1 | 2 | 3 | 4

Szukaj

Facebook

Instagram

obrazek 2019a

Na zdjęciu z Leninem

Dwa tygodnie w Kirgistanie

Dwa tygodnie z małą górką trwała ostatnia, czwarta wyprawa do Kirgistanu. Teraz próbuję wrócić do naszej strefy czasowej, co tym razem przychodzi wyjątkowo trudno. Na szczęście bagaż, który zaginął w Moskwie odnalazł się i kurier przywiózł go w piątkowy wieczór :)

 

Więcej…

Czas na rower

Zgadza się. Bo kiedy jak nie teraz, gdy wiosna pokazuje najpiękniejsze oblicze? Wielkie brawa dla Centrum Informacji Turystycznej w Oświęcimiu za organizację tegorocznego, wiosennego rajdu.

Oświęcim Brzeszcze Pławy Harmęże rajd 700

 

Więcej…

Wybieram last minute

tunezja djerba 003a

Więcej…

Kolejowo w Chełmku

W imieniu swoim i Miejskiego Ośrodka Kultury, Sportu i Rekreacji w Chełmku serdecznie zapraszam w czwartek, 3 marca, o godz. 18 na chełmecką stację, gdzie miłośnicy dróg żelaznych i pociągów będą świętować 160 lat miejscowości na kolejowym szlaku.

Fot. MOKSiR w Chełmku

Więcej…

Niezwykły Kirgistan – kieruj się na południe

Tak nazywało się spotkanie poświęcone cudnemu pięknu południowego Kirgistanu oraz miastom Osz i Dżalalabad. Miejscem orientalnych opowieści w kwietniowy czwartek był Osiedlowy Dom Kultury Zasole.

006a 700

Więcej…

Kajakiem po Pilicy

Dzięki uprzejmości Waldka Rudyka, dyrektora chełmeckiego ośrodka kultury miałem przyjemność uczestniczyć w środę w wyjeździe studyjnym pod nazwą "Z nurtem Pilicy wśród lasów i łąk". Było turystycznie, historycznie i fantastycznie.

 

 

Więcej…

 

 baner na sciane 02

Ta gotycka budowla jest jednym z najstarszych i najpiękniejszych zabytków w mieście.

kaplica sw jacek oswiecim 700

Powstała w pierwszej połowie XIV wieku jako dominikański kapitularz. Gdy w 1594 r. Jacek Odrowąż – dominikanin, misjonarz i kaznodzieja został kanonizowany, zakonnicy zmienili przeznaczenie obiektu. Od tej pory stała się kaplicą św. Jacka Odrowąża.

Po kasacie zgromadzeń zakonnych w 1782 roku dominikanie opuścili Oświęcim. W kaplicy urządzono magazyn. Po wykupieniu budynku od kupców żydowskich przez komitet obywatelski kaplica została przebudowana i poświęcona w roku 1894. Inicjatorem tych działań był ks. Andrzej Knycz.

Dziś opiekują się nią salezjanie, którzy pod koniec XIX wieku przybyli do miasta, przebudowali zrujnowany podominikański kościół św. Krzyża (obecnie Sanktuarium Matki Bożej Wspomożenia Wiernych) i zbudowali zakład salezjański.

W latach 2014-2018 na zewnątrz i wewnątrz budynku były prowadzone prace renowacyjno-konserwatorskie. W ich trakcie zostały m.in. zabezpieczone fragmenty polichromii z końca XVI wieku i odsłonięte znajdujące się na sklepieniu wizerunki świętych: Kazimierza, Stanisława, Jana Kantego i Wojciecha. Specjaliści odnowili także marmurowe epitafium Mikołaja Mstowskiego. Zginął on 18 sierpnia 1656 roku w walce ze Szwedami. Epitafium ufundowała jego żona Agnieszka z Bibersteinów.

Na szczególną uwagę zasługuje witraż z z postacią św. Jacka znajdujący się we wschodniej części kaplicy. Został wykonany w austriackim Innsbrucku w 1896 roku.