1 | 2 | 3 | 4

Szukaj

Facebook

Instagram

obrazek 2019a

Na zdjęciu z Leninem

Pozytywny koniec roku

Październik 2014 roku szczególnie zapisze się w mojej historii osobistej za sprawą dwóch ważnych dla mnie wyróżnień fotograficznych.

 

Więcej…

Wybieram last minute

tunezja djerba 003a

Więcej…

Manchester 01 - Runway Visitor Park

Wyspy nigdy nie były celem moich planowanych wyjazdów. Gdy jednak się zdarzyło, że mogę tam śmignąć, śmignąłem. W miłym towarzystwie :)

 

Więcej…

Niezwykły Kirgistan - marzec 2009

Propozycja wyjazdu do Kirgistanu w Azji Środkowej przyszła nieoczekiwanie. Wyjechałem w niedzielę 22 marca, wróciłem w poniedziałek 30 marca 2009 r. Po niewielkich perturbacjach związanych z pilnym zrobieniem nowego paszportu (bo stary stracił nagle ważność) pojawiło się pytanie: dokąd jadę? 

 kirgistan droga do domu700

Więcej…

Fotograficzne szkice z Marią

Ogłoszone rok temu święto Sześciu Króli świętowaliśmy z Wróblami podczas kolejnej* sesji zdjęciowej. Marysia, choć otrzaskana ze sceną, długo dojrzewała do decyzji o solowym występie przed obiektywem.

Więcej…

Białoruś. Zapraszam na spotkanie

Moja przygoda z tym krajem zaczęła się w 2002 roku. Trwa do dziś.

Ruiny zamku w Nowogródku

Więcej…

 

 baner na sciane 02

Ta gotycka budowla jest jednym z najstarszych i najpiękniejszych zabytków w mieście.

kaplica sw jacek oswiecim 700

Powstała w pierwszej połowie XIV wieku jako dominikański kapitularz. Gdy w 1594 r. Jacek Odrowąż – dominikanin, misjonarz i kaznodzieja został kanonizowany, zakonnicy zmienili przeznaczenie obiektu. Od tej pory stała się kaplicą św. Jacka Odrowąża.

Po kasacie zgromadzeń zakonnych w 1782 roku dominikanie opuścili Oświęcim. W kaplicy urządzono magazyn. Po wykupieniu budynku od kupców żydowskich przez komitet obywatelski kaplica została przebudowana i poświęcona w roku 1894. Inicjatorem tych działań był ks. Andrzej Knycz.

Dziś opiekują się nią salezjanie, którzy pod koniec XIX wieku przybyli do miasta, przebudowali zrujnowany podominikański kościół św. Krzyża (obecnie Sanktuarium Matki Bożej Wspomożenia Wiernych) i zbudowali zakład salezjański.

W latach 2014-2018 na zewnątrz i wewnątrz budynku były prowadzone prace renowacyjno-konserwatorskie. W ich trakcie zostały m.in. zabezpieczone fragmenty polichromii z końca XVI wieku i odsłonięte znajdujące się na sklepieniu wizerunki świętych: Kazimierza, Stanisława, Jana Kantego i Wojciecha. Specjaliści odnowili także marmurowe epitafium Mikołaja Mstowskiego. Zginął on 18 sierpnia 1656 roku w walce ze Szwedami. Epitafium ufundowała jego żona Agnieszka z Bibersteinów.

Na szczególną uwagę zasługuje witraż z z postacią św. Jacka znajdujący się we wschodniej części kaplicy. Został wykonany w austriackim Innsbrucku w 1896 roku.