1 | 2 | 3 | 4

Szukaj

Facebook

Instagram

obrazek 2019a

Na zdjęciu z Leninem

Potrafię robić dobre zdjęcia

Z przyjemnością zapraszam na szkolenie fotograficzne „Potrafię robić dobre zdjęcia”. W jego ramach proponuję aktywną formę spotkań. Praktyczne ćwiczenia to podstawa.

studio

Więcej…

Air Show Radom 2013

Po wielu miesiącach pracy czas na nadrabianie fotograficznych zaległości. Na dzień dobry parę fotek z Air Show 2013 w Radomiu.


 

Więcej…

Dwa tygodnie w Kirgistanie

Dwa tygodnie z małą górką trwała ostatnia, czwarta wyprawa do Kirgistanu. Teraz próbuję wrócić do naszej strefy czasowej, co tym razem przychodzi wyjątkowo trudno. Na szczęście bagaż, który zaginął w Moskwie odnalazł się i kurier przywiózł go w piątkowy wieczór :)

 

Więcej…

Rok 2016 był dla mnie bardzo udany

Tytuł tego wpisu mówi wszystko. Jest nieskromny i taki ma być, bo czasem warto się pochwalić ;) Zwłaszcza, jeśli jest czym.


12.06.2016 r. Teatr Ósmego Dnia w Katowicach

Więcej…

Zaćmienie Słońca, czyli jestem szczęściarzem

Jestem szczęściarzem, bo mogłem dziś od początku do końca podziwiać niezwykłe zjawisko częściowego zaćmienia Słońca na południu Polski. Mało tego, mogłem też zrobić parę zdjęć w trakcie przechodzenia Księżyca przez słoneczną tarczę :)

 

Więcej…

Medal dojechał

Po dość długim oczekiwaniu wreszcie jest. Medal za wyróżnienie w XVI Międzynarodowym Biennale Krajobrazu DEFINICJA PRZESTRZENI/SPACE DEFINITION dotarł do mnie po wielu miesiącach oczekiwania.

 

Więcej…

 

 baner na sciane 02

Każdy z jadących drogą na południu Issyk-Kul musi się choć na chwilę zatrzymać przed niezwykłymi obiektami położonymi nad jeziorem. Oto Aalam-Ordo, miejsce spełnienia wizji nieco szalonego architekta. Ogromne, betonowe jurty, potężne ściany z obrazami rodzajowymi, metalowe drzewa i ogrodzenie z kirgiskimi wzorami ludowymi robią wrażenie. W marcu 2012 roku miejsce to jednak wygląda tak, jakby od dawna żaden gospodarz tu nie zajrzał.

 

 

Aalam-Ordo zbudował oligarcha i kirgiski poseł Tashkul Kereksizov. W zamierzeniu miało to być centrum duchowości i nauki. Aalam-Ordo w dosłownym tłumaczeniu to centrum świata.

W monumentalnym kompleksie w 365 betonowych jurtach mieli żyć i rozmyślać młodzieńcy. Pomocą duchową i naukową dla nich mieli służyć mędrcy i przewodnicy duchowi przyjeżdżający do kompleksu nad jeziorem. Miejsce to miało być źródłem, które podaruje światu mądrych ludzi.

W marcu 2012 roku kompleks sprawiał wrażenie opuszczonego. Jedynym współczesnym akcentem jest niedawno postawiona ściana ze sceną rodzajową przedstawiającą ikonograficznie wydarzenia kirgiskiej rewolucji z 2010 roku.

Czasu na oglądanie i zdjęcia było niewiele. Tyle, ile trwa wypalenie papierosa.

O przybliżenie historii Aalam-Ordo poprosiłem kirgiskiego dziennikarza Ałmaza Ysmana Kaleta.

W podsumowaniu długiej historii powstania kompleksu Aalam-Ordo Ałmaz napisał: "W istocie, to co zbudował Tashkul Kereksizov nie ma żadnego żadnego związku z historią narodu kirgiskiego, nie ma znaczenia sakralnego. Mogą wprawdzie istnieć lokalne legendy dotyczące tego miejsca, ale to dziwny, etniczny kicz".

PS Dziękuję Ałmazowi Ysmanowi Kaletowi za wszystkie informacje dotyczące Aalam-Ordo :)