1 | 2 | 3 | 4

Szukaj

Facebook

Instagram

obrazek 2019a

Na zdjęciu z Leninem

Zrób sobie obiektyw

Jeśli poświęcisz trochę czasu, wzbogacisz swój zestaw fotograficzny o własnoręcznie wykonany obiektyw otworkowy. Zabawa jest przednia, a efekty potrafią pozytywnie zaskoczyć.

pinhole 11 2021

Więcej…

Archiwalne loty

Gdy w wolnej chwili zajrzymy do fotograficznego archiwum, znajdziemy tam zdjęcia, które przywołają w pamięci ludzi, miejsca, sytuacje...

 

 

Więcej…

Jak odróżnić wiarygodną informację od fake newsa? Czy jest to możliwe?

To pytania, które szczególnie dziś są aktualne. I będą coraz bardziej. Miałem wielką przyjemność rozmawiać o tym - podczas prowadzonego przeze mnie warsztatu w ramach tegorocznego Oświęcimskiego Forum Praw Człowieka - ze studentami z uczelni śląskich i małopolskich. Było energetycznie. W tle – magiel.

Fot. Alicja Bartuś

Więcej…

Super Blue Blood Moon, Blue Moon, zaćmienia i pełnie

Lubię go? Lubię. Bardzo. Czasem drażni, niepokoi, ale przede wszystkim zachwyca. Księżyc.

Więcej…

Siedem dni ukraińskich dziennikarzy w Polsce

Przez tydzień ósemka ukraińskich dziennikarzy pracowała w redakcji „Przełomu” w Trzebini. W sobotę podsumowaliśmy wspólne działania.


 

Więcej…

Z wystawą w Lublinie było tak

Gdy dostałem propozycję, by zaprezentować swoje zdjęcia podczas VI Kongresu Inicjatyw Europy Wschodniej, nie zastanawiałem się ani przez chwilę, bo to dla mnie wielkie wyróżnienie. Odpowiedź mogła być tylko jedna.


Fot. Natalia Gmurkowska

Więcej…

 

 baner na sciane 02

Rok 2012 z pewnością zapamiętam w szczególny sposób. Kirgistan, Mołdawia, Ukraina - tysiące kilometrów pokonanych samolotem, pociągiem, samochodem... Wszystko w ramach sześciu seminariów współprowadzonych przeze mnie dla Wschodnioeuropejskiego Centrum Demokratycznego w Warszawie.

 

Alimova Bałka/Bakczysaraj/Ukraina - wrzesień 2012 r. Fot. Natalya Bimbirayte

 

 

Biszkek, Osz, Karakoł, Naryn (Kirgistan), Bielce (Mołdawia), Bakczysaraj, Lwów (Ukraina) – to miasta, w których w tym roku pracowałem z miejscowymi dziennikarzami. Warsztatowe spotkania były również okazją do wymiany doświadczeń, porównania warunków pracy i sposobów pozyskiwania informacji w warunkach jakże odmiennych od polskich.

Zawsze po zakończeniu seminarium pojawia się pytanie: czy i w jaki sposób uczestnicy wykorzystają praktyczną wiedzę, którą otrzymali podczas warsztatowych spotkań? W większości przypadków nie ma na nie odpowiedzi. Dlatego osobiście szczególnie jestem zadowolony z trzyczęściowego programu „Jestem dziennikarzem multimedialnym” realizowanego w Kirgistanie od października 2011 r. do kwietnia br. Brali w nim udział młodzi Kirgizi, którzy uczyli się pisać newsy do internetu, przeprowadzać wywiady, robić poprawne fotografie, obrabiać zdjęcia i umieszczać treści na stronie internetowej. Próbowali też (z dobrym skutkiem) swoich sił w fotoreportażu.

Czworo najlepszych seminarzystów – Ainuska, Erkingul, Assein i Sergej – przyjechało w maju na staż do Polski, do redakcji „Przełomu” w Trzebini.

Wymiernym efektem trzech szkoleń i wielodniowych konsultacji są m.in. nowo powstałe lub przebudowane strony internetowe takie jak:

www.naryn.kg

www.issyknews.kg

www.talas.kg

Regularnie je odwiedzam, by zobaczyć, co nowego wymyślili nasi kirgiscy znajomi.

Nowy rok również zapowiada się intensywnie szkoleniowo. W styczniu 2013 roku spotykamy się po raz drugi z wybranymi przedstawicielami redakcji – uczestnikami wrześniowego seminarium na Krymie. Będzie się działo ;)

Oczywiście, przy okazji podsumowania, nie obejdzie się bez podziękowań dla Agnieszki, Alicji, Agnieszki, Magdy, Wiki, Pawła, Jacka, Igora, Kamila i wielu, wielu innych wspaniałych osób.

Burulkan, Nurgul, Jarkyn, Ałmaz, Bakyt – рахмат.

 

Biszkek/Kirgistan - styczeń 2012 r.

 

Osz/Kirgistan - marzec 2012 r.

 

Bielce/Mołdawia - wrzesień 2012 r.

 

Bakczysaraj/Ukraina - wrzesień 2012 r.

 

Lwów/Ukraina - 2012 r.

 

Lwów/Ukraina - grudzień 2012 r.