1 | 2 | 3 | 4

Szukaj

Facebook

Instagram

obrazek 2019a

Na zdjęciu z Leninem

Punkt widokowy - Sky Tower Wrocław

Od ponad ośmiu lat odwiedzający Wrocław mogą podziwiać miasto i jego okolice z wysokości ponad 200 metrów nad ziemią.

sky tower 008 700

Więcej…

Wystawa ".kg. Niezwykły Kirgistan. Ludzie, miejsca". Teraz w Oświęcimiu

Do końca listopada w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Oświęcimiu można oglądać moje zdjęcia z Kirgistanu. Serdecznie zapraszam :-)

Więcej…

Niezwykły Kirgistan po raz szósty

Znajomy zapytał: gdzie jest informacja o twoim szóstym wyjeździe do Azji Centralnej? Dobre pytanie, bo była to szczególna wizyta w Kirgistanie i mocno emocjonalna. Z różnych względów.

Więcej…

Białoruś widziana od środka

Któregoś dnia zadzwonił do mnie Łukasz Dziedzic z Regionalnego Ośrodka Kultury w Zatorze. Nagramy rozmowę o Białorusi? - zapytał. Odpowiedziałem, że bardzo chętnie opowiem o naszym mało znanym sąsiedzie.

bialorus sasiad nieznany

Więcej…

Kirgistan - krajobrazy, które zachwycają

Wspomnienia z ostatniej wyprawy do Kirgistanu wracają i wracają. Pewnie tak będzie do następnego (?) wyjazdu.

 

Więcej…

Na rowerze. Rajd „Poznaj Gminę”

Nie było łatwo. Głównie przez bardzo mocny wiatr. Ponad 50 km na siodle koła i wspaniałe krajobrazy – to wspomnienia z tegorocznego przejazdu przez miejscowości gminy Oświęcim i okoliczne przestrzenie.

gmina oswiecim 014 700

Więcej…

 

 baner na sciane 02

Przypuszczałem, że może do tego dojść podczas ostatniego wyjazdu na Białoruś. Ale to, co najlepsze, stało się dopiero na koniec końców wyprawy.

zdjecia z leninem smolicze 700

Na zdjęciu z 51. pomnikiem Lenina w Smoliczach

Zdjęcia ze sobą przy pomnikach Lenina zbieram od 10 lat. Dlatego też pomyślałem, że strzelenie 50. fotki w tym szczególnym momencie byłoby bardzo miłe. Dobry, podwójny jubileusz nie jest zły ;)

Coraz trudniej znaleźć pomnik wodza
Po kolei.
Przed ostatnim wylotem na Białoruś we wrześniu miałem na liczniku 46 obrazów. Wydawałoby się zatem, że zrobienie jeszcze czterech i spokojne dojście do 50. nie powinno stanowić żadnego problemu. Bardzo się myliłem.
Tym razem znów przemieszczaliśmy się przez centralno-zachodnią Białoruś, mocno przejrzaną przeze mnie pod kątem pomników Lenina. Wprawdzie Andrzej Fedorowicz i Aleś Łavhiniec przed wyjazdem zrobili dodatkowy research, ale wątliwości były.
Zaczęło się rewelacyjnie. 47. i 48. pomnik Lenina w Uździe - zaliczone. Ten drugi za sprawą Alesia. Jego wujek mieszkający w miejscowości nieopodal podpowiedział, żeby podjechać pod dom byłego nauczyciela w Uździe. Ten, u siebie w ogrodzie, miał popiersie zabrane sprzed szkoły.

Nieśwież na bogato
Kolejny Lenin w Nieświeżu był oczywistą oczywistością. Miasteczko mieliśmy w rozkładzie jazdy od dawna. W trakcie wcześniejszego pobytu, po tzw. drodze, ze względu na brak czasu, zdążyliśmy tylko obejść słynny pałac Radziwiłłów dookoła. Tym razem zwiedziliśmy go gruntownie (warto!), byliśmy też w muzeum wewnątrz Bramy Słuckiej i obejrzeliśmy ekspozycję w renesansowym ratuszu. Do tego doszła obowiązkowa, kolejna wizyta w zachwycającym, barokowym kościele Bożego Ciała.
Co dalej? Do 50 brakowało jednego.

W Iszkołdzi i Mirze pusto
Przed nami były: Iszkołdź – bez pomnika Lenina, Mir – bez pomnika Lenina, Brześć – wyeksploatowany pod tym względem. Zaczęło wyglądać na to, że wrócę do Polski z niedomkniętym kontem. Ale od czego są dobrzy znajomi?
Dzień przed powrotem napisał do mnie Aleś. Że dwa pomniki są niedaleko Mińska – w Dzierżyńsku i w Smoliczach. Trzeba tylko wyjechać wcześniej z Miru, żeby potem bez problemu zdążyć na lotnisko i samolot powrotny.

Ratunek w Dzierżyńsku
Tak też zrobiliśmy. Dzięki temu mogę się cieszyć 50. i 51. zdjęciem z pomnikami Lenina. I z tego, że w 10. roku fotografowania się z wodzem, mam 51 takich, dość szczególnych pamiątek historycznych utrwalonych w kadrach. Części z pomników w rzeczywistości już nie ma. Zostały zburzone. I bardzo dobrze.

> WSZYSTKIE ZDJĘCIA Z LENINEM