1 | 2 | 3 | 4

Szukaj

Facebook

Instagram

obrazek 2019a

Na zdjęciu z Leninem

Rok 2016 był dla mnie bardzo udany

Tytuł tego wpisu mówi wszystko. Jest nieskromny i taki ma być, bo czasem warto się pochwalić ;) Zwłaszcza, jeśli jest czym.


12.06.2016 r. Teatr Ósmego Dnia w Katowicach

Więcej…

„Droga do domu” się nie starzeje

140 autorów zgłosiło 366 fotografii na konkurs „Zdjęcie roku 2023” organizowany w Zamościu. Tym razem „Droga do domu” uzyskała kwalifikację do galerii pokonkursowej, gdzie w kategorii DOROŚLI znalazła się wśród 32 w taki sposób wyróżnionych zdjęć.

droga do domu

Więcej…

Kirgistan - trzecia wyprawa

W poniedziałek, 9 stycznia, po raz trzeci lecę do Kirgistanu. Tym razem spróbuję znaleźć trochę czasu, by przewietrzyć migawkę ulubionego, analogowego Kieva.

 

 

Więcej…

Fotograficzne szkice z Marią

Ogłoszone rok temu święto Sześciu Króli świętowaliśmy z Wróblami podczas kolejnej* sesji zdjęciowej. Marysia, choć otrzaskana ze sceną, długo dojrzewała do decyzji o solowym występie przed obiektywem.

Więcej…

6 powodów, dla których jeżdżę na rowerze

Coraz więcej osób pyta mnie, co mi daje regularne korzystanie z jednośladu i w jaki sposób motywuję się do jazdy. Z przyjemnością odpowiadam na te pytania.

szesc powodow

Więcej…

Pełnia Kwiatowego Księżyca

Dzisiejsza pełnia miała dodatkowy walor widokowy w postaci chmur, co jakiś czas przesłaniających satelitę Ziemi.

Więcej…

 

 baner na sciane 02

Moja fotograficzna przygoda z pomnikami wodza rewolucji na wschodzie zaczęła się w 2002 roku w Grodnie. Ten projekt fotograficzno-historyczny, poświęcony obecności pomników Lenina w przestrzeni publicznej różnych krajów Wschodu, trwa do dziś. I do dziś mam 51 ujęć.

 

 

Na początku zaznaczę wyraźnie, że pokazywanie Leninów ma charakter tylko i wyłącznie dokumentalny. Rewolucja na Ukrainie, podczas której liczba obalonych pomników poszła w dziesiątki, pokazuje, że za kilka lat Leniny w większości państw wschodnich mogą całkowicie zniknąć. Oby.

Proces usuwania wizerunków wodza trwa także na Białorusi, choć przebiega w inny sposób, niż u ukraińskich sąsiadów. Białoruscy urzędnicy mówią: "Nie my stawialiśmy te pomniki, nie my je będziemy usuwać". Stąd w dalszym ciągu w całym kraju jest ich około 400. Widać jednak wyraźnie, że każda okazja, by Lenina wyrzucić, albo choć przesunąć w inne, mniej eksponowane miejsce, jest dobra. Przykłady takich działań to np. Nowogródek i Iwie.

CZYTAJ TAKŻE

Na zdjęciu z Leninem – kolejna odsłona
Kolejne zdjęcia z Leninem
Jubileuszowe, 20. zdjęcie z Leninem
Lenin zabójca i inne historie
Z 13. Leninem było tak…
Lenin w Baranowiczach i Hancewiczach

 

 

Białoruś, Grodno 2002

Lenin Wietrzący się

Do Grodna trafiłem okrężną drogą, za sprawą Waldemara Rudyka, dyrektora ośrodka kultury w Chełmku. Dzięki niemu pojechaliśmy razem z nieżyjącym już fotografikiem libiąskim Leszkiem Tworzydło na wernisaż wystawy zdjęć Leszka do Sokółki. Stamtąd z Lechem Markiem z TVP przedarliśmy się (to właściwe określenie) przez granicę z Białorusią i pomknęliśmy dalej, do Grodna.

Pomnik Lenina na grodzieńskim placu to dość ;) egzotyczny widok. Nic więc dziwnego, że natychmiast go uwieczniłem. Mnie jeszcze przy nim nie ma. To dalsza historia.

 

 

1. Kirgistan, Biszkek 2009

Lenin Wskazujący

Marzec 2009 r. Na zdjęciu z Leninem i Alicją Molendą. Pomnik Lenina stoi z tyłu Muzeum Narodowego. Wtedy przed muzeum można było jeszcze podziwiać pomnik wolności. Później miejsce kobiety na postumencie zajął Manas, kirgiski bohater narodowy. Nazwa Manas Polakom jest bardziej znana jako nazwa lotniska w Biszkeku, na którym przez wiele lat znajdowała się amerykańska baza wojskowa. Przez Manas przechodziła większość żołnierzy, sprzętu i zaopatrzenia podczas wojny w Afganistanie.

 

 

2. Kirgistan, Osz 2009

Lenin Autostopowicz

W Oszu, na południu Kirgistanu, zaczęły się „solówki” z Leninem. Wtedy to wpadłem na pomysł, żeby uwieczniać się przy pomnikach wodza rewolucji. Ten w Oszu jest jednym z największych, o ile nie największym dziś w Azji. Wraz z cokołem ma ok. 20 metrów wysokości. Można go zobaczyć podczas relacji telewizyjnych z Kirgistanu. Ogromny plac, przy którym stoi, służy za miejsce demonstracji i wieców politycznych. Rok po naszej pierwszej wizycie w Oszu doszło tam do krwawych rozruchów (będących pochodną rewolucji w całym kraju) na tle narodowościowym między Kirgizami i Uzbekami.

 

 

3. Białoruś, Mińsk 2010

Lenin Świadek

Miński pomnik jest nietypowy ze względu na pozę modela. Nie maszeruje, nie pokazuje ręką jedynego słusznego kierunku, tylko stoi oparty o barierkę jak świadek w sądzie.

 

 

4. Ukraina, Czernihów 2011

Lenin Spacerowicz

Pomnik obalony 21 lutego 2014 r.

 

 

5. Kirgistan, Karakoł 2012

Lenin Zawiadowca

To, jak na razie, najbardziej wysunięty na wschód pomnik, przy którym mam zdjęcie. Karakoł jest położony niedaleko jeziora Issyk-kul, drugiego pod względem wielkości na świecie wśród zbiorników położonych na obszarach górskich. W Karakole znajduje się dungański, drewniany meczet z początku XX w.

 

 

6. Ukraina, Cherson 2013

Lenin Kieszonkowiec

Obalony 22 lutego 2014 r.

 

 

7. Kirgistan, Dżalalabad 2014

Lenin Złoty

Pomnik znajduje się w parku zdrojowym uzdrowiska, do którego ze względu na wody lecznicze przyjeżdżają Kirgizi i kuracjusze z sąsiednich państw.

 

 

8. Kirgistan, Naryn 2014

Lenin Srebrny

Najwyżej do tej pory postawiony pomnik Lenina przeze mnie "zdobyty". Naryn jest położony 2500 m n.p.m. czyli na wysokości szczytu Rysów.

 

 

9. Białoruś, Borysów 2014

Lenin z Trenem

Zdjęcie udało się zrobić podczas drugiej wizyty w Borysowie. W trakcie pierwszej lało i wiało. Borysów najbardziej jest znany z bardzo dobrej drużyny piłkarskiej BATE i niedawno oddanego do użytku nowoczesnego stadionu o kosmicznym designie.

Myślę, że borysowski Lenin nie będzie ostatnim w kolekcji ;)

Na koniec wspomnę jeszcze o straconych okazjach, które się nie powtórzą. Nie zdążyłem zrobić zdjęć przy pomnikach w Kijowie i Pawłogradzie. Oba zostały obalone w trakcie ukraińskiej rewolucji.

 

 10. Białoruś, Łuniniec 2015

Lenin Rozrywający Szaty

Pierwsza wizyta w białoruskim Łunińcu zaowocowała kolejnym zdjęciem z wodzem rewolucji. Tym razem został on przedstawiony przez twórcę w dramatycznej pozie.  To jednocześnie Lenin jubileuszowy, bo 10. z którym mam fotkę.


11. Białoruś, Baranowicze czerwiec 2016

Kolejny Lenin Kieszonkowiec

W zeszłym roku byłem w Baranowiczach i niewiele brakowało, by zrobić zdjęcie z tamtejszym Leninem. Udało się rok później. Wódz jak stał, stoi dalej. Tu w pozie powtórzonej z wielu innych wizerunków, bo z ręką w prawej (!) kieszeni spodni.

 

12. Białoruś, Hancewicze czerwiec 2016

Lenin Petent

Lenin w Hancewiczach jest ciekawy z dwóch względów. Pierwszy to wysokość pomnika wodza rewolucji zbliżona do rzeczywistej (1,65 m). Drugi - jego poza z czapką w dłoni, co kojarzy się z występowaniem w roli petenta. Wobec kogo w tym przypadku, nie wiadomo.

 

13. Białoruś, Mińsk, 2016

Lenin Tancerz

 Kolejny spacerowicz. Poza jak z teledysku Michaela Jacksona ;) Pomnik przeniesiony z wnętrza fabryki produkującej traktory na jej przedpole.

 

14. Białoruś, Pińsk, maj 2017

Lenin z Penisem

 Pomnik w Pińsku jest jednym z ośmiu zaliczanych na Białorusi do dzieł sztuki. Przedstawiony tu Lenin posiada dwie cechy charakterystyczne. Z tyłu wygląda, jakby miał na plecach startujący samolot odrzutowy. Słynie też z tego, że przy odpowiednim kącie widzenia można zobaczyć wodza z penisem na wierzchu. Czy takie było zamierzenie twórcy - trudno powiedzieć.

 

  15. Białoruś, Nowogródek, maj 2017

Głowa Lenina

 Kiedyś na placu Lenina w Nowogródku stał pomnik wodza przedstawiający jego pełną sylwetkę. W trakcie remontu placu został usunięty. Jako rekompensata, schowany w kącie, dziś eksponowany jest biust Lenina na postumencie.

 

 16. Białoruś, Słonim, maj 2017

 Lenin Wskazujący na Cerkiew

 Ten pomnik znajduje się w centrum Słonimia. Wódz prawicą wskazuje na cerkiew znajdującą się po sąsiedzku, za ulicą. Po drugiej stronie placu stoi czołg T34. Lufę ma wycelowaną w inną cerkiew. 

 

17. Białoruś, Słonim, maj 2017

Lenin z Rulonem

Pomnik stoi w dość nieoczywistym miejscu w Albertynie, dziś stanowiącym część Słonimia. W pobliżu znajduje się zespół pałacowo-parkowy Pusłowskich. W lewej ręce trzyma papier zwinięty w rulon. Czy to gazeta, czy wyroki śmierci - nie wiadomo.

 

 

 18. Białoruś, Słonim, maj 2017

Lenin Siedzący

 W słonimskim parku, ukryty wśród drzew znajduje się dość rzadki pomnik przedstawiający Lenina w pozycji siedzącej. Coś pisze. Andrzej skomentował - podpisuje wyroki śmierci.

 

 19. Białoruś, Baranowicze, maj 2017

Lenin Kolorowy

 Pomnik stał kiedyś przy szkole. Po jej likwidacji trafił w ręce prywatnego właściciela. Ten postanowił nieco uczłowieczyć Lenina i go pomalował.

 

 20. Białoruś, Mińsk. Stacja metra Plac Lenina. Październik 2017
Lenin Uszaty

 

 

 Przez niektórych Białorusinów jest nazywany uszatym. Dlaczego - widać powyżej. Taka była koncepcja artysty ;)

Ma też bardzo wytarty nos. Tak, jakby co chwilę ktoś go pocierał. Na szczęście, albo z czystej ludzkiej złośliwości ;). A może wszyscy pocierający chcą mu utrzeć nosa?

 

 21. Białoruś, Brześć. Plac Lenina. Kwiecień 2018 r.
Kolejny Lenin Wskazujący Świetlaną Przyszłość

 

22. Białoruś, Brześć. Ul. Janki Kupały, przy fabryce dywanów. Kwiecień 2018 r.
Lenin Bezimienny

 

23. Białoruś. Prużana. Kwiecień 2018 r.

Lenin z Tłem

 

24. Białoruś, Brześć. Czerwiec 2018 r.

Lenin Opuszczony Przez Armię

 

Napis na tablicy przy głowie Lenina: "W tym miejscu od 1945 do 2005 roku znajdowała się 3603 centralna baza przeładunkowa ministerstwa obrony ZSRR. Z tą ziemią związana jest pamięć o dziesiątkach tysięcy żołnierzy Związku Sowieckiego różnych narodowości, którzy  służyli w armii i tutaj pracowali. W latach 1945-1953 w przeładunkach uczestniczyli tu także żołnierze walczący podczas II wojny światowej".

 

25. Białoruś, Brześć. Dworzec kolejowy. Czerwiec 2018 r.

Lenin Płaski

Napis na tablicy pamiątkowej: „W lipcu 1900 r. W.I. Uljanow Lenin podczas wyjazdu na emigrację przejeżdżał przez stację kolejową Brześć”. Gdyby ktoś chciał zapalić Leninowi lampkę, półka jest ;)

 

26. Białoruś, Kobryń. Czerwiec 2018 r.

Lenin Proszący

 

 

27. Białoruś, Drohiczyn. Czerwiec 2018 r.

Lenin Trzymający Się Za Połę

 

28. Białoruś, Bereza Kartuska. Czerwiec 2018 r.

Lenin z Czapką w Dłoni

 

29. Białoruś, Stołpce. Czerwiec 2018 r.

Lenin Wodzirej

 

30. Białoruś, Świsłocz. Październik 2018 r.

Kolejny Lenin Wskazujący Świetlaną Przyszłość

 

31. Białoruś, Wołkowysk. Październik 2018 r.

Lenin Zamyślony

 

32. Białoruś, Kamieniec. Październik 2018 r.

Lenin w Kwiatach

 

33. Białoruś, Porozów. Październik 2018 r.

Lenin Witający Się

 

34. Białoruś, Mosty. Październik 2018 r.

Lenin Stojący Bez Emocji

 

35. Białoruś, Brzozówka. Październik 2018 r.

Lenin Częściowy

 

36. Białoruś, Lida. Październik 2018 r.

Kolejny Lenin Pomalowany Srebrzanką

 

37. Białoruś, Zasław. Październik 2018 r.

Lenin Biały

 

 

38. Białoruś. Słuck. Maj 2019 r.

Lenin Zapatrzony

zdjecia z leninem sluck 46

 

39. Białoruś. Soligorsk. Maj 2019 r.

Lenin Monumentalny

zdjecia z leninem soligorsk 45

 

40. Białoruś. Lenin. Maj 2019 r.

 Kolejny Kieszonkowiec

 

 

41. Białoruś. Dawidgródek. Maj 2019 r.

Lenin Wskazujący

zdjecia z leninem dawidgrodek 41

 

42. Białoruś. Olszany. Maj 2019 r.

Lenin Zamyślony

zdjecia z leninem olszany 42 

 

43. Białoruś. Mikaszewicze. Maj 2019 r.

Lenin Rządzący. TU położyć ;)

zdjecia z leninem mikaszewicze 43

 

 44. Białoruś. Iwacewicze. Maj 2019 r.

Lenin z Kamizelką na Wierzchu

zdjecia z leninem iwacewicze 39

 

45. Białoruś. Stolin. Maj 2019 r.

Lenin Kroczący

zdjecia z leninem stolin 40

 

 

 46. Białoruś. Żabinka. Maj 2019 r.

Głowa Lenina

zdjecia z leninem zabinka 38

 

47. Białoruś, Uzda. Wrzesień 2019 r.

Lenin z rulonem

zdjecia z leninem uzda01 47

 

 48. Białoruś. Uzda. Wrzesień 2019 r.

Głowa Lenina w ogrodzie

 zdjecia z leninem uzda02 48

 

 

49. Białoruś. Nieśwież. Wrzesień 2019 r. 

Lenin w długim płaszczu

 zdjecia z leninem nieswiez 49

 

50. Białoruś. Dzierżyńsk. Wrzesień 2019 r.

Kolejny Lenin z rulonem

zdjecia z leninem dzierzynsk 50

 

51. Białoruś. Smolewicze. Wrzesień 2019 r.

Lenin prawie taki sam jak w Dzierżyńsku

 zdjecia z leninem smolicze 51