1 | 2 | 3 | 4

Szukaj

Facebook

Instagram

obrazek 2019a

Na zdjęciu z Leninem

Warsztaty fotograficzne dla kobiet zajmujących się rękodziełem

Zapraszam na zajęcia pełne praktycznych ćwiczeń miłośniczki prac ręcznych chcące doskonalić umiejętności fotograficzne. To w szczególności oferta dla pań, które w domowym zaciszu tworzą piękne dzieła. Dzięki zdobytej wiedzy będziecie mogły robić lepsze zdjęcia produktów, lepiej się promować, a przez to zwiększać sprzedaż swoich wspaniałych prac.


Więcej…

Rok sześciu seminaryjnych wyjazdów

Rok 2012 z pewnością zapamiętam w szczególny sposób. Kirgistan, Mołdawia, Ukraina - tysiące kilometrów pokonanych samolotem, pociągiem, samochodem... Wszystko w ramach sześciu seminariów współprowadzonych przeze mnie dla Wschodnioeuropejskiego Centrum Demokratycznego w Warszawie.

 

Alimova Bałka/Bakczysaraj/Ukraina - wrzesień 2012 r. Fot. Natalya Bimbirayte

 

Więcej…

Drezyny w Regulicach

Dziś każdy może pojechać po torach z Regulic do Alwerni lub Nieporazu. Od trzech tygodni Lokalna Kolej Drezynowa oferuje regularne kursy na fragmencie historycznej linii nr 103.

Więcej…

Poranek na wale wiślanym

Niedzielny wschód słońca nie był tak olśniewający jak sobotni. Ale równie piękny.

petersoon wschod slonca 02 2019 007 700

Więcej…

Pozytywny koniec roku

Październik 2014 roku szczególnie zapisze się w mojej historii osobistej za sprawą dwóch ważnych dla mnie wyróżnień fotograficznych.

 

Więcej…

Mały jubileusz - 50 zdjęć z Leninem

Przypuszczałem, że może do tego dojść podczas ostatniego wyjazdu na Białoruś. Ale to, co najlepsze, stało się dopiero na koniec końców wyprawy.

zdjecia z leninem smolicze 700

Na zdjęciu z 51. pomnikiem Lenina w Smoliczach

Więcej…

cystersi krzeszow 013 700

Miejsc, w których dwa kościoły stoją obok siebie w Polsce nie znajdziemy wiele. Jednym z nich jest Krzeszów na Dolnym Śląsku. Z Wałbrzycha dojedziemy tam samochodem w pół godziny.

Pocysterskie Opactwo w Krzeszowie to kolejny zespół obiektów tego zakonu, które miałem okazję odwiedzić. Duchowa Stolica Śląska, Europejska Perła Baroku – nie sposób przejechać obojętnie obok.

Wcześniej byłem w świątyniach w Mogile, Rudach, Jędrzejowie i Henrykowie. Kilka ;) jeszcze przede mną. Oczywiście, najbardziej ciągnie mnie w stronę magicznego Lubiąża. Przyjdzie i na to czas.

Cystersi zostali sprowadzeni do Polski w XII wieku. Rozpoczęcie przez nich działalności w Krzeszowie datowane jest na koniec XIII wieku.

Bazylika mniejsza pw. Wniebowzięcia NMP zwana Złotym Domem powstała w latach 30. XVIII wieku. Fragmenty wcześniejszej, gotyckiej świątyni posłużyły jako materiał wykorzystany do budowy fundamentów nowego kościoła. Można je dostrzec przy zwiedzaniu podziemi udostępnianych turystom w sezonie. Robią niesamowite wrażenie.

Ołtarz główny ma 24 metry wysokości, fasada kościoła – 71 metrów. Jak czytamy na oficjalnej stronie opactwa „Pod obrazem Brandla, w ozdobnej ramie umieszczono niewielką ikonę Matki Bożej Łaskawej. Cudowny obraz Bogurodzicy jest datowany na XIII stulecie, co czyni go najstarszą ikoną w Polsce i w Europie Środkowej”.

Przy kościele znajduje się imponujące Mauzoleum Piastów Śląskich. Znajdziemy tam groby fundatorów opactwa. To jedno z największych mauzoleów w Europie.

Skromnie wyglądający przy bazylice XVII-wieczny kościół pw. św. Józefa skrywa w swym wnętrzu niezwykłe freski autorstwa Michała Willmana. Na tego autora zwróciłem uwagę wiele lat temu podczas zwiedzania opactwa cystersów w Henrykowie. Wówczas zachwyciłem się jego wielkoformatowymi obrazami umieszczonymi na ścianach świątyni. Jak wynika z przekazów, współpraca artysty z cystersami w trakcie wykonywania fresków w Krzeszowie nie przebiegała w przyjaźni. Ponoć dzięki temu właśnie w trzech miejscach możemy znaleźć autoportrety Willmana.

Wybierając się do Krzeszowa warto zarezerwować sobie cały dzień na niespieszny spacer po kompleksie zabudowań. W sezonie bowiem, oprócz piwnic, turyści mogą obejrzeć strychy i wieżę kościoła klasztornego. To zajmuje sporo czasu. Podobnie jak przejście ścieżkami słynnej krzeszowskiej kalwarii. Warto podkreślić, że audioprzewodnik, który można wypożyczyć w punkcie obsługi turystów został przygotowany bardzo starannie, a zwiedzanie z nim było czystą przyjemnością.