1 | 2 | 3 | 4

Szukaj

Facebook

Instagram

obrazek 2019a

Na zdjęciu z Leninem

Onirycznie w kamieniołomie w Chełmku

Kto nie wystraszył się zapowiedzi deszczowego wieczoru i w piątek wybrał się na chełmecką Skałę - nie żałował. Sebastian Pypłacz i VJ „Malaga” przygotowali bowiem wyśmienitą muzyczno-wizualną ucztę.


 

Więcej…

Manchester 03 - Museum of Science and Industry

Muzeum Nauki i Techniki to kolejny, obowiązkowy punkt odwiedzin podczas pobytu w Manchesterze. Samoloty, pociągi i maszyny parowe w jednym miejscu – po prostu bajka.

Więcej…

Kirgistan - trzecia wyprawa

W poniedziałek, 9 stycznia, po raz trzeci lecę do Kirgistanu. Tym razem spróbuję znaleźć trochę czasu, by przewietrzyć migawkę ulubionego, analogowego Kieva.

 

 

Więcej…

Białoruskie Malediwy - mеловые карьеры

W trakcie ostatniej podróży po Białorusi trafiliśmy, trochę przez przypadek, w jedno z niezwykłych miejsc w tym kraju. Wypełnione wodą wyrobiska, z których wydobywano niegdyś kredę, stanowią obecnie kompleks zalewów zwanych białoruskimi Malediwami. 

Więcej…

Amazing Thailand

Niezwykła Tajlandia... To był jeden z tych wyjazdów, które mogą się przyśnić. Gdy znajoma zadzwoniła do mnie w listopadzie 1999 r. i zapytała, czy chcę lecieć do Tajlandii, odpowiedziałem bez wahania - oczywiście. Propozycja była na takim poziomie abstrakcji, że nie mogłem rzec inaczej. Kilka tygodni później płynąłem na przeładowanym statku pasażerskim na Ko Lanta.

 

 

Więcej…

Niedziela na górce w Balicach

Dwa tygodnie temu trafił się spontaniczny wyjazd na górkę do Balic z Jackiem Krawczykiem. Zmówiliśmy się na FB, szybka organizacja i pojechali :)

 

 

Więcej…

Ta gotycka budowla jest jednym z najstarszych i najpiękniejszych zabytków w mieście.

kaplica sw jacek oswiecim 700

Powstała w pierwszej połowie XIV wieku jako dominikański kapitularz. Gdy w 1594 r. Jacek Odrowąż – dominikanin, misjonarz i kaznodzieja został kanonizowany, zakonnicy zmienili przeznaczenie obiektu. Od tej pory stała się kaplicą św. Jacka Odrowąża.

Po kasacie zgromadzeń zakonnych w 1782 roku dominikanie opuścili Oświęcim. W kaplicy urządzono magazyn. Po wykupieniu budynku od kupców żydowskich przez komitet obywatelski kaplica została przebudowana i poświęcona w roku 1894. Inicjatorem tych działań był ks. Andrzej Knycz.

Dziś opiekują się nią salezjanie, którzy pod koniec XIX wieku przybyli do miasta, przebudowali zrujnowany podominikański kościół św. Krzyża (obecnie Sanktuarium Matki Bożej Wspomożenia Wiernych) i zbudowali zakład salezjański.

W latach 2014-2018 na zewnątrz i wewnątrz budynku były prowadzone prace renowacyjno-konserwatorskie. W ich trakcie zostały m.in. zabezpieczone fragmenty polichromii z końca XVI wieku i odsłonięte znajdujące się na sklepieniu wizerunki świętych: Kazimierza, Stanisława, Jana Kantego i Wojciecha. Specjaliści odnowili także marmurowe epitafium Mikołaja Mstowskiego. Zginął on 18 sierpnia 1656 roku w walce ze Szwedami. Epitafium ufundowała jego żona Agnieszka z Bibersteinów.

Na szczególną uwagę zasługuje witraż z z postacią św. Jacka znajdujący się we wschodniej części kaplicy. Został wykonany w austriackim Innsbrucku w 1896 roku.