1 | 2 | 3 | 4

Szukaj

Facebook

Instagram

obrazek 2019a

Na zdjęciu z Leninem

W buczynowo-osikowym zagajniku

Dziś miało być o butach. Czyli o tym, jak kilka lat temu w dalekim Kirgistanie zrozumiałem, dlaczego każda dziewczyna powinna/musi mieć minimum 10 par pod ręką. Będzie niedługo ;) Dziś jest o jesieni i jednym zdjęciu.

Więcej…

Z wizytą u najlepszego jubilera na świecie

Czas się pochwalić ;) efektami niedzielnej, porannej wyprawy w okolice Wisły. Jak trafnie zauważył na Facebooku Łukasz Dulowski, kto rano wstaje, ten dostaje...

 

 

Więcej…

Huta Uthemanna w Katowicach Szopienicach – niewiele zostało

Ostatnia, baaardzo zimna niedziela nie sprzyjała wypadom fotograficznym. Wprawdzie świeciło słońce, ale przeprowadzone wiele tygodni wcześniej oblookanie terenu byłej huty Uthemanna w Katowicach Szopienicach nie nastrajało optymizmem. Będzie piździć. I piździło jak cholera.


 

Więcej…

Trzech Króli - kropelkowo

Krótki spacer po bobreckim lesie w niezwykle miłym towarzystwie zaowocował paroma fotkami makro. Od czasu do czasu warto iść w stronę słońca, choć mocno świeci w oczy ;)

 

 

Więcej…

Kirgistan - wstępny plan kolejnego wyjazdu

Niedawno poznałem termin i proponowany plan marcowego pobytu w Kirgistanie. Znalazł się w nim m.in. przejazd samochodem z Biszkeku do Oszu przez łańcuch górski Tienszan, co gwarantuje mnóstwo pięknych widoków.

 

Więcej…

Zrób sobie obiektyw

Jeśli poświęcisz trochę czasu, wzbogacisz swój zestaw fotograficzny o własnoręcznie wykonany obiektyw otworkowy. Zabawa jest przednia, a efekty potrafią pozytywnie zaskoczyć.

pinhole 11 2021

Więcej…

Przypuszczałem, że może do tego dojść podczas ostatniego wyjazdu na Białoruś. Ale to, co najlepsze, stało się dopiero na koniec końców wyprawy.

zdjecia z leninem smolicze 700

Na zdjęciu z 51. pomnikiem Lenina w Smoliczach

Zdjęcia ze sobą przy pomnikach Lenina zbieram od 10 lat. Dlatego też pomyślałem, że strzelenie 50. fotki w tym szczególnym momencie byłoby bardzo miłe. Dobry, podwójny jubileusz nie jest zły ;)

Coraz trudniej znaleźć pomnik wodza
Po kolei.
Przed ostatnim wylotem na Białoruś we wrześniu miałem na liczniku 46 obrazów. Wydawałoby się zatem, że zrobienie jeszcze czterech i spokojne dojście do 50. nie powinno stanowić żadnego problemu. Bardzo się myliłem.
Tym razem znów przemieszczaliśmy się przez centralno-zachodnią Białoruś, mocno przejrzaną przeze mnie pod kątem pomników Lenina. Wprawdzie Andrzej Fedorowicz i Aleś Łavhiniec przed wyjazdem zrobili dodatkowy research, ale wątliwości były.
Zaczęło się rewelacyjnie. 47. i 48. pomnik Lenina w Uździe - zaliczone. Ten drugi za sprawą Alesia. Jego wujek mieszkający w miejscowości nieopodal podpowiedział, żeby podjechać pod dom byłego nauczyciela w Uździe. Ten, u siebie w ogrodzie, miał popiersie zabrane sprzed szkoły.

Nieśwież na bogato
Kolejny Lenin w Nieświeżu był oczywistą oczywistością. Miasteczko mieliśmy w rozkładzie jazdy od dawna. W trakcie wcześniejszego pobytu, po tzw. drodze, ze względu na brak czasu, zdążyliśmy tylko obejść słynny pałac Radziwiłłów dookoła. Tym razem zwiedziliśmy go gruntownie (warto!), byliśmy też w muzeum wewnątrz Bramy Słuckiej i obejrzeliśmy ekspozycję w renesansowym ratuszu. Do tego doszła obowiązkowa, kolejna wizyta w zachwycającym, barokowym kościele Bożego Ciała.
Co dalej? Do 50 brakowało jednego.

W Iszkołdzi i Mirze pusto
Przed nami były: Iszkołdź – bez pomnika Lenina, Mir – bez pomnika Lenina, Brześć – wyeksploatowany pod tym względem. Zaczęło wyglądać na to, że wrócę do Polski z niedomkniętym kontem. Ale od czego są dobrzy znajomi?
Dzień przed powrotem napisał do mnie Aleś. Że dwa pomniki są niedaleko Mińska – w Dzierżyńsku i w Smoliczach. Trzeba tylko wyjechać wcześniej z Miru, żeby potem bez problemu zdążyć na lotnisko i samolot powrotny.

Ratunek w Dzierżyńsku
Tak też zrobiliśmy. Dzięki temu mogę się cieszyć 50. i 51. zdjęciem z pomnikami Lenina. I z tego, że w 10. roku fotografowania się z wodzem, mam 51 takich, dość szczególnych pamiątek historycznych utrwalonych w kadrach. Części z pomników w rzeczywistości już nie ma. Zostały zburzone. I bardzo dobrze.

> WSZYSTKIE ZDJĘCIA Z LENINEM