1 | 2 | 3 | 4

 

 baner na sciane 02

Tak nazywało się spotkanie poświęcone cudnemu pięknu południowego Kirgistanu oraz miastom Osz i Dżalalabad. Miejscem orientalnych opowieści w kwietniowy czwartek był Osiedlowy Dom Kultury Zasole.

006a 700

Do uczestnictwa w cyklu Horyzonty w ramach projektu Inspiracje zachęciła mnie Edyta Mitoraj z ODK. Wiemy, że Edycie nie można odmówić :) I podziało się.

Po krótkiej wirtualnej wizycie w stolicy kraju Biszkeku i odwiedzeniu bazarów Dordoj i Oszskij w tymże mieście, polecieliśmy na południe podziwiając z góry pasmo Tien-Szanu.

W Oszu odwiedziliśmy Historyczny i Archeologiczny Narodowy Kompleks Muzealny „Sulayman”. Później weszliśmy na górę Sulejmana, by podziwiać panoramę miasta. Zajrzeliśmy też na miejscowy bazar.

W Dżalalabadzie najwięcej czasu spędziliśmy na cmentarzu polskich żołnierzy z Armii Polskiej gen. Władysława Andersa. Został odtworzony w 2010 r. w miejscu, w którym znajdował się w czasie II wojny światowej (później za ZSRR został zniszczony przez Sowietów).

W części poświęconej kulinariom zobaczyliśmy, jak przyrządzić płow – jedną z tradycyjnych kirgiskich potraw. Znalazła się też chwila, by opowiedzieć o przygotowywaniu mant i lagmana.

Najwięcej zarejestrowanych przeze mnie pytań z sali dotyczyło obyczajowości i praw kobiet. Kirgistan to przecież kraj muzułmański. Ale jakże różny od np. Iranu.

Jedna z uczestniczek zauważyła również, że bardzo mało było o samolotach. Niewykluczone, że za jakiś czas tematyka lotnicza będzie wiodącym tematem kolejnego ze spotkań w ODK.

Wspomnę również, przy okazji, o bardzo ciekawym spotkaniu po latach. Otóż do ODK na pogaduchy o Kirgistanie przyszedł mój wspaniały nauczyciel fizyki ze szkoły średniej – Jan Wikłacz. Tak, to ten Pan od „Sondy” ;)
Tak się z Janem rozgadaliśmy (po 35 latach), że wszyscy poszli do domów, a my na dole kontynuowaliśmy rozmowy o tym co było i co jest. O nauczycielach, różnych doświadczeniach życiowych, zdrowiu, przypadkach, teleskopach, planetach, gwiazdach, Drodze Mlecznej.

Wszystkim Gościom dziękuję za aktywny udział w spotkaniu :)
Joannie Chrząszcz za zdjęcia :)
Edycie i zespołowi ODK za książkowy prezent :)

 

Poniżej linki do treści związanych z Kirgistanem. Jest tam też parę ;) zdjęć.

▶ Niezwykły Kirgistan – marzec 2009

▶  Kirgistan – pierwszy raz w zimie

▶  Kirgistan – czwarta wyprawa

▶  Kirgistan po raz piąty

▶  Niezwykły Kirgistan po raz szósty

▶  Na bazarze Oszskim w Biszkeku

▶  Drugi medal cieszy

▶  Drugi medal dojechał

▶  Droga do domu

▶  Trzy razy dookoła świata z Francją i Kirgistanem w tle

▶ Aalam-Ordo w Kirgistanie – centrum stworzone przez nieco szalonego architekta

▶ Historia zdjęcia z kowalem-legendą

▶ Na zdjęciu z Leninem