1 | 2 | 3 | 4

Szukaj

Facebook

Instagram

obrazek 2019a

Na zdjęciu z Leninem

5 powodów, dla których warto wstać wcześniej, by robić dobre zdjęcia

Przyszedł najlepszy w roku czas na fotografowanie wschodów słońca. Argumentów jest wiele. Poznaj pięć z nich.

brzezinka wschod slonca 700

Więcej…

Mikro i makroświaty Marka Kołdrasa

Marek Kołdras – reżyser, scenarzysta i dziennikarz przyzwyczaił widzów do kontrastów podczas pokazów swoich filmów. Nie inaczej było 24 listopada 2023 roku podczas „Wieczoru z dokumentem” w Regionalnym Centrum Kulturalno-Bibliotecznym w Brzesku.

brzesko filmy 2023

Więcej…

Zapraszam na Wielki Charytatywny Kiermasz Wiosenny

W niedzielę, w Oświęcimskim Centrum Kultury, będę prezentował swoje zdjęcia w większym formacie i na odbitkach. Zachęcam do udziału, bo można wesprzeć cenną inicjatywę dobroczynną, na wielu stoiskach kupić piękne, wielkanocne rękodzieła i po prostu – spokojnie pogadać w sympatycznych okolicznościach :)

Więcej…

Kolejne zdjęcia z Leninem

Kiedy dowiedziałem się, że w kwietniu znów będę na Białorusi, od razu pomyślałem, że wzbogacę kolekcję swoich fotografii z pomnikami Lenina. Tak też się stało.

Więcej…

Industriada 2014. Niezwykła Walcownia Cynku w Katowicach Szopienicach

Z programu tegorocznej Industriady, jako główny cel wybraliśmy Fabrykę Porcelany w Bogucicach. Wylądowaliśmy w walcowni.

 


 

Więcej…

Kirgistan - trzecia wyprawa

W poniedziałek, 9 stycznia, po raz trzeci lecę do Kirgistanu. Tym razem spróbuję znaleźć trochę czasu, by przewietrzyć migawkę ulubionego, analogowego Kieva.

 

 

Więcej…

 

 baner na sciane 02

Każdy z jadących drogą na południu Issyk-Kul musi się choć na chwilę zatrzymać przed niezwykłymi obiektami położonymi nad jeziorem. Oto Aalam-Ordo, miejsce spełnienia wizji nieco szalonego architekta. Ogromne, betonowe jurty, potężne ściany z obrazami rodzajowymi, metalowe drzewa i ogrodzenie z kirgiskimi wzorami ludowymi robią wrażenie. W marcu 2012 roku miejsce to jednak wygląda tak, jakby od dawna żaden gospodarz tu nie zajrzał.

 

 

Aalam-Ordo zbudował oligarcha i kirgiski poseł Tashkul Kereksizov. W zamierzeniu miało to być centrum duchowości i nauki. Aalam-Ordo w dosłownym tłumaczeniu to centrum świata.

W monumentalnym kompleksie w 365 betonowych jurtach mieli żyć i rozmyślać młodzieńcy. Pomocą duchową i naukową dla nich mieli służyć mędrcy i przewodnicy duchowi przyjeżdżający do kompleksu nad jeziorem. Miejsce to miało być źródłem, które podaruje światu mądrych ludzi.

W marcu 2012 roku kompleks sprawiał wrażenie opuszczonego. Jedynym współczesnym akcentem jest niedawno postawiona ściana ze sceną rodzajową przedstawiającą ikonograficznie wydarzenia kirgiskiej rewolucji z 2010 roku.

Czasu na oglądanie i zdjęcia było niewiele. Tyle, ile trwa wypalenie papierosa.

O przybliżenie historii Aalam-Ordo poprosiłem kirgiskiego dziennikarza Ałmaza Ysmana Kaleta.

W podsumowaniu długiej historii powstania kompleksu Aalam-Ordo Ałmaz napisał: "W istocie, to co zbudował Tashkul Kereksizov nie ma żadnego żadnego związku z historią narodu kirgiskiego, nie ma znaczenia sakralnego. Mogą wprawdzie istnieć lokalne legendy dotyczące tego miejsca, ale to dziwny, etniczny kicz".

PS Dziękuję Ałmazowi Ysmanowi Kaletowi za wszystkie informacje dotyczące Aalam-Ordo :)