1 | 2 | 3 | 4

Szukaj

Facebook

Instagram

obrazek 2019a

Na zdjęciu z Leninem

Wczoraj w Białorusi, jutro w Kirgistanie

Nie pierwszy raz tak się się zdarza, że wyjazdy na wschód następują jeden po drugim. Teraz, w maju, sytuacja jest o tyle ciekawa, że miałem tylko dwa dni przerwy.

 

 

Więcej…

Wiosna w obiektywie (2)

Niedawno pisałem o pięknej wiośnie, która do nas przyszła. Do wiosennego albumu dodałem nowe zdjęcia z ogrodu i zapraszam do ich obejrzenia.

Więcej…

Podróż plackartą i jeszcze więcej

Moja ostatnia wizyta na Białorusi była szczególna z wielu względów. Przede wszystkim jednak dlatego, że wiele rzeczy miało miejsce pierwszy raz.

Więcej…

Kamieniołom w Libiążu

Przejeżdżałem obok niego wiele tysięcy razy. W jedną i w drugą stronę. Za każdym razem myślałem: trzeba się tam wybrać na zdjęcia.

kamieniolom libiaz 08a

Więcej…

Wystawa ".kg. Niezwykły Kirgistan. Ludzie, miejsca". Teraz w Oświęcimiu

Do końca listopada w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Oświęcimiu można oglądać moje zdjęcia z Kirgistanu. Serdecznie zapraszam :-)

Więcej…

Kolejowo w Chełmku

W imieniu swoim i Miejskiego Ośrodka Kultury, Sportu i Rekreacji w Chełmku serdecznie zapraszam w czwartek, 3 marca, o godz. 18 na chełmecką stację, gdzie miłośnicy dróg żelaznych i pociągów będą świętować 160 lat miejscowości na kolejowym szlaku.

Fot. MOKSiR w Chełmku

Więcej…

 

 baner na sciane 02

Każdy z jadących drogą na południu Issyk-Kul musi się choć na chwilę zatrzymać przed niezwykłymi obiektami położonymi nad jeziorem. Oto Aalam-Ordo, miejsce spełnienia wizji nieco szalonego architekta. Ogromne, betonowe jurty, potężne ściany z obrazami rodzajowymi, metalowe drzewa i ogrodzenie z kirgiskimi wzorami ludowymi robią wrażenie. W marcu 2012 roku miejsce to jednak wygląda tak, jakby od dawna żaden gospodarz tu nie zajrzał.

 

 

Aalam-Ordo zbudował oligarcha i kirgiski poseł Tashkul Kereksizov. W zamierzeniu miało to być centrum duchowości i nauki. Aalam-Ordo w dosłownym tłumaczeniu to centrum świata.

W monumentalnym kompleksie w 365 betonowych jurtach mieli żyć i rozmyślać młodzieńcy. Pomocą duchową i naukową dla nich mieli służyć mędrcy i przewodnicy duchowi przyjeżdżający do kompleksu nad jeziorem. Miejsce to miało być źródłem, które podaruje światu mądrych ludzi.

W marcu 2012 roku kompleks sprawiał wrażenie opuszczonego. Jedynym współczesnym akcentem jest niedawno postawiona ściana ze sceną rodzajową przedstawiającą ikonograficznie wydarzenia kirgiskiej rewolucji z 2010 roku.

Czasu na oglądanie i zdjęcia było niewiele. Tyle, ile trwa wypalenie papierosa.

O przybliżenie historii Aalam-Ordo poprosiłem kirgiskiego dziennikarza Ałmaza Ysmana Kaleta.

W podsumowaniu długiej historii powstania kompleksu Aalam-Ordo Ałmaz napisał: "W istocie, to co zbudował Tashkul Kereksizov nie ma żadnego żadnego związku z historią narodu kirgiskiego, nie ma znaczenia sakralnego. Mogą wprawdzie istnieć lokalne legendy dotyczące tego miejsca, ale to dziwny, etniczny kicz".

PS Dziękuję Ałmazowi Ysmanowi Kaletowi za wszystkie informacje dotyczące Aalam-Ordo :)