1 | 2 | 3 | 4

Szukaj

Facebook

Instagram

obrazek 2019a

Na zdjęciu z Leninem

Medal dojechał

Po dość długim oczekiwaniu wreszcie jest. Medal za wyróżnienie w XVI Międzynarodowym Biennale Krajobrazu DEFINICJA PRZESTRZENI/SPACE DEFINITION dotarł do mnie po wielu miesiącach oczekiwania.

 

Więcej…

Hesja odleciał w Krakowie

Najważniejsza jest dobra zabawa. Wtedy też powstają dobre zdjęcia - mówił w sobotę, podczas wernisażu wystawy „Odloty hesji” w Krakowie, Sławek Krajniewski - jeden z najlepszych polskich fotografów lotnictwa.

 

 

Więcej…

Kolejny poranek w Brzeszczach Nazieleńcach

W sobotę miały być piękne fotografie wschodu słońca nad stawami. Nie będzie ich. Wczesnym rankiem podniosły się chmury. Ale magia kompleksu stawów nie mija.

Brzeszcze Nazieleńce 2024 02 700

Więcej…

Historia z dymem

Zdjęcia dymu są ciekawe przede wszystkim dlatego, że na to, co zobaczymy w uchwyconych kadrach, wpływ ma wiele czynników. Przede wszystkim nasza wyobraźnia.

Więcej…

D800 i Synta

Czy te sprzęty pasują do siebie? Wiele dni upłynęło do chwili, gdy mogłem się o tym przekonać.

PTA 8849a 700

Więcej…

Wykopaliska fotograficzne I

Mam teraz trochę wolnego czasu. Częściowo poświęcam go na przeglądanie zawartości komputerów i odkrywam zdjęcia, o których zdążyłem już zapomnieć. Jednym ze znalezisk są fotki ze wspólnego wyjazdu pod niebo strażackim podnośnikiem PMT-40 z Piotrem Rymarowiczem w 2006 roku.

Fot. Piotr Rymarowicz

 

Więcej…

 

 baner na sciane 02

Przyszedł najlepszy w roku czas na fotografowanie wschodów słońca. Argumentów jest wiele. Poznaj pięć z nich.

brzezinka wschod slonca 700

Pierwszy. Bardzo ważny dla wielu osób – nie trzeba wcześnie wstawać 😉 W zależności od odległości od miejscówki, we wrześniu, w październiku i w listopadzie wystarczy pobudka około 5.30. Z każdym dniem, przez najbliższe tygodnie, można wstawać nieco później. Ważne, żeby na miejscu być kilkanaście minut przed wschodem. To nam pozwoli na spokojne rozłożenie sprzętu i wyrównanie temperatur między aparatem i otoczeniem.

Drugi. Często występująca mgła. Jeśli odpowiednio wybierzemy miejsce do fotografowania, staniemy się, być może ;), autorami zjawiskowych zdjęć. Promienie wschodzącego słońca przedzierające się przez gałęzie i mgłę potrafią namalować niesamowite obrazy.

Trzeci. Babie lato. Zwiastujące nadchodzącą jesień pozwala na wzbogacenie kadrów, zwłaszcza gdy zdecydujemy się na makrofotografię.

Czwarty. Ostre światło. Podczas jesiennych wschodów słońca pozwala ono na bardzo wyraźne rysowanie krawędzi roślin i przedmiotów. To z kolei, w połączeniu z mgłą, daje możliwość wykazania się w terenie kreatywnością podczas komponowania ujęć.

Piąty. Ładne zdjęcia zawsze cieszą. We wrześniu i październiku łatwiej uzyskać bardzo dobre efekty. Dzięki temu później możemy zachwycić bliskich i znajomych wręczając im oprawioną odbitkę własnoręcznie wykonanej pięknej fotografii.

Podsumowując: warto wstać wcześniej, by robić dobre zdjęcia :)

Warto także pamiętać, że taki poranny wypad w plener powinien być zaplanowany. Informacje o tym, jak to zrobić znajdziecie w jednym z wcześniejszych wpisów:

Jak się przygotować do jesiennego spaceru fotograficznego