1 | 2 | 3 | 4

 

 baner na sciane 02

Ta gotycka budowla jest jednym z najstarszych i najpiękniejszych zabytków w mieście.

kaplica sw jacek oswiecim 700

Powstała w pierwszej połowie XIV wieku jako dominikański kapitularz. Gdy w 1594 r. Jacek Odrowąż – dominikanin, misjonarz i kaznodzieja został kanonizowany, zakonnicy zmienili przeznaczenie obiektu. Od tej pory była to kaplica św. Jacka Odrowąża.

Po kasacie zgromadzeń zakonnych w 1782 roku dominikanie opuścili Oświęcim. W kaplicy urządzono magazyn. Po wykupieniu budynku od kupców żydowskich przez komitet obywatelski kaplica została przebudowana i poświęcona w roku 1894. Inicjatorem tych działań był ks. Andrzej Knycz. Opiekują się nią salezjanie, którzy pod koniec XIX wieku przybyli do miasta, przebudowali zrujnowany podominikański kościół św. Krzyża (obecnie Sanktuarium Matki Bożej Wspomożenia Wiernych) i zbudowali zakład salezjański.

W latach 2014-2018 na zewnątrz i wewnątrz budynku były prowadzone prace renowacyjno-konserwatorskie. W ich trakcie zostały m.in. zabezpieczone fragmenty polichromii z końca XVI wieku i odsłonięte znajdujące się na sklepieniu wizerunki świętych: Kazimierza, Stanisława, Jana Kantego i Wojciecha. Specjaliści odnowili także marmurowe epitafium Mikołaja Mstowskiego. Zginął on 18 sierpnia 1656 roku w walce ze Szwedami. Epitafium ufundowała jego żona Agnieszka z Bibersteinów.

Na szczególną uwagę zasługuje witraż z z postacią św. Jacka znajdujący się we wschodniej części kaplicy. Został wykonany w austriackim Innsbrucku w 1896 roku.