1 | 2 | 3 | 4

Szukaj

Facebook

Instagram

obrazek 2019a

Na zdjęciu z Leninem

Chełmek - po wernisażu I wystawy Klubu Miłośników Fotografii

Trzynastka wcale nie musi być pechowa. 13 kwietnia, w piątkowy wieczór w Miejskim Ośrodku Kultury Sportu i Rekreacji w Chełmku spotkało się ponad 80 osób, by oglądać zdjęcia i porozmawiać o nich, o ich historii, pomysłach na kolejne kadry, technikach. Okazją był wernisaż I wystawy chełmeckiego Klubu Miłośników Fotografii.


 

Więcej…

Kirgistan - czwarta wyprawa

Warszawa-Moskwa-Biszkek-Karakoł-Naryn-Biszkek-Osz-Dżalalabad-Osz-Talas-Biszkek-Moskwa-Warszawa. Tak w dużym skrócie wygląda plan czwartej wyprawy do Kirgistanu. Start pojutrze, w środę, powrót 5 kwietnia.

 

 

Więcej…

Salvador Dali w Wiśle

Kiedy w trakcie rozmów ze znajomymi mówię, że różnorodne prace hiszpańskiego, genialnego twórcy są do obejrzenia w miejscu oddalonym tylko o godzinę jazdy autem z Oświęcimia, słyszę – wkręcasz nas. Muzeum Magicznego Realizmu w Willi Ochorowiczówka istnieje. Naprawdę.

wisla muzeum realizmu magicznego 015 700

Więcej…

Z 13. Leninem było tak…

Na początku listopada, w rocznicę rewolucji październikowej, w mediach pojawiła się informacja, że w Mińsku komuniści odsłonili pomnik Lenina. 

Więcej…

I Spotkanie spotterskie na Skale w Chełmku

Poszło. Dobrze poszło :) „Co nam lata nad głowami” to hasło tego spotkania i jednocześnie pytanie, na które szukaliśmy odpowiedzi w sobotnie przedpołudnie.


Fot. Paweł Waligóra

Więcej…

Archiwalne loty

Gdy w wolnej chwili zajrzymy do fotograficznego archiwum, znajdziemy tam zdjęcia, które przywołają w pamięci ludzi, miejsca, sytuacje...

 

 

Więcej…

 

 baner na sciane 02

Marek Kołdras – reżyser, scenarzysta i dziennikarz przyzwyczaił widzów do kontrastów podczas pokazów swoich filmów. Nie inaczej było 24 listopada 2023 roku podczas „Wieczoru z dokumentem” w Regionalnym Centrum Kulturalno-Bibliotecznym w Brzesku.

brzesko filmy 2023

„W kolii Anatolii” i „100 lat Petersówki” – w tych dwóch materiałach twórca zderza ze sobą jakże odmienne światy, kulturę i zwyczaje. Oba obrazy mają jednak wspólny mianownik – ludzi z pasją.

Licząca blisko 5 tysięcy kilometrów podróż autora po Półwyspie Azji Mniejszej zaowocowała godzinnym obrazem pokazującym z wieloma detalami tysiące lat historii znanej nam z Biblii czy mitologii. Gdy oglądamy detale zachowanych rękopisów, rzeźb, czy polichromii nietrudno wyobrazić sobie, jak niezwykłe umiejętności i jak wielką miłość do sztuki musieli mieć wykonawcy tych dzieł.

„W Göbekli Tepe uważanym za najstarsze miejsce kultu stworzone przez człowieka poszukamy pierwszych śladów rolnictwa. Wsłuchamy się w taneczne modły derwiszy. Poszukamy zaginionych cywilizacji w wodach rozległego jak morze jeziora Wan. Odwiedzimy Ani - dawną ormiańską stolicę z ruinami średniowiecznego miasta, konkurującego niegdyś z Konstantynopolem i Bagdadem. Będziemy też w przedsionku Piekła i w Niebie. Tak nazywają się krasowe jaskinie, położone w pobliżu wybrzeża Morza Śródziemnego. Według greckiej mitologii tam Zeus uwięził Tytana, a miejscowy strumień ma być dopływem mitologicznego Styksu” – obiecywał Marek Kołdras w zapowiedzi wieczoru. Swoje obietnice spełnił z nawiązką.

Z kolei jubileusz 100 lat budynku Petersówki w Brzesku stał się dla autora pretekstem do pokazania za pomocą ruchomych obrazów losów rodziny Petersów z dbającą o historię rodu, artystką i animatorką kulturalną Zuzanną Peters-Musiał. Znajduje się ona w centrum rodzinnego mikroświata często rozszerzającego swoje granice poza odległe miejsca i czasy. Ten film to jednocześnie demonstracja miłości Marka Kołdrasa do lokalnej historii i pokaz umiejętności zajmującego opowiadania o niej.

Tradycją stało się, że z muzycznymi impresjami podczas takich spotkań prezentuje się Grzegorz Hajduk, jednocześnie twórca wielu ścieżek dźwiękowych do filmów Marka Kołdrasa. Nie zabrakło również dziennikarki Doroty Kunc prowadzącej rozmowy na scenie.

Na koniec. Z pewnością nawet mniej wytrawni kinomani zwrócili uwagę na czołówki obu filmów ;-) Ale to już temat na zupełnie inną opowieść.

Organizatorami spotkania w Regionalnym Centrum Kulturalno-Bibliotecznym w Brzesku byli Studio marekkołdras.pl oraz Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna w Brzesku.