Szukaj

Facebook

Instagram

obrazek 2019a

Marek Kołdras – reżyser, scenarzysta i dziennikarz przyzwyczaił widzów do kontrastów podczas pokazów swoich filmów. Nie inaczej było 24 listopada 2023 roku podczas „Wieczoru z dokumentem” w Regionalnym Centrum Kulturalno-Bibliotecznym w Brzesku.

brzesko filmy 2023

„W kolii Anatolii” i „100 lat Petersówki” – w tych dwóch materiałach twórca zderza ze sobą jakże odmienne światy, kulturę i zwyczaje. Oba obrazy mają jednak wspólny mianownik – ludzi z pasją.

Licząca blisko 5 tysięcy kilometrów podróż autora po Półwyspie Azji Mniejszej zaowocowała godzinnym obrazem pokazującym z wieloma detalami tysiące lat historii znanej nam z Biblii czy mitologii. Gdy oglądamy detale zachowanych rękopisów, rzeźb, czy polichromii nietrudno wyobrazić sobie, jak niezwykłe umiejętności i jak wielką miłość do sztuki musieli mieć wykonawcy tych dzieł.

„W Göbekli Tepe uważanym za najstarsze miejsce kultu stworzone przez człowieka poszukamy pierwszych śladów rolnictwa. Wsłuchamy się w taneczne modły derwiszy. Poszukamy zaginionych cywilizacji w wodach rozległego jak morze jeziora Wan. Odwiedzimy Ani - dawną ormiańską stolicę z ruinami średniowiecznego miasta, konkurującego niegdyś z Konstantynopolem i Bagdadem. Będziemy też w przedsionku Piekła i w Niebie. Tak nazywają się krasowe jaskinie, położone w pobliżu wybrzeża Morza Śródziemnego. Według greckiej mitologii tam Zeus uwięził Tytana, a miejscowy strumień ma być dopływem mitologicznego Styksu” – obiecywał Marek Kołdras w zapowiedzi wieczoru. Swoje obietnice spełnił z nawiązką.

Z kolei jubileusz 100 lat budynku Petersówki w Brzesku stał się dla autora pretekstem do pokazania za pomocą ruchomych obrazów losów rodziny Petersów z dbającą o historię rodu, artystką i animatorką kulturalną Zuzanną Peters-Musiał. Znajduje się ona w centrum rodzinnego mikroświata często rozszerzającego swoje granice poza odległe miejsca i czasy. Ten film to jednocześnie demonstracja miłości Marka Kołdrasa do lokalnej historii i pokaz umiejętności zajmującego opowiadania o niej.

Tradycją stało się, że z muzycznymi impresjami podczas takich spotkań prezentuje się Grzegorz Hajduk, jednocześnie twórca wielu ścieżek dźwiękowych do filmów Marka Kołdrasa. Nie zabrakło również dziennikarki Doroty Kunc prowadzącej rozmowy na scenie.

Na koniec. Z pewnością nawet mniej wytrawni kinomani zwrócili uwagę na czołówki obu filmów ;-) Ale to już temat na zupełnie inną opowieść.

Organizatorami spotkania w Regionalnym Centrum Kulturalno-Bibliotecznym w Brzesku byli Studio marekkołdras.pl oraz Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna w Brzesku.