1 | 2 | 3 | 4

Szukaj

Facebook

Instagram

obrazek 2019a

Na zdjęciu z Leninem

Tylko mgła pozostała taka sama

Cztery moje fotografie, które można oglądać na zbiorowej wystawie pt. „Auschwitz. Obrazy niezatarte” to niewielka część projektu pn. „Mgła” realizowanego od kilku lat. Zdjęcia te nigdzie i nigdy nie były do tej pory pokazywane.

birkenau mgla 03

Więcej…

Historia zdjęcia z kowalem-legendą

Dziesięć lat temu chodziliśmy po bazarze w Oszu, na południu dalekiego Kirgistanu. Wtedy zrobiłem fotografię uzbeckiego rzemieślnika. Nie wiedziałem, że utrwalam wizerunek człowieka, który za życia przeszedł do historii.

kowal kirgistan

Więcej…

Białoruś. Zapraszam na spotkanie

Moja przygoda z tym krajem zaczęła się w 2002 roku. Trwa do dziś.

Ruiny zamku w Nowogródku

Więcej…

Przyszedł czas maków i chabrów

Gdy wiosna powoli zbliża się do lata, dla miłośników makrofotografii zaczyna się czas jeszcze większej aktywności.

makrofotografia 05 06 2022 700

Więcej…

Salvador Dali w Wiśle

Kiedy w trakcie rozmów ze znajomymi mówię, że różnorodne prace hiszpańskiego, genialnego twórcy są do obejrzenia w miejscu oddalonym tylko o godzinę jazdy autem z Oświęcimia, słyszę – wkręcasz nas. Muzeum Magicznego Realizmu w Willi Ochorowiczówka istnieje. Naprawdę.

wisla muzeum realizmu magicznego 015 700

Więcej…

Poranek na wale wiślanym

Niedzielny wschód słońca nie był tak olśniewający jak sobotni. Ale równie piękny.

petersoon wschod slonca 02 2019 007 700

Więcej…

 

 baner na sciane 02

Od wielu lat znałem lokalizację starego cmentarza w Polance Wielkiej. Niedawno dowiedziałem się o istnieniu starego cmentarza w Osieku. Wiąże się z nim niesamowita historia rodziny Herzogów.

stary cmentarz osiek


O tym miejscu napisała ostatnio na Facebooku na grupie „Osiek - historia i teraźniejszość” Anna Kramarczyk-Płoszczyca - miłośniczka historii. Zamieściła też m.in. fotografie planu ogólnego, grobu Heleny Herzog oraz link do życiorysu Józefa Herzoga na stronie IPN.
Oczywiście, musiałem tam od razu pojechać.

Wyjazd pod wpływem impulsu
Miał na celu fotograficzne uwiecznienie stanu faktycznego jesienią 2024 roku. Tymczasem przerodził się w historyczne śledztwo będące skutkiem informacji na jednym z nagrobków. Finał domowych, popołudniowych dociekań w ciągu minionych dni był dla mnie zaskakujący.

Osiek to duża wieś w powiecie oświęcimskim, przy tym bardzo malowniczo położona. W 2020 r. liczyła 8207 mieszkańców. Ma piękną historię sięgającą XIII wieku. W kolejnych stuleciach w kronikarskich zapisach pojawiły się takie nazwiska jak: Dębowscy, Porębscy, Braniccy, Szembekowie, Larische, Dunin-Borkowscy i Rudzińscy. Słynie z pałacu zbudowanego w XVIII wieku i przebudowanego przez Larischów w stylu orientalnym w XIX wieku. Współczesną atrakcję historyczno-turystyczną stanowi  Izba Regionalna Doliny Karpia prowadzona przez lokalnego pasjonata historii Mariana Kocembę.

Stary cmentarz w Osieku
Znajduje się na wzgórzu niedaleko drewnianego, zabytkowego kościoła św. Andrzeja. Po uporządkowanym terenie można dziś poruszać się bez problemu.

Więcej informacji o tym miejscu znajduje się w wydanej w roku 2004 książce pt. „Osiek. Zarys dziejów” autorstwa Adama Hałatka i Bronisława Jani.
„Drugi cmentarz /stary/ powstał w 1846 roku dzięki właścicielowi dworu baronowi Karolowi Larischowi (…). Po założeniu tego cmentarza jakby na zamówienie wybuchł wg kronik wielki pomór ludzi. Ilość zmarłych była tak duża, że grzebano ludzi bez trumien we wspólnych mogiłach. Cmentarz ten o pow. ok. 86 arów zapełniono grobami w ciągu 26 lat i już od roku 1872 rozpoczęto ponowny pochówek. Okazało się, że teren zupełnie nie nadawał się na cmentarz, ponieważ był podmokły, a uwidoczniło się to przy drugim grzebaniu zmarłych, kiedy lata były mokre. W dodatku pochówek musiano prowadzić od dolnych partii, bo pierwszy również rozpoczęto od tego miejsca (…). Gdy w 1908 r. miano rozpocząć trzeci, sprowadzona komisja z Białej „zakazała grzebania zmarłych w błocie” (…) Na cmentarzu tym w ciągu stosunkowo niedługiego okresu wg metryki zmarłych pochowano ogółem 7100 zmarłych parafian, w tym z Osieka 5825, a z Malca 1950 osób. 5 osób to zmarli spoza parafii /żebracy i włóczędzy/”.

Wśród istniejących jeszcze niewielu miejsc upamiętnienia na starym cmentarzu moją uwagę przyciągnęły dwa: duży krzyż ufundowany w 1882 roku przez krawca Walentego Klęczara (zmarł w 1897 r.) oraz grób Heleny z Jędrzejowskich - Herzog z dopiskiem „MATKA 4-ch LEGIONISTÓW”.

osiek grob heleny herzog

Grób Heleny Herzog na starym cmentarzu w Osieku

Rodzina Herzogów i jej losy
Tenże dopisek spowodował, że zainteresowałem się bardziej starym cmentarzem, w szczególności poszukiwaniem informacji o losach wspomnianych legionistów.

Po kolei.
25 września 2013 r. użytkownik o nicku „Pismak” napisał na forum dyskusyjnym eksploratorzy.com.pl:
„Pochowana na tym cmentarzu Helena z Jędrzejowskich Herzog była matką legionistów Stanisława (+1914), Franciszka, płk. WP, kawalera Virtuti Militari, zamordowanego w Charkowie, Stefana, mjr. WP zamordowanego w Katyniu i Józefa, płk. WP, kawalera Virtuti Militari, zmarłego w 1983 r. w Krakowie. Pogrzeb płk Józefa Herzoga stał się wielką manifestacją patriotyczną. Wiem, bo widziałem”.

Więcej o losach wszystkich braci Herzogów dowiemy się ze strony internetowej Stowarzyszenia Sieć Solidarności z siedzibą w Krakowie.

Również na stronie krakowskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej zostały zamieszczone informacje poświęcone braciom Herzog ze szczególnym uwzględnieniem postaci płk Józefa Herzoga. Na uwagę zasługują archiwalne zdjęcia ilustrujące materiał.

Legionista Józef Herzog niedługo po odzyskaniu przez Polskę niepodległości pełnił służbę w Korpusie Ochrony Pogranicza,a później uczestniczył w kampanii wrześniowej 1939 r.

jozef herzog

Józef Herzog w stopniu majora Wojska Polskiego
Domena publiczna, Wikimedia Commons

Znalazł się w niemieckim oflagu. Jako jedyny z trzech braci przeżył II wojnę światową. W 1946 roku został aresztowany przez komunistyczne władze z zarzutem działalności w Zrzeszeniu „Wolność i Niezawisłość”. Po torturach dostał sądowy wyrok 9 lat więzienia. Trafił do więzienia we Wronkach, tego samego, w którym za konspiracyjną działalność został osadzony major Piotr Szewczyk, cichociemny z podoświęcimskich Babic.

jozef herzog mbp

Józef Herzog po aresztowaniu przez komunistycznych funkcjonariuszy Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego w 1946 r.
Domena publiczna, Wikimedia Commons

 Dalsze poszukiwania przyniosły zaskakujący rezultat. Otóż w internecie znalazłem „Kronikę rodziny Herzog 1866-2000” napisaną w języku polskim przez Franciszka Herzoga i przetłumaczoną na język angielski przez Franciszka Herza i Ivonę (Herzog) Verbeke. Franciszek jest synem Franciszka – jednego z czterech braci Herzog. W kronice podaje również, że bracia mieli dwie siostry – Helenę i Marię.
Gorąco polecam lekturę tychże wspomnień. Dla ułatwienia można skorzystać z internetowego tłumacza i przeczytać je w języku polskim.

rakowice grob rodziny herzogow

Grób rodziny Herzogów na Cmentarzu Rakowickim w Krakowie
Kordiann, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons

P.S. Serdecznie dziękuję za merytoryczną pomoc Pani Agnieszce Hudeckiej z redakcji „Echa Osieka”.