1 | 2 | 3 | 4

Szukaj

Facebook

Instagram

obrazek 2019a

Na zdjęciu z Leninem

Zapraszam na Wielki Charytatywny Kiermasz Wiosenny

W niedzielę, w Oświęcimskim Centrum Kultury, będę prezentował swoje zdjęcia w większym formacie i na odbitkach. Zachęcam do udziału, bo można wesprzeć cenną inicjatywę dobroczynną, na wielu stoiskach kupić piękne, wielkanocne rękodzieła i po prostu – spokojnie pogadać w sympatycznych okolicznościach :)

Więcej…

Niezwykły Kirgistan – po spotkaniu w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Chrzanowie

13. w piątek wszystko może się zdarzyć. Tym razem zdarzało się tylko dobrze dzięki wspaniałym ludziom – gościom i organizatorom. Zaskoczenia - orientalna niespodzianka, czyli manty. I, dla kontrastu - „klątwa Lenina” ;).

 

Więcej…

Białoruś widziana od środka

Któregoś dnia zadzwonił do mnie Łukasz Dziedzic z Regionalnego Ośrodka Kultury w Zatorze. Nagramy rozmowę o Białorusi? - zapytał. Odpowiedziałem, że bardzo chętnie opowiem o naszym mało znanym sąsiedzie.

bialorus sasiad nieznany

Więcej…

Tajlandia - obrabiam klisze

Sobotę i niedzielę poświęciłem na skanowanie negatywów z pamiętnej dla mnie wyprawy do Tajlandii w grudniu 1999 roku. Przy okazji "zaświeciłem" też pobyt w Grodnie w 2002 roku. Z obróbką jeszcze trochę zejdzie.

 

 

Więcej…

Marek Kołdras – filmowe historie niezwykłe

Trzy produkcje, trzy różne czasy historyczne, trzy różne tematy: religia, wojna i artysta niepokorny. Reżyser, scenarzysta i miłośnik historii Marek Kołdras nie wiedział, że takie połączenie na pokazie jest niemożliwe. I zrobił to w Brzesku. Z powodzeniem.

Więcej…

Zabytkowa Stacja Wodociągowa „Zawada” w Karchowicach – w środku cuda techniki

Szlak Zabytków Techniki w województwie śląskim obfituje w miejsca niezwykłe i magiczne. Po walcowni w Szopienicach przyszedł czas na Karchowice. Tam spotkało nas wiele miłych niespodzianek.


 

Więcej…

 

 baner na sciane 02

„Dziedzictwo” – tak wystawę swoich fotografii nazwali – Joanna Chrząszcz i Roman Stopa. Odważnie, za sprawą wielu znaczeń tytułowego słowa. Zdjęcia dwojga twórców można oglądać w Galerii „Na skrzydłach” w Gminnej Bibliotece Publicznej w Przeciszowie.

Lipiny - dzielnicę Świętochłowic i bohaterkę wystawy – świat zauważa raz w roku. Procesja Bożego Ciała przyciąga wówczas mnóstwo widzów i fotografów. Przyciąga za sprawą niezwykłego piękna tradycyjnych strojów uczestników procesji.


https://petersoon.pl/8-wpisy/119-procesja-bozego-ciala-w-lipinach


Później zaczyna się codzienne życie. Do następnej procesji.

O swoich pracach autorzy w katalogu piszą tak:
„Wystawa „Dziedzictwo. Spacer po świętochłowickich Lipinach” to próba zarejestrowania krajobrazu dzielnicy Świętochłowic, której los wydaje się przesądzony. Dzielnicy, która ma bogatą historię wpisującą się w dzieje rozwoju śląskiego przemysłu na przełomie XIX i XX wieku, a której schyłek przypadł na lata transformacji ustrojowej w Polsce na lata 90. XX wieku. Lipiny stały się tym samym ofiarą własnego sukcesu. Miejscem zapomnianym przez Boga i ludzi”.

To zapomnienie dobrze widać na zdjęciach prezentowanych w galerii. Joanna i Roman – pomysłodawca projektu - mówili podczas piątkowego wernisażu, że w Lipinach byli wiele razy. Dzięki temu mogli poznać ludzi, poznać lepiej fotografowane miejsca. Zaprzyjaźnić się z nimi.
Tę przyjaźń widać wyraźnie na zdjęciach na wystawie.
Warto zobaczyć.

AUTORZY

Joanna Chrząszcz
https://johanna.pl/

Roman Stopa
https://www.facebook.com/roman.stopa.9