1 | 2 | 3 | 4

Szukaj

Facebook

Instagram

obrazek 2019a

Na zdjęciu z Leninem

Foto-Pein 10 i harfa Uszoka – dobre wiadomości

Miłych niespodzianek nigdy za wiele. Jeśli jeszcze są związane ze zdjęciami – tym bardziej. Dlatego ta, związana z jubileuszową, 10. edycją Międzynarodowego Konkursu Fotografii Przemysłowej i Industrialnej bardzo cieszy.

Więcej…

Białoruskie Malediwy - mеловые карьеры

W trakcie ostatniej podróży po Białorusi trafiliśmy, trochę przez przypadek, w jedno z niezwykłych miejsc w tym kraju. Wypełnione wodą wyrobiska, z których wydobywano niegdyś kredę, stanowią obecnie kompleks zalewów zwanych białoruskimi Malediwami. 

Więcej…

Tajlandia - obrabiam klisze

Sobotę i niedzielę poświęciłem na skanowanie negatywów z pamiętnej dla mnie wyprawy do Tajlandii w grudniu 1999 roku. Przy okazji "zaświeciłem" też pobyt w Grodnie w 2002 roku. Z obróbką jeszcze trochę zejdzie.

 

 

Więcej…

Galarem po Wiśle

Niedzielny wypad płaskodenną „Szwajcarką” z Krakowa do Łączan był bardzo udany za sprawą wspaniałej pogody i jeszcze wspanialszej ekipy na pokładzie.


 

Więcej…

Niedziela na górce w Balicach

Dwa tygodnie temu trafił się spontaniczny wyjazd na górkę do Balic z Jackiem Krawczykiem. Zmówiliśmy się na FB, szybka organizacja i pojechali :)

 

 

Więcej…

Makrofotografia nad Wisłą

W niedzielę zwykle wrzucam na Facebooka zdjęcia z porannej jazdy na rowerze. Tym razem, ze względu na nieoczywiste warunki atmosferyczne, zdecydowałem się na spacer fotograficzny.

makro brzezinka 700

Więcej…

„Dziedzictwo” – tak wystawę swoich fotografii nazwali – Joanna Chrząszcz i Roman Stopa. Odważnie, za sprawą wielu znaczeń tytułowego słowa. Zdjęcia dwojga twórców można oglądać w Galerii „Na skrzydłach” w Gminnej Bibliotece Publicznej w Przeciszowie.

Lipiny - dzielnicę Świętochłowic i bohaterkę wystawy – świat zauważa raz w roku. Procesja Bożego Ciała przyciąga wówczas mnóstwo widzów i fotografów. Przyciąga za sprawą niezwykłego piękna tradycyjnych strojów uczestników procesji.


https://petersoon.pl/8-wpisy/119-procesja-bozego-ciala-w-lipinach


Później zaczyna się codzienne życie. Do następnej procesji.

O swoich pracach autorzy w katalogu piszą tak:
„Wystawa „Dziedzictwo. Spacer po świętochłowickich Lipinach” to próba zarejestrowania krajobrazu dzielnicy Świętochłowic, której los wydaje się przesądzony. Dzielnicy, która ma bogatą historię wpisującą się w dzieje rozwoju śląskiego przemysłu na przełomie XIX i XX wieku, a której schyłek przypadł na lata transformacji ustrojowej w Polsce na lata 90. XX wieku. Lipiny stały się tym samym ofiarą własnego sukcesu. Miejscem zapomnianym przez Boga i ludzi”.

To zapomnienie dobrze widać na zdjęciach prezentowanych w galerii. Joanna i Roman – pomysłodawca projektu - mówili podczas piątkowego wernisażu, że w Lipinach byli wiele razy. Dzięki temu mogli poznać ludzi, poznać lepiej fotografowane miejsca. Zaprzyjaźnić się z nimi.
Tę przyjaźń widać wyraźnie na zdjęciach na wystawie.
Warto zobaczyć.

AUTORZY

Joanna Chrząszcz
https://johanna.pl/

Roman Stopa
https://www.facebook.com/roman.stopa.9