1 | 2 | 3 | 4

Szukaj

Facebook

Instagram

obrazek 2019a

Na zdjęciu z Leninem

Procesja Bożego Ciała w Lipinach

Dzielnica Świętochłowic - Lipiny, zdegradowana wskutek działalności przemysłowej miejscowych kopalń i hut - raz w roku szczególnie przyciąga turystów i fotoreporterów. W tym dniu w uroczystym przemarszu między familokami na czele idą kobiety i mężczyźni w tradycyjnych strojach śląskich. 

 

Więcej…

Pełnia Truskawkowego Księżyca

Czasem warto poczekać. Nawet wtedy, gdy sytuacja wydaje się beznadziejna. Tak było z prognozami pogody na noc z 28 na 29 czerwca 2018 r.


Więcej…

Pełnia Kwiatowego Księżyca

Dzisiejsza pełnia miała dodatkowy walor widokowy w postaci chmur, co jakiś czas przesłaniających satelitę Ziemi.

Więcej…

Warto zajrzeć do Paczkowa

To miasto położone nieopodal Nysy w województwie opolskim urzeka niepowtarzalnym klimatem i historią, którą można poczuć na każdym kroku, nawet podczas krótkiej wizyty. Reklamowane jest przez miejskie władze jako polskie Carcassonne. Nieco bez sensu, bo porównanie, moim zdaniem, nietrafne, a sam Paczków ma tyle walorów, że nie trzeba go dowartościowywać w taki sposób.

 

 

Więcej…

Makro natura – zdjęcia stare i nowe

Niedawno obiecałem zamieścić na stronie więcej makrofotografii. Dziś zapraszam do oglądania.

Więcej…

No i polataliśmy :)

Informacja, która trafiła na moją skrzynkę e-mail brzmiała elektryzująco: "Lot śmigłowcem wraz wraz z zawodnikami skaczącymi w konkurencji celność lądowania będzie okazją do spontanicznej obserwacji zachowania zawodników i przeprowadzenia wywiadu w powietrzu". Wśród statków powietrznych - Mi-8. Szybki telefon i gotowe. Miejsca klepnięte. Nie było jednak odpowiedzi na pytanie, czy w sobotę pogoda pozwoli na spadochronowe skoki.

 

Więcej…

 

 baner na sciane 02

Możliwość oglądania tylu pięknych przedmiotów codziennego użytku w jednym miejscu nie zdarza się często. Dlatego zdecydowanie warto się wybrać na wycieczkę do galerii „Obok” w Tychach.

Misy, miski, miseczki, patery, dzbanki, kubki, filiżanki – to rzeczy, których używamy każdego dnia. W większości wyprodukowane maszynowo pełnią tylko funkcję użytkową. Remigiusz Gryt, Monika Dąbrowska-Picewicz, Jolanta Herma-Pasińska i Adam Sobota pokazują, że mogą one być również misternymi dziełami sztuki.

Więcej o autorach

Artyści prezentujący swoje prace na wystawie ceramiki „Naczynie” w Miejskiej Galerii Sztuki „Obok” (Pasaż Kultury Andromeda – pl. Baczyńskiego 2 w Tychach) tworzą od lat. Od lat także się bardzo dobrze znają i współpracują. Stąd też, zapewne, decyzja, by ekspozycję potraktować jako wspólną emanację miłości do gliny. Nie znajdziemy na niej bowiem opisów autorów przy wystawianych pracach.

„Naczynie – zwykły przedmiot codziennego życia. Dla ceramika jednak taki przedmiot jak czarka do herbaty może stać się całym wszechświatem możliwych połączeń kształtów, kolorów i faktur. Dlatego w codziennej pracy wgryzamy się, przeżuwamy i trawimy glinę, czujemy jej obecność, każdy milimetr staje się ważny dla proporcji, każdy zaciek szkliwa, pęknięcie czy jego przetarcie może być krokiem do stworzenia naczynia doskonałego” - piszą autorzy w katalogu wystawy.

Gdyby kiedyś stało się tak, że wyposażyłbym kuchnię w te wszystkie ceramiczne wspaniałości, piekło mogłoby zamarzać trzy razy dziennie. Codziennie.

Wystawa jest czynna do 3 marca.

Dziękuję bardzo Monice i Andrzejowi za wspaniały, piątkowy wieczór i możliwość obcowania ze Sztuką. Jednocześnie zapraszam na fotograficzny przegląd „możliwych połączeń kształtów, kolorów i faktur”.