1 | 2 | 3 | 4

Szukaj

Facebook

Instagram

obrazek 2019a

Na zdjęciu z Leninem

Zmontuj sobie aparat sam

Kilka miesięcy temu pisałem o tym, jak w prosty sposób zbudować samodzielnie obiektyw do lustrzanki cyfrowej, by można nią było wykonywać fotografie otworkowe. Teraz przyszedł czas na całe urządzenie rejestrujące obraz.

aparat otworkowy 02

 

Więcej…

Kto rano wstaje, ten nadaje ;)

Z wielką przyjemnością informuję, że Radio Kraków jest jednym z patronów medialnych mojej wystawy fotografii „.kg Niezwykły Kirgistan. Ludzie, miejsca” w Przeciszowie.

W ogniu pytań red. Jana Stępnia z Radia Kraków ;)  Fot. Łukasz Fuczek
Więcej…

Marek Kołdras – filmowe historie niezwykłe

Trzy produkcje, trzy różne czasy historyczne, trzy różne tematy: religia, wojna i artysta niepokorny. Reżyser, scenarzysta i miłośnik historii Marek Kołdras nie wiedział, że takie połączenie na pokazie jest niemożliwe. I zrobił to w Brzesku. Z powodzeniem.

Więcej…

Aalam-Ordo w Kirgistanie – centrum stworzone przez nieco szalonego architekta

Każdy z jadących drogą na południu Issyk-Kul musi się choć na chwilę zatrzymać przed niezwykłymi obiektami położonymi nad jeziorem. Oto Aalam-Ordo, miejsce spełnienia wizji nieco szalonego architekta. Ogromne, betonowe jurty, potężne ściany z obrazami rodzajowymi, metalowe drzewa i ogrodzenie z kirgiskimi wzorami ludowymi robią wrażenie. W marcu 2012 roku miejsce to jednak wygląda tak, jakby od dawna żaden gospodarz tu nie zajrzał.

 

 

Więcej…

Lenin zabójca i inne historie

Ostatni pobyt na Białorusi zaowocował wizytami w Zaosiu, Nowogródku, Słonimie i Pińsku. Pozwolił także na wzbogacenie kolekcji pomników Lenina o aż sześć nowych zdjęć.

Pomnik Lenina w Pińsku

Więcej…

5 powodów, dla których warto wstać wcześniej, by robić dobre zdjęcia

Przyszedł najlepszy w roku czas na fotografowanie wschodów słońca. Argumentów jest wiele. Poznaj pięć z nich.

brzezinka wschod slonca 700

Więcej…

Plenerowa ekspozycja schronów obserwacyjnych na Kamionce jest gotowa do zwiedzania. W piątek kilkanaście osób uczestniczyło w okolicznościowym spotkaniu z okazji oficjalnego udostępnienia tego miejsca turystom. 

Luftschutz-Splitterschutzzelle pochodzących z czasów II wojny światowej jest osiem. Siedem koło siebie, jeden leży nieco dalej.

Więcej o historii

Dziś to miejsce wygląda zupełnie inaczej niż niemal pół roku temu. Przed otwarciem plenerowej ekspozycji przez dwa dni ochotnicy sprzątali je w deszczu. Skutecznie.

Teraz przy drodze jest drogowskaz kierujący do schronów. Przy nich znajduje się tablica informacyjna ze zdjęciami i opisem w języku polskim oraz angielskim.

Przy okazji porządków sprzątający odkryli pod warstwą śmieci i liści kilka zachowanych drzwi do Luftschutz-Splitterschutzzelle. Co będzie dalej z tymi drzwiami? 

Na to pytanie odpowiada Waldemar Rudyk, dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury, Sportu i Rekreacji w Chełmku, sprawca pozytywnego zamieszania, pomysłodawca i realizator utworzenia plenerowej ekspozycji schronów na Kamionce.

- Na razie żadna decyzja nie zapadła. Cały czas się zastanawiamy, jak to zrobić, żeby jak najmniej ingerować w stan obecny. Być może jedne z drzwi wyciągniemy z ziemi i zamontujemy na którymś ze stojących schronów. Wtedy odwiedzający to miejsce mogliby zobaczyć schron w komplecie. Będziemy jeszcze te działania konsultować - mówi.

Na pewno warto wybrać się na Kamionkę. Na spacer, lub na wycieczkę rowerową i zobaczyć to niezwykłe miejsce w Chełmku, które z jednej strony przypomina czas II wojny światowej. Z drugiej pokazuje niesamowitą siłę natury.