1 | 2 | 3 | 4

Szukaj

Facebook

Instagram

obrazek 2019a

Na zdjęciu z Leninem

Zdjęcie na prezent to dobry wybór

Zbliża się Mikołaj, za pasem również święta z choinką. Oprawiona fotografia w dużym formacie może być TYM, o czym Twoi bliscy i znajomi marzą od dawna.
001

Więcej…

Kamieniołom w Libiążu

Przejeżdżałem obok niego wiele tysięcy razy. W jedną i w drugą stronę. Za każdym razem myślałem: trzeba się tam wybrać na zdjęcia.

kamieniolom libiaz 08a

Więcej…

Pozytywny koniec roku

Październik 2014 roku szczególnie zapisze się w mojej historii osobistej za sprawą dwóch ważnych dla mnie wyróżnień fotograficznych.

 

Więcej…

Niezwykły Kirgistan – kieruj się na południe

Tak nazywało się spotkanie poświęcone cudnemu pięknu południowego Kirgistanu oraz miastom Osz i Dżalalabad. Miejscem orientalnych opowieści w kwietniowy czwartek był Osiedlowy Dom Kultury Zasole.

006a 700

Więcej…

Białoruskie Malediwy - mеловые карьеры

W trakcie ostatniej podróży po Białorusi trafiliśmy, trochę przez przypadek, w jedno z niezwykłych miejsc w tym kraju. Wypełnione wodą wyrobiska, z których wydobywano niegdyś kredę, stanowią obecnie kompleks zalewów zwanych białoruskimi Malediwami. 

Więcej…

Na Tatarskiej Grobli

Tę miejscówkę mieliśmy odwiedzić podczas poprzedniego spaceru fotograficznego po Stawach Grojeckich. Została na następny raz. I dobrze.

Więcej…

 

 baner na sciane 02

Kiedy w trakcie rozmów ze znajomymi mówię, że różnorodne prace hiszpańskiego, genialnego twórcy są do obejrzenia w miejscu oddalonym tylko o godzinę jazdy autem z Oświęcimia, słyszę – wkręcasz nas. Muzeum Magicznego Realizmu w Willi Ochorowiczówka istnieje. Naprawdę.

wisla muzeum realizmu magicznego 015 700

Powodów do odwiedzenia tego niesamowitego miejsca w Wiśle jest wiele. Najważniejszy dla mnie to, oczywiście, dzieła Dalego. Ale w muzeum znajdziemy również obrazy i rzeźby takich polskich artystów jak np.: Zdzisław Beksiński, Rafał Kolba, Jakub Różalski, Wojciech Siudmak, Jarosław Jaśnikowski, Igor Mitoraj czy Rafał Olbiński.

Trzej ostatni twórcy powinni być szczególnie bliscy oświęcimianom. Dwa murale Rafała Olbińskiego znajdują się na poniemieckim bunkrze/schronie przy ulicy Jędrzeja Śniadeckiego, Zjawiskowy mural Jarosława Jaśnikowskiego można podziwiać na ścianie kamienicy przy ulicy Władysława Jagiełły. Natomiast rzeźba wychowanego w podoświęcimskim Grojcu, światowej sławy rzeźbiarza Igora Mitoraja jest eksponowana w holu Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej.

Jak już jesteśmy przy oświęcimskich muralach – na ich miejskim szlaku możemy obecnie obejrzeć 21 dzieł.

Wracając do Ochorowiczówki – przy budynku muzeum znajduje się bezpłatny parking. To ważna rzecz. Do tego profesjonalna obsługa i możliwość obcowania z twórczością jakże mi bliską. Do tego w bonusie mnóstwo materiałów o Julianie Ochorowiczu – niegdysiejszym właścicielu obiektu. Znajdziemy go jako Juliana Ochockiego w „Lalce” Bolesława Prusa – przyjaciela Ochorowicza.
Nie miałem pojęcia, że to był aż Taki Gość. I nie bez powodu bywa nazywany polskim Teslą oraz... szarlatanem z Radzymina. Dlaczego? Sprawdźcie sami :-)

Przy okazji nadmienię, że od lipca 2023 roku funkcjonuje również „Przykopa 25” – Muzeum Magicznego Realizmu w Cieszynie z podobną jak w Wiśle ofertą wystawienniczą i ok. 30 dziełami Salvadora Dalego.