1 | 2 | 3 | 4

Szukaj

Facebook

Instagram

obrazek 2019a

Na zdjęciu z Leninem

FOTO-PEIN 2017

Dziś wyjąłem ze skrzynki pocztowej przesyłkę z Domu Kultury w Rybniku-Chwałowicach. DK jest organizatorem Międzynarodowego Konkursu Fotografii Przemysłowej i Industrialnej FOTO-PEIN. Tym razem nie było nagrody, ale kwalifikacja do wystawy także cieszy.

Więcej…

Na rowerze z aplikacją

Trudno mi dziś wyobrazić sobie jazdę na rowerze bez smartfona przy kierownicy. Bez pomiaru prędkości, przejechanych kilometrów itd. Ale też nie było mi łatwo znaleźć aplikację, która by działała bez zarzutu i posiadała wszystkie potrzebne funkcje.

na rowerze cobike 01

Więcej…

Dwa kadry - znajdź różnice

Wczoraj na forum Nikoniarzy zamieściłem stare (1989 r.) zdjęcie jednej z ulic w Oslo. Jakie było moje zdziwienie, gdy chwilę później zobaczyłem niemal identyczną fotografię, tylko... zrobioną 22 lata później.

Więcej…

Z wystawą w Lublinie było tak

Gdy dostałem propozycję, by zaprezentować swoje zdjęcia podczas VI Kongresu Inicjatyw Europy Wschodniej, nie zastanawiałem się ani przez chwilę, bo to dla mnie wielkie wyróżnienie. Odpowiedź mogła być tylko jedna.


Fot. Natalia Gmurkowska

Więcej…

Ceramika, która zachwyca

Możliwość oglądania tylu pięknych przedmiotów codziennego użytku w jednym miejscu nie zdarza się często. Dlatego zdecydowanie warto się wybrać na wycieczkę do galerii „Obok” w Tychach.

Więcej…

Piękne panie i piękne konie

19 lutego miałem przyjemność uczestniczyć w plenerze fotograficznym zorganizowanym przez KMF Chełmek. Piękne panie i piękne konie = piorunująca mieszanka = Ośrodek Hipoterapeutyczno-Rehabilitacyjno-Jezdziecki IKARION w Bobrku + KMF.

 

 

Więcej…

 

 baner na sciane 02

Któregoś dnia zadzwonił do mnie Łukasz Dziedzic z Regionalnego Ośrodka Kultury w Zatorze. Nagramy rozmowę o Białorusi? - zapytał. Odpowiedziałem, że bardzo chętnie opowiem o naszym mało znanym sąsiedzie.

bialorus sasiad nieznany

Pierwszy raz o swoich doświadczeniach z Białorusią i wspaniałymi ludźmi tam żyjącymi mówiłem trzy lata temu w Chełmku.

Miałem wówczas w planie zorganizowanie jeszcze kilku spotkań poświęconych naszemu sąsiadowi – krajowi tak bardzo przez nas nieznanemu. Historia potoczyła się inaczej. Ale jeździłem na wschód dalej. Gdy Łukasz przed rozmową dla ROK poprosił, żebym policzył, ile razy byłem na Białorusi – policzyłem. I drugi raz policzyłem. Za pierwszym razem wyszło mi 16 wyjazdów i tyle samo powrotów. Za drugim razem – tyle samo. Trudno mi było uwierzyć, stąd ponowne liczenie. Ale nie chce być inaczej.

Tak. Białoruś pokochałem miłością bezwarunkową. Z tym większym niepokojem obserwuję wydarzenia w tym kraju po sfałszowanych, ubiegłorocznych wyborach prezydenckich. Trochę o tym mówię w filmie, ale będzie jeszcze post scriptum we wpisie.

Ze względu na ograniczenie czasowe wielu tematów nie udało nam się poruszyć, wiele też z konieczności zostało przedstawionych bardzo, bardzo ogólnie. Na pewno konieczne jest istotne uzupełnienie. Nie odpowiedziałem bowiem na pytanie o to, co koniecznie na Białorusi trzeba zobaczyć poza tym, że wszystko ;-)

Lista moich zachwytów jest, oczywiście, subiektywna jak każda lista tego typu. I niekoniecznie oczywista. Podaję tylko hasła, bo chcąc pokrótce tylko przedstawić wybrane atrakcje, napisałbym baaardzo grubą książkę.

1. Brześć jako miasto i Twierdza Brzeska

2. Skoki – rodzinna posiadłość Niemcewiczów i miejsce narodzin współtwórcy Konstytucji 3 Maja, literata i polityka – Juliana Ursyna Niemcewicza.

3. Pałac Radziwiłłów i kościół Bożego Ciała w Nieświeżu. W kościelnej krypcie znajdują się trumny z około setką przedstawicieli rodu Radziwiłłów.

4. Stare Miasto w Mińsku

5. Słonim jako miasto

6. Kościół w Iszkołdzi

7. Zamek w Mirze

8. Zespół klasztorny w Iwieńcu

9. Grodno jako miasto

10. Trójkątna Cerkiew w Wielkiej Sworotwie

11. Pińsk jako miasto

12. Zamek w Lidzie

13. Ruiny pałacu w Różanie

14. Nowogródek – miasto i ruiny zamku

15. Muzeum Adama Mickiewicza w Zaosiu

16. Drewniany kościół w Trokielach

17. Pałac w Kosowie

18. Muzeum Tadeusza Kościuszki w Mereszowszczyźnie

19. Lenin w Leninie

20. Kościół w Krupowie z obrazem autorstwa Witolda Pileckiego

Na pewno, jeśli tylko czas na to pozwala, warto i trzeba wejść do każdego kościoła i każdej cerkwi. Warto także skorzystać z usług kolejarzy. Białoruskie pociągi słyną z punktualności. Przy odrobinie szczęścia można się przejechać plackartą, czyli najtańszą klasą znaną z trasy Kolei Transsyberyjskiej.

Obiecane post scriptum do rozmowy.
1. Na Ukrainie został usunięty ostatni pomnik Lenina w tym kraju.

2. Aleksander Łukaszenka zapowiada wprowadzenie jeszcze ostrzejszych przepisów dotyczących zgromadzeń i protestów.
 

WSZYSTKIE ZDJĘCIA Z LENINEM