1 | 2 | 3 | 4

Szukaj

Facebook

Instagram

obrazek 2019a

Na zdjęciu z Leninem

Wykopaliska fotograficzne I

Mam teraz trochę wolnego czasu. Częściowo poświęcam go na przeglądanie zawartości komputerów i odkrywam zdjęcia, o których zdążyłem już zapomnieć. Jednym ze znalezisk są fotki ze wspólnego wyjazdu pod niebo strażackim podnośnikiem PMT-40 z Piotrem Rymarowiczem w 2006 roku.

Fot. Piotr Rymarowicz

 

Więcej…

Archiwalne loty

Gdy w wolnej chwili zajrzymy do fotograficznego archiwum, znajdziemy tam zdjęcia, które przywołają w pamięci ludzi, miejsca, sytuacje...

 

 

Więcej…

Kto rano wstaje, ten nadaje ;)

Z wielką przyjemnością informuję, że Radio Kraków jest jednym z patronów medialnych mojej wystawy fotografii „.kg Niezwykły Kirgistan. Ludzie, miejsca” w Przeciszowie.

W ogniu pytań red. Jana Stępnia z Radia Kraków ;)  Fot. Łukasz Fuczek
Więcej…

Marek Kołdras – filmowe historie niezwykłe

Trzy produkcje, trzy różne czasy historyczne, trzy różne tematy: religia, wojna i artysta niepokorny. Reżyser, scenarzysta i miłośnik historii Marek Kołdras nie wiedział, że takie połączenie na pokazie jest niemożliwe. I zrobił to w Brzesku. Z powodzeniem.

Więcej…

Zamek w Łańcucie

Zamek w Łańcucie to jedno z tych miejsc, które koniecznie trzeba odwiedzić. Jeśli jeszcze uda się zajrzeć do piwnic, by zobaczyć odtworzone Łaźnie Rzymskie, to wizytę w rezydencji Lubomirskich, a później Potockich, można uznać za w pełni udaną.

zamek w lancucie 015 700

Więcej…

Wiosna w obiektywie (2)

Niedawno pisałem o pięknej wiośnie, która do nas przyszła. Do wiosennego albumu dodałem nowe zdjęcia z ogrodu i zapraszam do ich obejrzenia.

Więcej…

 

 baner na sciane 02

Ostatni pobyt na Białorusi zaowocował wizytami w Zaosiu, Nowogródku, Słonimie i Pińsku. Pozwolił także na wzbogacenie kolekcji pomników Lenina o aż sześć nowych zdjęć.

Pomnik Lenina w Pińsku

Leninopad trwa
Nic nie wskazywało na to, że zbiory będą tak obfite, a ja przy okazji znacząco pogłębię wiedzę w zakresie leninologii. To dzięki Alesiovi Łahvincovi, który podrzucił mi kilka ciekawych linków na ten temat. Dziękuję Aleś :)

Na Białorusi, tak jak na Ukrainie, także przebiega proces usuwania pomników Lenina z przestrzeni publicznej. Nie ma on ukraińskiej gwałtowności, ale trwa. Z informacji podanych przez serwis svoboda.org wynika, że z 600 posągów wodza rewolucji postawionych w czasach sowieckich, w 2016 roku zostało 400. 

Pierwszym, oficjalnie zdemontowanym w 1998 roku był pomnik w Nowogródku. Został usunięty w trakcie remontu placu w centrum z okazji 200-lecia urodzin Adama Mickiewicza. Dziś w kącie znajduje się tylko skromny biust Włodzimierza Iljicza.

Najciekawsza historia, którą poznałem, dotyczy Lenina - zabójcy w białoruskich Uwarowiczach (obwód homelski). Do zdarzenia doszło w 2009 roku. 21-letni mężczyzna postanowił się pohuśtać na wyciągniętym ramieniu wodza. Pomnik przewrócił się na żartownisia i go przygniótł. Pechowiec zmarł w drodze do szpitala. 

Więcej ciekawostek - TUTAJ

Niespodzianka w Pińsku
Nie ukrywam, że podczas ostatniej wycieczki z Andrzejem Fedorowiczem po białoruskich, interesujących miejscach, najbardziej byłem ciekaw przedstawienia Lenina w Pińsku. Wcześniej usłyszałem bowiem historię o tym, że gdy spojrzy się na niego z odpowiedniej perspektywy, wygląda jakby miał penisa na wierzchu. Trudno było uwierzyć, że tak może być naprawdę. Okazało się, że jest. Za penisa robi palec lewej ręki. Przed naszym przyjazdem do Pińska ktoś dla spotęgowania efektu naciągnął na palec kondoma. Efekt poniżej na zdjęciu.

 

Piński Lenin jest także ciekawy dlatego, że znalazł się wśród ośmiu uznanych za dzieła sztuki - pomniki kultury. Mało tego, oglądany od tyłu wygląda, jakby zbierał się do lotu mając na plecach plecak z silnikami odrzutowymi.

Jak wspomniałem wyżej, na Białorusi stoi jeszcze 400 pomników wodza rewolucji. Jest po co jeździć ;)

Zapraszam do obejrzenia znacząco wzbogaconej kolekcji moich zdjęć z Leninem