1 | 2 | 3 | 4

Szukaj

Facebook

Instagram

obrazek 2019a

Na zdjęciu z Leninem

Kirgistan - pierwszy raz w zimie

Zapraszam do obejrzenia zdjęć z trzeciego, a pierwszego w tym roku wypadu do Kirigistanu. Szczególnie miłośnicy samolotów powinni być usatysfakcjonowani ;)

 

Więcej…

Makrofotografia nad Wisłą

W niedzielę zwykle wrzucam na Facebooka zdjęcia z porannej jazdy na rowerze. Tym razem, ze względu na nieoczywiste warunki atmosferyczne, zdecydowałem się na spacer fotograficzny.

makro brzezinka 700

Więcej…

Zaosie koło Nowogródka

Tytułowa fraza jest znana każdemu, kto choć trochę uważał na lekcjach języka polskiego w szkole podstawowej. Zaosie wskazywane jako miejsce urodzin Adama Mickiewicza dziś znajduje się w granicach Białorusi. Zajrzałem tam i do dziś czuję klimat tego niesamowitego miejsca.

Więcej…

Lenin w Leninie, Niemcewicz w Skokach

Jedną z ciekawszych miejscowości odwiedzonych przez nas podczas ostatniej wyprawy na Białoruś była wioska Lenin.

lenin wjazd do wioski

Więcej…

W 2017 roku leciało tak :)

Miniony rok był dla mnie bogaty w różne wydarzenia fotograficzne i podróżnicze. Najważniejsze z nich to zakochanie w Słonimiu. Czas na podsumowanie.

Więcej…

Procesja Bożego Ciała w Lipinach po sześciu latach

Trochę trwało, zanim znów miałem okazję podziwiać barwną procesję w Lipinach – dzielnicy Świętochłowic. Niby nic się nie zmieniło, a jednak się zmieniło.

swietochlowice lipiny 2022 015 700

Więcej…

Ta gotycka budowla jest jednym z najstarszych i najpiękniejszych zabytków w mieście.

kaplica sw jacek oswiecim 700

Powstała w pierwszej połowie XIV wieku jako dominikański kapitularz. Gdy w 1594 r. Jacek Odrowąż – dominikanin, misjonarz i kaznodzieja został kanonizowany, zakonnicy zmienili przeznaczenie obiektu. Od tej pory stała się kaplicą św. Jacka Odrowąża.

Po kasacie zgromadzeń zakonnych w 1782 roku dominikanie opuścili Oświęcim. W kaplicy urządzono magazyn. Po wykupieniu budynku od kupców żydowskich przez komitet obywatelski kaplica została przebudowana i poświęcona w roku 1894. Inicjatorem tych działań był ks. Andrzej Knycz.

Dziś opiekują się nią salezjanie, którzy pod koniec XIX wieku przybyli do miasta, przebudowali zrujnowany podominikański kościół św. Krzyża (obecnie Sanktuarium Matki Bożej Wspomożenia Wiernych) i zbudowali zakład salezjański.

W latach 2014-2018 na zewnątrz i wewnątrz budynku były prowadzone prace renowacyjno-konserwatorskie. W ich trakcie zostały m.in. zabezpieczone fragmenty polichromii z końca XVI wieku i odsłonięte znajdujące się na sklepieniu wizerunki świętych: Kazimierza, Stanisława, Jana Kantego i Wojciecha. Specjaliści odnowili także marmurowe epitafium Mikołaja Mstowskiego. Zginął on 18 sierpnia 1656 roku w walce ze Szwedami. Epitafium ufundowała jego żona Agnieszka z Bibersteinów.

Na szczególną uwagę zasługuje witraż z z postacią św. Jacka znajdujący się we wschodniej części kaplicy. Został wykonany w austriackim Innsbrucku w 1896 roku.