1 | 2 | 3 | 4

Szukaj

Facebook

Instagram

obrazek 2019a

Na zdjęciu z Leninem

Tymczasem w winnicy

Kolejne lata pracy przy krzewach winorośli uczą mnie cierpliwości i pokory. Pozwalają też na bieżąco obserwować, jak roślinność dostosowuje się do zmieniającego się klimatu.

PTA 8877 700

Więcej…

Stary Cmentarz Żydowski we Wrocławiu

Tytułowa nekropolia zaskakuje i zachwyca na różnych poziomach. 12 tysięcy grobów na pięciu hektarach terenu. Można tu chodzić długo. Albo wcale.

stary cmentarz zydowski wroclaw 026 700

Więcej…

Żyrardów – miasto jednej fabryki

Gdy po raz pierwszy usłyszałem o planowanym celu wyjazdu, skrzywiłem się nieco. Na miejscu żałowałem, że byliśmy tylko dzień.

Więcej…

Na Tatarskiej Grobli

Tę miejscówkę mieliśmy odwiedzić podczas poprzedniego spaceru fotograficznego po Stawach Grojeckich. Została na następny raz. I dobrze.

Więcej…

Lenin w Leninie, Niemcewicz w Skokach

Jedną z ciekawszych miejscowości odwiedzonych przez nas podczas ostatniej wyprawy na Białoruś była wioska Lenin.

lenin wjazd do wioski

Więcej…

Siedem dni ukraińskich dziennikarzy w Polsce

Przez tydzień ósemka ukraińskich dziennikarzy pracowała w redakcji „Przełomu” w Trzebini. W sobotę podsumowaliśmy wspólne działania.


 

Więcej…

 

 baner na sciane 02

Wiosną na rabatach pojawiają się pierwsze kwiaty. Kolejne rośliny będą pięknie rozkwitać latem i jesienią. Jak uwiecznić je na zdjęciach makro, by mieć pamiątkę oraz pochwalić się znajomym efektami naszej pracy? Nie jest to takie trudne, jak mogłoby się wydawać.


 

Z pewnością nie potrzebujemy profesjonalnego sprzętu za wiele tysięcy złotych. Ciekawe zbliżenia można wykonać przy pomocy prostego kompaktu, tzw. „małpy", która kosztuje 200-300 zł. Tego typu aparaty, wśród predefiniowanych trybów pracy, w menu mają opcję makro. W wielu funkcję wykonywania ujęć z bliska można włączyć za pomocą specjalnego przycisku na tylnej ściance urządzenia.

Na znacznie ciekawsze kadry mogą liczyć posiadacze lustrzanek cyfrowych, zwłaszcza gdy zdecydują się na zakup pierścieni pośrednich. Najtańsze z automatyką, czyli przeniesieniem informacji o parametrach ekspozycji do korpusu aparatu, kosztują od 200 zł w górę. Takie pierścienie o różnych szerokościach (można je łączyć) pozwalają uzyskać dużą skalę odwzorowania i wykorzystać do wykonywania atrakcyjnych fotografii również obiektywy, w których nie ma możliwości manualnego nastawienia przysłony.

Sprzęt to jedno, a warunki pogodowe - drugie. Planując sesję makro, wybierajmy dni bezwietrzne i słoneczne. Najlepsze efekty uzyskamy, gdy słońce, przesłonięte lekko przez chmury, będzie dawać rozproszone, miękkie światło. Dzięki temu wydobędziemy z naszych kwiatów atrakcyjne detale.

Gdy dojdziemy do wprawy w fotografowaniu barwnych roślin, możemy rozpocząć bezkrwawe łowy na piękne owady, których - zwłaszcza wiosną i latem - w naszym ogrodzie nie zabraknie. To jednak znacznie trudniejsza sztuka, wymagająca nieco doświadczenia, znajomości możliwości sprzętu i - przede wszystkim - cierpliwości.

Piotr Tarczyński

Tekst ukazał się w nr 16/2015 Tygodnika Ziemi Chrzanowskiej "Przełom"