1 | 2 | 3 | 4

Szukaj

Facebook

Instagram

obrazek 2019a

Na zdjęciu z Leninem

Aalam-Ordo w Kirgistanie – centrum stworzone przez nieco szalonego architekta

Każdy z jadących drogą na południu Issyk-Kul musi się choć na chwilę zatrzymać przed niezwykłymi obiektami położonymi nad jeziorem. Oto Aalam-Ordo, miejsce spełnienia wizji nieco szalonego architekta. Ogromne, betonowe jurty, potężne ściany z obrazami rodzajowymi, metalowe drzewa i ogrodzenie z kirgiskimi wzorami ludowymi robią wrażenie. W marcu 2012 roku miejsce to jednak wygląda tak, jakby od dawna żaden gospodarz tu nie zajrzał.

 

 

Więcej…

Fotografia w ogrodzie

Wiosną na rabatach pojawiają się pierwsze kwiaty. Kolejne rośliny będą pięknie rozkwitać latem i jesienią. Jak uwiecznić je na zdjęciach makro, by mieć pamiątkę oraz pochwalić się znajomym efektami naszej pracy? Nie jest to takie trudne, jak mogłoby się wydawać.


 

Więcej…

Twierdza Brzeska - Брэсцкая крэпасць

Żeby dobrze poznać słynne fortyfikacje przy ujściu rzeki Muchawiec do Buga, trzeba na zwiedzanie zarezerwować co najmniej pół dnia. Im więcej, tym lepiej.


Więcej…

Procesja Bożego Ciała w Lipinach

Dzielnica Świętochłowic - Lipiny, zdegradowana wskutek działalności przemysłowej miejscowych kopalń i hut - raz w roku szczególnie przyciąga turystów i fotoreporterów. W tym dniu w uroczystym przemarszu między familokami na czele idą kobiety i mężczyźni w tradycyjnych strojach śląskich. 

 

Więcej…

Dwa kadry - znajdź różnice

Wczoraj na forum Nikoniarzy zamieściłem stare (1989 r.) zdjęcie jednej z ulic w Oslo. Jakie było moje zdziwienie, gdy chwilę później zobaczyłem niemal identyczną fotografię, tylko... zrobioną 22 lata później.

Więcej…

Białoruś. Zapraszam na spotkanie

Moja przygoda z tym krajem zaczęła się w 2002 roku. Trwa do dziś.

Ruiny zamku w Nowogródku

Więcej…

 

 baner na sciane 02

Kiedy w trakcie rozmów ze znajomymi mówię, że różnorodne prace hiszpańskiego, genialnego twórcy są do obejrzenia w miejscu oddalonym tylko o godzinę jazdy autem z Oświęcimia, słyszę – wkręcasz nas. Muzeum Magicznego Realizmu w Willi Ochorowiczówka istnieje. Naprawdę.

wisla muzeum realizmu magicznego 015 700

Powodów do odwiedzenia tego niesamowitego miejsca w Wiśle jest wiele. Najważniejszy dla mnie to, oczywiście, dzieła Dalego. Ale w muzeum znajdziemy również obrazy i rzeźby takich polskich artystów jak np.: Zdzisław Beksiński, Rafał Kolba, Jakub Różalski, Wojciech Siudmak, Jarosław Jaśnikowski, Igor Mitoraj czy Rafał Olbiński.

Trzej ostatni twórcy powinni być szczególnie bliscy oświęcimianom. Dwa murale Rafała Olbińskiego znajdują się na poniemieckim bunkrze/schronie przy ulicy Jędrzeja Śniadeckiego, Zjawiskowy mural Jarosława Jaśnikowskiego można podziwiać na ścianie kamienicy przy ulicy Władysława Jagiełły. Natomiast rzeźba wychowanego w podoświęcimskim Grojcu, światowej sławy rzeźbiarza Igora Mitoraja jest eksponowana w holu Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej.

Jak już jesteśmy przy oświęcimskich muralach – na ich miejskim szlaku możemy obecnie obejrzeć 21 dzieł.

Wracając do Ochorowiczówki – przy budynku muzeum znajduje się bezpłatny parking. To ważna rzecz. Do tego profesjonalna obsługa i możliwość obcowania z twórczością jakże mi bliską. Do tego w bonusie mnóstwo materiałów o Julianie Ochorowiczu – niegdysiejszym właścicielu obiektu. Znajdziemy go jako Juliana Ochockiego w „Lalce” Bolesława Prusa – przyjaciela Ochorowicza.
Nie miałem pojęcia, że to był aż Taki Gość. I nie bez powodu bywa nazywany polskim Teslą oraz... szarlatanem z Radzymina. Dlaczego? Sprawdźcie sami :-)

Przy okazji nadmienię, że od lipca 2023 roku funkcjonuje również „Przykopa 25” – Muzeum Magicznego Realizmu w Cieszynie z podobną jak w Wiśle ofertą wystawienniczą i ok. 30 dziełami Salvadora Dalego.