1 | 2 | 3 | 4

Szukaj

Facebook

Instagram

obrazek 2019a

Na zdjęciu z Leninem

Kirgistan - wstępny plan kolejnego wyjazdu

Niedawno poznałem termin i proponowany plan marcowego pobytu w Kirgistanie. Znalazł się w nim m.in. przejazd samochodem z Biszkeku do Oszu przez łańcuch górski Tienszan, co gwarantuje mnóstwo pięknych widoków.

 

Więcej…

Żydowskie Miasto na rowerze

To była wycieczka na spontanie. Zmieniły się prognozy pogody na niedzielę. Do tego doszło odkrycie na mapie Żydowskiego Miasta w pobliżu Oświęcimia. To musiało się skończyć kręceniem kilometrów.

zydowskie miasto 700

Więcej…

Bruksela w jeden dzień

 Byłem w różnych miejscach na świecie. Wstyd się przyznać – w Brukseli nigdy. Zatem, gdy tylko propozycja wyjazdu do Brukselki się pojawiła, nie mogłem powiedzieć – nie.

 

 

Więcej…

W buczynowo-osikowym zagajniku

Dziś miało być o butach. Czyli o tym, jak kilka lat temu w dalekim Kirgistanie zrozumiałem, dlaczego każda dziewczyna powinna/musi mieć minimum 10 par pod ręką. Będzie niedługo ;) Dziś jest o jesieni i jednym zdjęciu.

Więcej…

Procesja Bożego Ciała w Lipinach po sześciu latach

Trochę trwało, zanim znów miałem okazję podziwiać barwną procesję w Lipinach – dzielnicy Świętochłowic. Niby nic się nie zmieniło, a jednak się zmieniło.

swietochlowice lipiny 2022 015 700

Więcej…

Muzeum Ratusz w Oświęcimiu

Z niecierpliwością, ale też trochę z obawami, czekałem na otwarcie. Po obejrzeniu ekspozycji obaw już nie mam. Warto i trzeba ją zobaczyć. Zdecydowanie polecam.

Więcej…

 

 baner na sciane 02

Chcesz robić lepsze zdjęcia? Chcesz dobrze poznać możliwości swojego aparatu? To rzuć wszystko i chodźmy fotografować :)

Niemal każdy, kto pokocha zatrzymywanie chwil w kadrze i chce się dalej rozwijać, w którymś momencie zaczyna trafiać na przeszkody różnej natury. Najczęściej upatruje ich w posiadanym sprzęcie. Bo ma najtańsze body i kitowy obiektyw. Albo, o zgrozo, tylko małpę, czyli kompakt. To przecież takie nieprofesjonalne. Jak tu wyjąć małpę, gdy wszyscy wokół trzaskają lustrami? 

Warsztaty fotograficzne w plenerze
Zaczynają się zatem zazdrosne spojrzenia na innych fotografujących, często wyposażonych w topowe aparaty i szkła. Bo im wychodzi, co pokazują np. na Facebooku lub Instagramie. Zaczyna się także śledzenie ofert sklepów internetowych ze sprzętem i snucie marzeń. Och, gdybym miała/miał takie body i takie obiektywy, to...
No, właśnie. Co?

Bądźmy szczerzy. Znam wiele osób, które myślały w ten sposób. Czyli, jeśli kupię lepszy aparat, będę mogła/mógł robić lepsze zdjęcia. W efekcie mnóstwo lustrzanek zalega w szafach i szufladach, bo ich właścicielki/właściciele ulegli iluzji, że drogi sprzęt pozwoli im z dnia na dzień poprawić technikę i wspomóc wyobraźnię. Tymczasem zamiast fantastycznych fotografii zaczęły pojawiać się niespodziewane problemy. Bo nie ma trybu automatycznego, bo kadry są prześwietlone lub niedoświetlone, bo ustawianie ostrości nie działa itd. A miało być tak pięknie...

Brak dobrego sprzętu często też pojawia się jako wymówka i usprawiedliwienie własnego lenistwa. Nie oszukujmy się: nie da się zrobić np. krajobrazu z płynącym strumieniem bez wychodzenia z domu.

Najlepszym aparatem jest ten, który właśnie trzymasz w rękach. Naprawdę. Nie jest ważne, czy kosztował 200 zł, czy 20 000 zł. Bo każde zdjęcie najpierw powinno powstać w wyobraźni (pomijamy zdjęcia sytuacyjne). Sprzęt służy tylko jego utrwaleniu na filmie lub karcie pamięci.

Spróbuj ze mną
Organizuję indywidualne warsztaty fotograficzne pełne praktycznych ćwiczeń w plenerze lub w mieście. Spacery są także okazją do spokojnej, niespiesznej rozmowy o zdjęciach w przyjaznej atmosferze, którą gwarantuję :)

Jak to działa
Każdorazowo przygotowuję indywidualny program zajęć dostosowany do stopnia zaawansowania uczestnika. Ale z pewnością w trakcie wypadu w plener porozmawiamy o tym:
- jakie są możliwości Twojego aparatu fotograficznego,
- jak wybierać temat fotografii,
- w jaki sposób kadrować,
- jak świadomie dobierać parametry ISO, przysłony i czasu naświetlania lub korzystać z programów tematycznych,
- co to jest głębia ostrości i jak ją kreatywnie wykorzystać.

To propozycja dla osób, które rozpoczynają swoją przygodę z fotografią, lub chcą doskonalić posiadane umiejętności w komfortowych warunkach.

Najpopularniejsze do tej pory tematy wybierane przez uczestników to: krajobraz, makro, kreatywne wykorzystanie głębi ostrości.

Możesz mi zaufać. Szkolenia poświęcone fotografowaniu i sztuce dziennikarskiej prowadziłem w redakcjach gazet i portali internetowych w Kirgistanie, Mołdawii, na Ukrainie i Białorusi. W Polsce, oczywiście, także :)

Dlatego rzuć wszystko i chodźmy fotografować :)

Napisz do mnie, by dowiedzieć się więcej o proponowanych zajęciach. Zawsze podstawą są ćwiczenia praktyczne.

Poza warsztatową wiedzą, dostaniesz także później wsparcie poprzez porady i materiały w internecie. 

Zapraszam :)

Piotr Tarczyński
pracownia[at]petersoon[kropka]pl


Z takimi zdjęciami możesz wrócić ze spaceru fotograficznego