miejskim Ośrodku Kultury Sportu i Rekreacji w Chełmku spotkało się ponad 80 osób, by oglądać zdjęcia i porozmawiać o nich, o ich historii, pomysłach na kolejne kadry, technikach. Okazją był wernisaż I wystawy chełmeckiego Klubu Miłośników Fotografii.


 

Więcej…

Białoruś. Zapraszam na spotkanie

Moja przygoda z tym krajem zaczęła się w 2002 roku. Trwa do dziś.

Ruiny zamku w Nowogródku

Więcej…

NATO Days w Ostravie 2017

Na tę imprezę wybierałem się od kilku lat. Zawsze jednak na przeszkodzie stawał jakiś wyjazd w tym samym czasie. Wreszcie się udało.

Więcej…

Zapraszam na wydrukujfotografie.pl

Tę stronę internetową śledziłem od pewnego czasu. Przede wszystkim dlatego, że od dawna zastanawiałem się, w jaki sposób rozpowszechniać dobre jakościowo odbitki zdjęć, gdyby ktoś zapragnął którąkolwiek z moich fotografii powiesić na ścianie u siebie w domu.

Więcej…

W Alimovej Bałce jak w bajce

Alimova Bałka i okolice to jedno z wielu niezwykłych miejsc na Krymie. Po raz drugi miałem okazję je odwiedzić w styczniu 2013 roku.

 

 

Więcej…

Zapraszam na Wielki Charytatywny Kiermasz Wiosenny

W niedzielę, w Oświęcimskim Centrum Kultury, będę prezentował swoje zdjęcia w większym formacie i na odbitkach. Zachęcam do udziału, bo można wesprzeć cenną inicjatywę dobroczynną, na wielu stoiskach kupić piękne, wielkanocne rękodzieła i po prostu – spokojnie pogadać w sympatycznych okolicznościach :)

Więcej…

Gdy przyjrzymy się bliżej kolekcjonerom i miłośnikom historii żyjącym na ziemi oświęcimskiej, to okaże się, że Marian Kocemba z Osieka nie jest tak znany, jak na to zasługuje ze względu na swoje zbiory i osobowość.

marian kocemba izba osiek 700 01

Historia zaczęła się tak. Marian Kocemba długo zbierał książeczki z serii wydawanej w ramach Biblioteki Żółtego Tygrysa, czyli powszechnie zwanych Tygrysami. Uzbierał kilka metrów. Na długość grzbietów ułożonych w poprzek. Potem już poszło ;)

Sam jeździł i szukał nowych eksponatów do swojej kolekcji. Pomagali też znajomi, którzy informowali o swoich znaleziskach, albo o tym, co ktoś przywiózł na złom.

Marian Kocemba zbierał zatem, zbierał i nazbierał. Kilka lat temu postanowił podzielić się swoimi zbiorami z innymi. W ten sposób powstała Izba Regionalna Doliny Karpia. Została oficjalnie otwarta w październiku 2014 roku. Można w niej zobaczyć, jak przed laty żyli mieszkańcy: Osieka, Brzeźnicy, Polanki Wielkiej, Przeciszowa, Spytkowic, Tomic i Zatora oraz jakich przedmiotów na co dzień używali. Oczywiście to ważna, ale tylko część niezwykle bogatej kolekcji pana Mariana, również hodowcy ptaków.

Nie pomylę się zbyt wiele, jeśli napiszę, że u niego – wśród wielu tysięcy przedmiotów – z niewielkimi wyjątkami - każdy znajdzie coś, co go bardzo zainteresuje.

Nie wierzycie?
Krótka wyliczanka: ponad 700 tablic rejestracyjnych samochodów, lampy naftowe i benzynowe, pralki, żelazka, młynki do kawy, szklane płyty fotograficzne, fotografie, tablice informacyjne, tablice z nazwami ulic i instytucji, telewizory, radioodbiorniki, różnego rodzaju dokumenty, dyplomy, płyty winylowe, taśmy magnetofonowe, wazony, kryształy, etykiety, banknoty, monety, książki, obrazy ze świętymi, pamiątki I komunii, odznaczenia, gazety, świeczniki, samowary, karty telefoniczne, pocztówki.

To może jakaś połowa z rodzajów przedmiotów zgromadzonych w budynku przy ulicy Karolina 5, w którym wiele lat temu skupowano bydło, a w którym znajduje się obecnie Izba Regionalna Doliny Karpia w Osieku.

Marian Kocemba, gdy opowiada ze swadą o przedmiotach ze swojej kolekcji, wie o czym mówi. W szczególności, posiada bardzo dużą wiedzę o militariach. Nic dziwnego, skoro jednym z najciekawszych eksponatów jest prezentowana na zewnątrz lufa z niemieckiego działa przeciwlotniczego i przeciwpancernego 88 mm z czasu II wojny światowej. To pozostałość po słynnej „osiemdziesiątce ósemce”. Celownik używany przez obsługę działa można zobaczyć wewnątrz izby. Wśród przedmiotów związanych z wojną znajdziemy również łuski, bagnety oraz cały pojemnik na tlen z amerykańskiego bombowca B-17 – Latającej Fortecy. Ciekawostka - jeden z takich samolotów lądował awaryjnie na osieckich polach w 1945 roku.

Jeśli ktoś chciałby poznać Mariana Kocembę i obejrzeć jego jakże bogate zbiory, to najlepiej niech do niego zadzwoni i umówi się na spotkanie – tel. 604 922 962.
Bardzo warto.
Izba znajduje się w Osieku (Małopolska) przy ulicy Karolina 5.