1 | 2 | 3 | 4

Szukaj

Facebook

Instagram

obrazek 2019a

Na zdjęciu z Leninem

Zaosie koło Nowogródka

Tytułowa fraza jest znana każdemu, kto choć trochę uważał na lekcjach języka polskiego w szkole podstawowej. Zaosie wskazywane jako miejsce urodzin Adama Mickiewicza dziś znajduje się w granicach Białorusi. Zajrzałem tam i do dziś czuję klimat tego niesamowitego miejsca.

Więcej…

Siedem dni ukraińskich dziennikarzy w Polsce

Przez tydzień ósemka ukraińskich dziennikarzy pracowała w redakcji „Przełomu” w Trzebini. W sobotę podsumowaliśmy wspólne działania.


 

Więcej…

Kilometr zerowy Wisły na rowerze

Przy zbiegu Przemszy i Wisły stoi bardzo charakterystyczny znak z dużym zerem namalowanym na blaszanej tablicy. Tu właśnie zaczyna się żeglowna Wisła. Niewiele osób o tym wie.

punkt zero

Więcej…

Aalam-Ordo w Kirgistanie – centrum stworzone przez nieco szalonego architekta

Każdy z jadących drogą na południu Issyk-Kul musi się choć na chwilę zatrzymać przed niezwykłymi obiektami położonymi nad jeziorem. Oto Aalam-Ordo, miejsce spełnienia wizji nieco szalonego architekta. Ogromne, betonowe jurty, potężne ściany z obrazami rodzajowymi, metalowe drzewa i ogrodzenie z kirgiskimi wzorami ludowymi robią wrażenie. W marcu 2012 roku miejsce to jednak wygląda tak, jakby od dawna żaden gospodarz tu nie zajrzał.

 

 

Więcej…

Lenin w Baranowiczach i Hancewiczach

Ostatni wyjazd na Białoruś zaowocował kolejnymi dwoma zdjęciami z wodzem. 

Więcej…

Podróż plackartą i jeszcze więcej

Moja ostatnia wizyta na Białorusi była szczególna z wielu względów. Przede wszystkim jednak dlatego, że wiele rzeczy miało miejsce pierwszy raz.

Więcej…

Nie pierwszy raz tak się się zdarza, że wyjazdy na wschód następują jeden po drugim. Teraz, w maju, sytuacja jest o tyle ciekawa, że miałem tylko dwa dni przerwy.

 

 

Jeszcze do końca nie ochłonąłem i nie odpocząłem po wypadzie na Białoruś, a czas się zbierać do wylotu do Kirgistanu. Przed wizytą u naszych sąsiadów liczyłem po cichu na to, że uda się wygospodarować trochę czasu i zobaczyć na żywo jeden z meczy mistrzostw świata w hokeju na lodzie rozgrywanych w Mińsku. Jedyne co się udało, to obejrzeć w telewizji, w jednej z mińskich restauracji, trzecią tercję spotkania o trzecie miejsce między Szwecją i Czechami (3-0). Wynik finału Finlandia-Rosja (5-2) poznałem już w powrotnym pociągu do Warszawy.

Piąta perygrynacja po Kirgistanie zapowiada się interesująco, a zarazem bardzo intensywnie. Osz-Dżalalabad-Biszkek-Naryn-Karakoł – to przystanki w trakcie tygodniowego pobytu w Azji Środkowej. Przede mną do przemierzenia setki kilometrów po drogach, których jakość pozostawia bardzo dużo do życzenia, lub drogami są tylko z nazwy.

Nie brakuje też na nich niespodzianek ;)

 

 

Uciążliwości z naddatkiem rekompensują jednak zachwycające krajobrazy, wyśmienita azjatycka kuchnia i niezwykle życzliwi ludzie :)