1 | 2 | 3 | 4

Szukaj

Facebook

Instagram

obrazek 2019a

Na zdjęciu z Leninem

Pocysterskie Opactwo w Krzeszowie

cystersi krzeszow 013 700

Miejsc, w których dwa kościoły stoją obok siebie w Polsce nie znajdziemy wiele. Jednym z nich jest Krzeszów na Dolnym Śląsku. Z Wałbrzycha dojedziemy tam samochodem w pół godziny.

Więcej…

Dlaczego mimo pandemii jeżdżę na rowerze

Wszyscy wokół apelują, by zostać w domu. Również uważam, że bez potrzeby wychodzić z niego nie wolno. Ale jednocześnie zachęcam do utrzymania aktywności fizycznej w tym trudnym czasie. Powodów jest wiele.

dlaczego mimo pandemii jezdze na rowerze

Więcej…

Trzy razy dookoła świata z Francją i Kirgistanem w tle

Dziś, podczas robienia porządków w internetach, zajrzałem również na Flightdiary. Ponownie, po kilku miesiącach, spojrzałem na liczbę 124.275.

flightdiary 04 2021 700

Więcej…

Na rowerze przy schronach bojowych nad Wisłą

Na kolejną wycieczkę na jednośladzie zapraszam na wał wiślany. Kierunek - Jedlina. Oprócz wspaniałych, nadrzecznych krajobrazów ta malownicza trasa zapewnia też wiele spotkań z historycznymi pamiątkami.

na rowerze przy schronach nad wisla bierun 01

Więcej…

5 powodów, dla których warto wstać wcześniej, by robić dobre zdjęcia

Przyszedł najlepszy w roku czas na fotografowanie wschodów słońca. Argumentów jest wiele. Poznaj pięć z nich.

brzezinka wschod slonca 700

Więcej…

Jak się przygotować do jesiennego spaceru fotograficznego

Piękny październik zachęca do porannych wypraw, podziwiania i uwieczniania malowniczych wschodów słońca w mglistych plenerach. By była to przyjemność, warto pamiętać o kilku ważnych sprawach.

Więcej…

Kiedy w trakcie rozmów ze znajomymi mówię, że różnorodne prace hiszpańskiego, genialnego twórcy są do obejrzenia w miejscu oddalonym tylko o godzinę jazdy autem z Oświęcimia, słyszę – wkręcasz nas. Muzeum Magicznego Realizmu w Willi Ochorowiczówka istnieje. Naprawdę.

wisla muzeum realizmu magicznego 015 700

Powodów do odwiedzenia tego niesamowitego miejsca w Wiśle jest wiele. Najważniejszy dla mnie to, oczywiście, dzieła Dalego. Ale w muzeum znajdziemy również obrazy i rzeźby takich polskich artystów jak np.: Zdzisław Beksiński, Rafał Kolba, Jakub Różalski, Wojciech Siudmak, Jarosław Jaśnikowski, Igor Mitoraj czy Rafał Olbiński.

Trzej ostatni twórcy powinni być szczególnie bliscy oświęcimianom. Dwa murale Rafała Olbińskiego znajdują się na poniemieckim bunkrze/schronie przy ulicy Jędrzeja Śniadeckiego, Zjawiskowy mural Jarosława Jaśnikowskiego można podziwiać na ścianie kamienicy przy ulicy Władysława Jagiełły. Natomiast rzeźba wychowanego w podoświęcimskim Grojcu, światowej sławy rzeźbiarza Igora Mitoraja jest eksponowana w holu Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej.

Jak już jesteśmy przy oświęcimskich muralach – na ich miejskim szlaku możemy obecnie obejrzeć 21 dzieł.

Wracając do Ochorowiczówki – przy budynku muzeum znajduje się bezpłatny parking. To ważna rzecz. Do tego profesjonalna obsługa i możliwość obcowania z twórczością jakże mi bliską. Do tego w bonusie mnóstwo materiałów o Julianie Ochorowiczu – niegdysiejszym właścicielu obiektu. Znajdziemy go jako Juliana Ochockiego w „Lalce” Bolesława Prusa – przyjaciela Ochorowicza.
Nie miałem pojęcia, że to był aż Taki Gość. I nie bez powodu bywa nazywany polskim Teslą oraz... szarlatanem z Radzymina. Dlaczego? Sprawdźcie sami :-)

Przy okazji nadmienię, że od lipca 2023 roku funkcjonuje również „Przykopa 25” – Muzeum Magicznego Realizmu w Cieszynie z podobną jak w Wiśle ofertą wystawienniczą i ok. 30 dziełami Salvadora Dalego.