1 | 2 | 3 | 4

 

 baner na sciane 02

„Dziedzictwo” – tak wystawę swoich fotografii nazwali – Joanna Chrząszcz i Roman Stopa. Odważnie, za sprawą wielu znaczeń tytułowego słowa. Zdjęcia dwojga twórców można oglądać w Galerii „Na skrzydłach” w Gminnej Bibliotece Publicznej w Przeciszowie.

Lipiny - dzielnicę Świętochłowic i bohaterkę wystawy – świat zauważa raz w roku. Procesja Bożego Ciała przyciąga wówczas mnóstwo widzów i fotografów. Przyciąga za sprawą niezwykłego piękna tradycyjnych strojów uczestników procesji.


https://petersoon.pl/8-wpisy/119-procesja-bozego-ciala-w-lipinach


Później zaczyna się codzienne życie. Do następnej procesji.

O swoich pracach autorzy w katalogu piszą tak:
„Wystawa „Dziedzictwo. Spacer po świętochłowickich Lipinach” to próba zarejestrowania krajobrazu dzielnicy Świętochłowic, której los wydaje się przesądzony. Dzielnicy, która ma bogatą historię wpisującą się w dzieje rozwoju śląskiego przemysłu na przełomie XIX i XX wieku, a której schyłek przypadł na lata transformacji ustrojowej w Polsce na lata 90. XX wieku. Lipiny stały się tym samym ofiarą własnego sukcesu. Miejscem zapomnianym przez Boga i ludzi”.

To zapomnienie dobrze widać na zdjęciach prezentowanych w galerii. Joanna i Roman – pomysłodawca projektu - mówili podczas piątkowego wernisażu, że w Lipinach byli wiele razy. Dzięki temu mogli poznać ludzi, poznać lepiej fotografowane miejsca. Zaprzyjaźnić się z nimi.
Tę przyjaźń widać wyraźnie na zdjęciach na wystawie.
Warto zobaczyć.

AUTORZY

Joanna Chrząszcz
https://johanna.pl/

Roman Stopa
https://www.facebook.com/roman.stopa.9