1 | 2 | 3 | 4

Szukaj

Facebook

Instagram

obrazek 2019a

Na zdjęciu z Leninem

FOTO-PEIN 2017

Dziś wyjąłem ze skrzynki pocztowej przesyłkę z Domu Kultury w Rybniku-Chwałowicach. DK jest organizatorem Międzynarodowego Konkursu Fotografii Przemysłowej i Industrialnej FOTO-PEIN. Tym razem nie było nagrody, ale kwalifikacja do wystawy także cieszy.

Więcej…

Mikro i makroświaty Marka Kołdrasa

Marek Kołdras – reżyser, scenarzysta i dziennikarz przyzwyczaił widzów do kontrastów podczas pokazów swoich filmów. Nie inaczej było 24 listopada 2023 roku podczas „Wieczoru z dokumentem” w Regionalnym Centrum Kulturalno-Bibliotecznym w Brzesku.

brzesko filmy 2023

Więcej…

Czwartek w Balicach

W czwartek wybraliśmy się z Jackiem Krawczykiem na górkę w Balicach. Jacek wcześniej sprawdził pogodę, zapewnił logistykę - mistrz. Pod względem fotograficznym wypad był średni, ale czy nie bardziej się liczy możliwość regularnego słuchania huku silników samolotów przelatujących niemal nad głową?

 

Więcej…

Warsztaty fotograficzne w Oświęcimiu

Celem kolejnego spaceru z aparatami w rękach były Bulwary nad Sołą.

 Widok z kładki dla pieszych na Sołę, most Piastowski i skryty wiosną za drzewami zamek w Oświęcimiu

Więcej…

Niezwykły Kirgistan – kieruj się na południe

Tak nazywało się spotkanie poświęcone cudnemu pięknu południowego Kirgistanu oraz miastom Osz i Dżalalabad. Miejscem orientalnych opowieści w kwietniowy czwartek był Osiedlowy Dom Kultury Zasole.

006a 700

Więcej…

Kolejowo w Chełmku

W imieniu swoim i Miejskiego Ośrodka Kultury, Sportu i Rekreacji w Chełmku serdecznie zapraszam w czwartek, 3 marca, o godz. 18 na chełmecką stację, gdzie miłośnicy dróg żelaznych i pociągów będą świętować 160 lat miejscowości na kolejowym szlaku.

Fot. MOKSiR w Chełmku

Więcej…

 

 baner na sciane 02

Miechunka jest rośliną piękną i skromną. Kwitnie w maju. Cudnie. Małe, białe kwiaty zwiastują pomarańczowe lampiony jesienią. W środku witaminowa bomba.

miechunka 001

Wiele osób, z którymi rozmawiałem, nie miało pojęcia o jej istnieniu. Ja też długo nie. Kilka lat temu dzięki Dobrej Dziewczynie dowiedziałem się, że istnieje. Tak zostałem wielbicielem miechunki.

Ze względu na pochodzenie nazywana jest jagodą Inków, również rodzynką brazylijską. W polskim klimacie doskonale się odnalazła. Śmiało się rozsiewa, co może być przyczyną zmartwień działkowców i ogrodników, jeśli choć na chwilę spuszczą ją z oka. Przez całe lato jest pięknie zielona i wspaniale wygląda, gdy kilkadziesiąt roślin znajduje się blisko siebie – tworzą urokliwy, zielony dywan. U mnie w ogrodzie ma od lat stałe miejsce i nieustannie się rozpycha. Lubi stanowiska nasłonecznione, nie ma specjalnych wymagań, jeśli chodzi o glebę. To bardzo ważne: ślimaki bezdomne jej nie tykają.

Zwiastun jesieni. Gdy początkowo zielone lampiony zmieniają kolor na ciemnopomarańczowy, to znak, że zaczyna się jesień. W fazie owocowania miechunka jest nieprawdopodobnie fotogeniczna. Ponadto jej owoce są bardzo zdrowe. To bomba witaminowa - zawierają witaminy A,B,C, żelazo, fosfor, potas. Ma również m.in. właściwości przeciwzapalne. Nalewka zrobiona na miechunce z pewnością wygrałaby wiele zawodów nalewkowych świata.
Jak smakuje? Nieoczywiście. Chyba najbardziej smak miechunki można porównać ze smakiem słodkiej porzeczki, pomieszanej z agrestem i pomarańczą.

Miechunka ze względu na swój urok z pewnością będzie stanowić ozdobę każdego ogrodu od wczesnej wiosny do późnej jesieni. Wartości prozdrowotne – bezcenne.

Gdyby ktoś był chętny, służę sadzonkami. Przyjmuje się doskonale o każdej porze roku.