1 | 2 | 3 | 4

Szukaj

Facebook

Instagram

obrazek 2019a

Na zdjęciu z Leninem

Na rowerze dookoła Oświęcimia

Trasa wokół miasta jest ciekawa i różnorodna. Wymaga jednak pewnego doświadczenia w jeździe na dwóch kółkach. Do pokonania mamy bowiem prawie 30 kilometrów.

na rowerze dookola oswiecimia 2020

Więcej…

Z 13. Leninem było tak…

Na początku listopada, w rocznicę rewolucji październikowej, w mediach pojawiła się informacja, że w Mińsku komuniści odsłonili pomnik Lenina. 

Więcej…

Warsztaty fotograficzne w Oświęcimiu

Celem kolejnego spaceru z aparatami w rękach były Bulwary nad Sołą.

 Widok z kładki dla pieszych na Sołę, most Piastowski i skryty wiosną za drzewami zamek w Oświęcimiu

Więcej…

Wielkie kropienie w Chełmku

Zgodnie z zapowiedzią, program jednego z kolejnych spotkań Klubu Miłośników Fotografii w Chełmku zrealizowaliśmy w stu procentach ;) W środę wieczorem było trochę i o fotografii otworkowej, i o technice robienia zdjęć makro kropli wody.

 

Więcej…

Jak się przygotować do jesiennego spaceru fotograficznego

Piękny październik zachęca do porannych wypraw, podziwiania i uwieczniania malowniczych wschodów słońca w mglistych plenerach. By była to przyjemność, warto pamiętać o kilku ważnych sprawach.

Więcej…

Kolejne zdjęcia z Leninem

Kiedy dowiedziałem się, że w kwietniu znów będę na Białorusi, od razu pomyślałem, że wzbogacę kolekcję swoich fotografii z pomnikami Lenina. Tak też się stało.

Więcej…

Jakże miło zaskoczyć samego siebie. Nawet podczas, wydawałoby się, krótkiej wyprawy rowerowej do Rajska. Ale krótkiej, nie znaczy przecież – mało interesującej.

wycieczka na rowerze rajsko 011 700

Zaskoczenie wynika ze znanej historii o tym, że to co daleko, wygląda na lepsze i piękniejsze. Tu, niemal pod nosem, takie cudo przyrodnicze się tymczasem kryło.Wystartowaliśmy z Miejsca Obsługi Rowerzystów przy ulicy Ostatni Etap w Oświęcimiu. Naprzeciw znajduje się siedziba Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji.

Na początku kierujemy się w stronę Harmęż. Za przejazdem kolejowym od razu skręcamy w polną drogę wiodącą wzdłuż torów. Kilkaset metrów później, na kolejnym przejeździe (niestrzeżonym) skręcamy w lewo i znów w prawo. Kolejną, polną drogą dojeżdżamy do wiaduktu kolejowego, który zostawiamy nad głową i dalej, za drogą docieramy do stawu Pośredniego w Rajsku.

Jeśli już jesteśmy wiosną w Rajsku, to od razu robi się rajsko. Po skręcie w lewo, kilkadziesiąt metrów za wiaduktem, oddalamy się bowiem nieco od stawu i wnikamy w świat eksplodujący teraz wiosenną zielenią. Z lewej strony mamy jakże urokliwy widok - rowy doprowadzające wodę do stawów okolone starymi drzewami.

Od czasu do czasu mijamy także mnichy szumiące przelewaną w nich wodą. Bajka wizualna i słuchowa. Na dodatek, wszędzie widać rękę dobrego gospodarza.

Ten dąb ma chyba 300 lat
Chciałoby się tu zostać na dzień cały, zwłaszcza w cieniu cudnie zdrowego kilkusetletniego dębu, ale wycieczka na rowerze trwa. Tyle, że idziemy. Tak. Idziemy, bo po minięciu wiaduktu i wejściu w pobliże stawu zsiedliśmy z jednośladów, by niespiesznie podziwiać piękno Natury wokół.

Wychodzimy na groblę i cały czas trzymamy się z prawej brzegu stawu Pośredniego. Jest bardzo duży. Uwagę zwracają wyspy na nim się znajdujące. Nad głowami przelatują nam nie tylko mewy, ale i wspaniałe ślepowrony.

Oczywiście, jeśli dysponuje się większą ilością czasu, można pomknąć dalej którąś z rysujących się w niedalekiej przestrzeni grobli. Na potrzeby tejże wycieczki zostawiamy jednak kuszące przestrzenie na horyzoncie. Do nich pewnie wrócimy.

Stąd widać Harmęże
Dochodzimy do rozwidlenia. Grobla w lewo prowadzi do centrum Harmęż, w prawo, wzdłuż brzegu stawu Pośredniego, do znanego nam wiaduktu. Po deszczach tu także rów doprowadzający wodę do stawów jest pełny. Nad nim nachylają się dostojnie drzewa. Przez ich liście przebija się światło słońca. Znów zrobiło się pięknie, magicznie, bajkowo. Wspaniała nagroda dla uczestników wycieczki na rowerze.

Chwilę później dochodzimy do wiaduktu. Droga powrotna do MOR wiedzie tak samo jak droga w tę stronę - przez jeden przejazd kolejowy, potem przez drugi.
Wyprawa krótka, ale warta każdej minuty spędzonej na kole oraz w trakcie spaceru stawową groblą.

Odległość tam i z powrotem – ok. 7 km. Skala trudności – 2/10. Dla każdego.