To była wyprawa, z której chciałem przywieźć 30. jubileuszową fotografię z wodzem rewolucji. Wróciłem z kolejnymi ośmioma.

Z Leninem w Porozowie

Świsłocz, Wołkowysk, Kamieniec, Porozów, Mosty, Brzozówka, Lida i Zasław – tak wygląda lista kilku z bardzo wielu miejscowości odwiedzonych podczas ostatniego wyjazdu na Białoruś. Łączy je jedno. Wszędzie są pomniki Lenina.

Przystanek w Świsłoczy
Dopisała nam pogoda, a dzięki dobrej organizacji czasu znaleźliśmy też chwilę czasu na odrobinę szaleństwa przeze mnie uwielbianego, czyli podróży, gdzie oczy poniosą ;) Z określonym punktem docelowym, ale dopuszczalnymi wszelkimi wariacjami po drodze. Na przykład krótkim postojem w Puszczy Nalibockiej.

Świsłocz. Lenin, Stalin i Traugutt


Co ciekawego przy okazji Leninów? Dużo się działo. W Świsłoczy wódz stoi na jednej alei ze Stalinem i... Romualdem Trauguttem, dyktatorem powstania styczniowego.
Aleję z jednej strony zamyka standardowy pomnik poświęcony bohaterom Wielkiej Wojny Ojczyźnianej. Z drugiej znajduje się obelisk upamiętniający Białorusinów poległych podczas wojny w Afganistanie.
Za ulicą, przy szkole, widnieje popiersie – Konstantego Kalinowskiego, przywódcy powstania styczniowego na Białorusi i Litwie.
Na bogato.

Z kolei w Porozowie mieliśmy okazję oglądać Lenina, z którym jest związana ciekawa historia sprzed lat.

Zagadka w Lidzie
Do tego miasta pojechaliśmy drugi raz. Specjalnie po zdjęcie z Leninem. Kilka miesięcy temu szukaliśmy go bezskutecznie. Może też dlatego, że jedna z informacji brzmiała – w Lidzie go nie ma. Teraz mieliśmy więcej czasu i więcej wiadomości. Znalazł się wciśnięty między miejscowy urząd, bloki i drzewa. Dwa lata temu został oblany czerwoną farbą.

Niespodzianka w Iwiu
W tym mieście pomnik Lenina miał być. Po krótkim rekonesansie zaczęliśmy pytać miejscowych o lokalizację. Starsi wskazywali na plac centralny, ale stamtąd zniknął. Żadna z napotkanych osób nie nie wiedziała, co się stało i gdzie teraz się znajduje.

Monument w Iwiu

 

Zamiast wodza w centrum miasta  wzrok przyciąga postawiony w 2012 r. monument poświęcony wyznawcom czterech religii żyjących w Iwiu i okolicach.

Lenin zabójca i inne historie

Dekomunizacja na Białorusi bardzo wolno, ale postępuje. Muszę przyspieszyć działania ;)


WSZYSTKIE ZDJĘCIA Z LENINEM

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież