1 | 2 | 3 | 4

Szukaj

Facebook

Instagram

obrazek 2019a

Na zdjęciu z Leninem

Marian Kocemba i jego izba

Kolekcjoner i miłośnik historii Marian Kocemba z Osieka nie jest tak znany, jak na to zasługuje ze względu na swoje zbiory i osobowość.

marian kocemba izba osiek 700 01

Więcej…

Mam kolejną kwalifikację do wystawy

Dziś niedziela, piękny dzień i do tego jeszcze dobre wiadomości fotograficzne w pocztowej skrzynce z ranka. Czego chcieć więcej ;)

 

Więcej…

Zapraszam do galerii i sklepu ze zdjęciami – www.piotrektarczynski.pl

Stało się. Po wielu tygodniach spędzonych na edycji kadrów mogę wreszcie z radością i dumą zaprosić do internetowej galerii i sklepu z moimi fotografiami.

sklep 01

Więcej…

Białoruś. Sąsiad nieznany – po spotkaniu

Pierwsze slajdowisko poświęcone białoruskim walorom turystycznym i historycznym za mną. I za wspaniałymi gośćmi, którzy przyszli lub przyjechali do Miejskiego Ośrodka Kultury, Sportu i Rekreacji w Chełmku. Jak było? Nie mnie oceniać. Wiem, czego zabrakło.

Fot. Paweł Waligóra

Więcej…

Kirgistan po raz piąty

Od mojego ostatniego wyjazdu do Kirgistanu minęło kilka tygodni. Zmobilizowany wrzucam parę fotek.

 

Więcej…

Pałac Sapiehów w Bobrku

Po 17 latach znów miałem okazję zajrzeć do środka jednego z najpiękniejszych zabytków ziemi oświęcimskiej.

palac bobrek 01b

Więcej…

 

 baner na sciane 02

Nigdy nie liczyłem aparatów, obiektywów i innych fotograficznych akcesoriów, które w różny sposób znalazły się u mnie. Teraz okazało się, że można z nich było zmontować wystawę.

wystawa lubitel 2024

Ekspozycja była dostępna 18 maja 2024 r. w czasie Nocy Muzeów z fotografią w Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej w Oświęcimiu. Pomysł na jej stworzenie pojawił się wiele miesięcy temu. To efekt spontanicznej rozmowy.

Wystawa czasowa w MPMZO przy ul. Kolbego 2A w Oświęcimiu jest dostępna jeszcze przez kilka dni. Serdecznie zapraszam. Po zgłoszeniu u ochroniarza chętnie zejdę i opowiem, jak to się niegdyś zdjęcia robiło...

Do tej pory uczestniczyłem w 18 wystawach fotograficznych - indywidualnych i zbiorowych, krajowych i międzynarodowych. W takiej, na której prezentowałbym zgromadzony sprzęt fotograficzny – nigdy.

Duża część moich zbiorów to różne przedmioty związane z działaniami, które osobiście rozpocząłem w latach 80. XX w. Tu pojawiają się takie sprzęty jak np.: aparat Czajka II, Kiev-4M, koreks, kartonowa tabela naświetlania używana zamiast światłomierza itp.

Znaczną część kolekcji stanowią darowizny od dobrych ludzi. Często podczas rozmów ze znajomymi mówię, że gdyby mieli jakieś stare aparaty w domu, to chętnie przytulę. Byleby nie wyrzucali, bo szkoda zabytków techniki fotograficznej. Efekty tych rozmów ciągle dają bardzo ciekawe rezultaty. Np. niedawno Iza z Chrzanowa przekazała mi analogowy aparat kompaktowy z początku XXI w. i czasu schyłku popularności fotografii analogowej - Canon Prima BF-10 w stanie idealnym.

Inną drogą pozyskiwania eksponatów są zakupy. Tak trafiła do mnie legenda polskiej fotografii analogowej, czyli szerokoformatowy Druh.

Wracając do wystawy w MPMZO nie bez znaczenia jest fakt, że aparat FK 13x18 - produkcji radzieckiej z okresu lat 20./30. XX w. udostępnił Mirosław Miranowicz – mistrz techniki mokrego kolodionu. Serdecznie dziękuję.

Na koniec słów kilka o dwóch moich ulubionych aparatach. Pierwszy z nich - dalmierzowy Kiev-4M dostałem od rodziców w nagrodę po ukończeniu szkoły podstawowej. Jeszcze dziś pamiętam, że wówczas radość mieszała się nieco z zawodem. Radość była, bo dostałem nowy aparat i jest mój. Zawód – dlaczego nie wymarzona lustrzanka Zenith? Odpowiedź okazała się prosta - w czasie niedoboru w latach 90. XX w. brało się to, co akurat było dostępne w sklepie na rogu ulic Mickiewicza i Sienkiewicza w Oświęcimiu. Z Kijewem szybko się polubiliśmy. Choć wiele lat minęło, lubimy się do dziś.

Drugi z aparatów to Lubitel 166 Universal. Kupiłem go parę lat temu, by wrócić do radosnych czasów młodości, nauki fotografii i używania filmu szerokoformatowego. Na razie to się jeszcze w praktyce nie podziało. Nie spieszę się.