1 | 2 | 3 | 4

Szukaj

Facebook

Instagram

obrazek 2019a

Na zdjęciu z Leninem

Mam kolejną kwalifikację do wystawy

Dziś niedziela, piękny dzień i do tego jeszcze dobre wiadomości fotograficzne w pocztowej skrzynce z ranka. Czego chcieć więcej ;)

 

Więcej…

Czas na rower

Zgadza się. Bo kiedy jak nie teraz, gdy wiosna pokazuje najpiękniejsze oblicze? Wielkie brawa dla Centrum Informacji Turystycznej w Oświęcimiu za organizację tegorocznego, wiosennego rajdu.

Oświęcim Brzeszcze Pławy Harmęże rajd 700

 

Więcej…

Z wystawą w Lublinie było tak

Gdy dostałem propozycję, by zaprezentować swoje zdjęcia podczas VI Kongresu Inicjatyw Europy Wschodniej, nie zastanawiałem się ani przez chwilę, bo to dla mnie wielkie wyróżnienie. Odpowiedź mogła być tylko jedna.


Fot. Natalia Gmurkowska

Więcej…

Kaplica św. Jacka w Oświęcimiu

Ta gotycka budowla jest jednym z najstarszych i najpiękniejszych zabytków w mieście.

kaplica sw jacek oswiecim 700

Więcej…

Rotmistrz Witold Pilecki był także malarzem

W trakcie podróży po Białorusi warto zajrzeć do miejscowości Krupowo koło Lidy. W tutejszym kościele można bowiem zobaczyć obraz autorstwa rotmistrza Witolda Pileckiego.

Więcej…

Makrofotografia nad Wisłą

W niedzielę zwykle wrzucam na Facebooka zdjęcia z porannej jazdy na rowerze. Tym razem, ze względu na nieoczywiste warunki atmosferyczne, zdecydowałem się na spacer fotograficzny.

makro brzezinka 700

Więcej…

 

 baner na sciane 02

Tysiące razy przejeżdżałem samochodem obok tego miejsca. Dopiero teraz, po wielu latach, zobaczyłem je od środka.

cmentarz zydowski chrzanow 010 700

Okazji do zwiedzenia chrzanowskiego kirkutu miałem wiele. Jednak za każdym razem pojawiała się jakaś przeszkoda. Za każdym razem powtarzałem sobie, że przecież macew nikt nigdzie nie zabierze i będzie niedługo kolejna możliwość wejścia. W tym przypadku „niedługo” trwało ponad 20 lat.

Krótko o historii, bo więcej informacji można znaleźć bez problemu w internecie. Cmentarz powstał w XVIII wieku. Obecnie ma powierzchnię ok. 1,6 ha i znajduje się na nim ok. 3000 macew. Najstarsza pochodzi z 1802 r. Są tam również dwa ohele (za Słownikiem Języka Polskiego ohel to „kaplica wzniesiona na grobie rabinów i zasłużonych osób”. W jednym spoczywa rabin Szlomo Bohner, w drugim mężczyźni z rodziny Halbersztamów.

Okazją do wizyty w Chrzanowie była trwająca III edycja Akademii Dziedzictwa Pamięci. To projekt realizowany przez Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej i Małopolskie Centrum Doskonalenia Nauczycieli oddział w Oświęcimiu. Partnerem jest także Centrum św. Maksymiliana w Harmężach.
Chrzanowski kirkut był drugim z punktów programu. Przed uczestnikami i mną m.in. zwiedzanie Cieszyna i Muzeum Kultury Wilamowskiej. Czekam niecierpliwie na te wyjazdy.

Wracam do październikowego zwiedzania. Przewodniczką była Anna Sadło-Ostafin z Muzeum w Chrzanowie im. Ireny i Mieczysława Mazarakich - przewodniczką uważną i merytoryczną. Zdecydowanie polecam.
Chodziliśmy po cmentarzu żydowskim po południu. Przyświecały nam jesienne promienie zachodzącego słońca, które modelowało kształty macew i stanowiło dużą wartość dodaną.

 Historie innych cmentarzy na moim blogu

Stary cmentarz w Osieku i Hercogowie
https://petersoon.pl/8-wpisy/288-stary-cmentarz-w-osieku-i-herzogowie

Stary Cmentarz Żydowski we Wrocławiu
https://petersoon.pl/8-wpisy/265-stary-cmentarz-zydowski-we-wroclawiu

 

Cmentarz żydowski w Chrzanowie