1 | 2 | 3 | 4

Szukaj

Facebook

Instagram

obrazek 2019a

Na zdjęciu z Leninem

Punkt widokowy - Sky Tower Wrocław

Od ponad ośmiu lat odwiedzający Wrocław mogą podziwiać miasto i jego okolice z wysokości ponad 200 metrów nad ziemią.

sky tower 008 700

Więcej…

Wykopaliska fotograficzne I

Mam teraz trochę wolnego czasu. Częściowo poświęcam go na przeglądanie zawartości komputerów i odkrywam zdjęcia, o których zdążyłem już zapomnieć. Jednym ze znalezisk są fotki ze wspólnego wyjazdu pod niebo strażackim podnośnikiem PMT-40 z Piotrem Rymarowiczem w 2006 roku.

Fot. Piotr Rymarowicz

 

Więcej…

Na rowerze do kamienia granicznego

Ta wycieczka łączy w sobie elementy rekreacji i historii. Trasa jest malownicza i łatwa nawet dla początkujących rowerzystów, w drogę mogą zatem ruszyć całe rodziny.

na rowerze kamien graniczny 2021 700

Więcej…

Podróż plackartą i jeszcze więcej

Moja ostatnia wizyta na Białorusi była szczególna z wielu względów. Przede wszystkim jednak dlatego, że wiele rzeczy miało miejsce pierwszy raz.

Więcej…

Kto rano wstaje, ten nadaje ;)

Z wielką przyjemnością informuję, że Radio Kraków jest jednym z patronów medialnych mojej wystawy fotografii „.kg Niezwykły Kirgistan. Ludzie, miejsca” w Przeciszowie.

W ogniu pytań red. Jana Stępnia z Radia Kraków ;)  Fot. Łukasz Fuczek
Więcej…

Chełmek - po wernisażu I wystawy Klubu Miłośników Fotografii

Trzynastka wcale nie musi być pechowa. 13 kwietnia, w piątkowy wieczór w Miejskim Ośrodku Kultury Sportu i Rekreacji w Chełmku spotkało się ponad 80 osób, by oglądać zdjęcia i porozmawiać o nich, o ich historii, pomysłach na kolejne kadry, technikach. Okazją był wernisaż I wystawy chełmeckiego Klubu Miłośników Fotografii.


 

Więcej…

Podczas przemierzania internetowych przestrzeni trafiłem na złomowisko samolotów na pustyni Mojave w Kalifornii (USA). Numer rejestracyjny HS-TGK na skrzydle jednego ze stojących tam statków powietrznych wydał mi się znajomy. Po chwili okazało się, ze nieprzypadkowo.

boeing b747 jumbo jet 00

Kilka lat temu jeździłem na RNAV spotting do Bestwinki. Na tamtejszej miejscówce były doskonałe warunki do fotografowania samolotów na wysokości przelotowej (ok. 10 km) na jednej z najbardziej wówczas ruchliwych tras - L984 łączącej Europę Zachodnią z Azją. 27 września 2009 roku tam właśnie sfotografowałem Boeinga 747-400 tajlandzkich linii lotniczych Thai Airways o numerze reg HS-TGK. To ten znaleziony na pustyni w Stanach Zjednoczonych.

boeing b747 jumbo jet 02

 

Ostatni lot tego egzemplarza z Los Angeles do Mojave miał miejsce 28 stycznia 2015 roku. Historię lotu można znaleźć tutaj:
https://flightaware.com/live/flight/HSTGK

boeing b747 jumbo jet 03

 

HS-TGK w kadrze z ziemi

boeing b747 jumbo jet 04

Beata May, CC BY-SA 3.0 <https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0>, via Wikimedia Commons

 

Droga L984 (wcześniej UL984) była, ze względu na ruch, jedną z najbardziej ulubionych przez rnavspotterów robiących zdjęcia na południu Polski. 17 lipca 2014 r. Boeing 777 linii Malaysia Airlines, lecący z Amsterdamu do Kuala Lumpur został zestrzelony przez Rosjan nad Ukrainą. Zginęło niemal 300 pasażerów i członków załogi. Skończyły się dobre czasy.

Jumbo Jet zawsze robi wrażenie. Cieszę się, że miałem okazję wiele razy oglądać go na żywo, najczęściej na wysokości przelotowej. Najbardziej zapamiętałem dwie historie.

 

Pierwsza związana jest z przylotem Żydów z Izraela na Marsz Żywych. Samolot B744 linii EL-AL reg 4X-ELH bardzo wczesnym rankiem 22 sierpnia 2011 roku lądował wówczas w Balicach. Z wydarzeniem związana była też awantura. Lotnisku oberwało się, że podało publicznie dzień i godzinę lądowania izraelskiego Jumbo Jeta.

 

 

Druga miała miejsce w Manchesterze w Runway Visitor Park w listopadzie 2015 roku. Wówczas miałem okazję podziwiać B744 linii Air China reg B-2472 podczas kołowania i startu. Przepiękny widok. 


Na koniec
Boeing 747 - jeden z największych szerokokadłubowych samolotów świata został wyprodukowany w ilości ponad 1,5 tysiąca egzemplarzy. Ostatni w wersji cargo (towarowej) wszedł do służby w liniach Atlas Air w 2023 roku. Nie sposób pomylić go z jakimkolwiek innym samolotem. Ma z przodu charakterystyczny garb. Tam mieści się górny pokład samolotu.
Pierwszy lot pasażerski Jumbo Jeta z Nowego Jorku do Londynu miał miejsce 21 stycznia 1970 roku. Historia.
Kilka liczb dla wersji B747-400
Zasięg - ponad 13000 km
Ilość miejsc – ponad 500
Długość – 70 metrów
Wysokość – 19 metrów
Rozpiętość skrzydeł – 64 metrów