1 | 2 | 3 | 4

Szukaj

Facebook

Instagram

obrazek 2019a

Na zdjęciu z Leninem

Wiosna w obiektywie

Ostatnie, piękne i słoneczne dni przypomniały, że właśnie zaczął się najlepszy czas do robienia zdjęć makro w plenerze.

Więcej…

Na rowerze przy schronach bojowych nad Wisłą

Na kolejną wycieczkę na jednośladzie zapraszam na wał wiślany. Kierunek - Jedlina. Oprócz wspaniałych, nadrzecznych krajobrazów ta malownicza trasa zapewnia też wiele spotkań z historycznymi pamiątkami.

na rowerze przy schronach nad wisla bierun 01

Więcej…

5 powodów, dla których warto wstać wcześniej, by robić dobre zdjęcia

Przyszedł najlepszy w roku czas na fotografowanie wschodów słońca. Argumentów jest wiele. Poznaj pięć z nich.

brzezinka wschod slonca 700

Więcej…

Prawdziwe Lipiny na zdjęciach

„Dziedzictwo” – tak wystawę swoich fotografii nazwali – Joanna Chrząszcz i Roman Stopa. Odważnie, za sprawą wielu znaczeń tytułowego słowa. Zdjęcia dwojga twórców można oglądać w Galerii „Na skrzydłach” w Gminnej Bibliotece Publicznej w Przeciszowie.

Więcej…

Medal dojechał

Po dość długim oczekiwaniu wreszcie jest. Medal za wyróżnienie w XVI Międzynarodowym Biennale Krajobrazu DEFINICJA PRZESTRZENI/SPACE DEFINITION dotarł do mnie po wielu miesiącach oczekiwania.

 

Więcej…

Trzecie miejsce w konkursie "Winne opowieści"

Wiadomości o sukcesach w konkursach fotograficznych zawsze cieszą. Miejsce na pudle to szczególny powód do satysfakcji.

winne opowiesci 01 700

Więcej…

 

 baner na sciane 02

Jeśli poświęcisz trochę czasu, wzbogacisz swój zestaw fotograficzny o własnoręcznie wykonany obiektyw otworkowy. Zabawa jest przednia, a efekty potrafią pozytywnie zaskoczyć.

pinhole 11 2021

Mówiąc o fotografii otworkowej mówimy o początkach tego fenomenu związanego z utrwalaniem chwili. Posiadanie cyfrowej lustrzanki pozwala na kontrolowaną i kreatywną wyprawę w przeszłość.

Co nam będzie potrzebne?
1. Zaślepka do body – koszt kilka, kilkanaście złotych. Nie musi być oryginalna.
2. Kwadratowy (ok. 25x25 mm) kawałek metalu wycięty z puszki i wyprostowany (rozpłaszczony). Może to być również cienka blaszka miedziana.
3. Taśma klejąca lub taśma izolacyjna.

W plastikowej zaślepce, centralnie, robimy otwór o średnicy około centymetra. Później bardzo dokładnie ją myjemy/czyścimy.

Na środku blaszki jak najcieńszą igłą krawiecką wybijamy delikatnie otworek. Robimy to na tyle subtelnie, by nie dopuścić do powstania wybrzuszenia po drugiej stronie. Jeśli się nie uda, znów blaszkę prostujemy (rozpłaszczamy). Później mocujemy ją od zewnętrznej strony taśmą do zaślepki tak, by wykonana przez nas dziurka znalazła się centralnie w osi bagnetu na obiektyw. Otworki mogą mieć różne średnice, np. 0,2 mm, 0,4 mm itd. Warto poeksperymentować, bo w zależności od średnicy otrzymamy na matrycy różne formy obrazów. Taką blaszkę możemy też kupić, ale to nam podniesie koszt o 10-20 złotych.

Teraz wystarczy założyć naszą nową zaślepkę i możemy zacząć robić zdjęcia. Ponieważ musimy używać dłuższych czasów naświetlania, przyda nam się statyw i pilot lub wężyk spustowy. Nie są jednak konieczne.

Cyfrowa rejestracja obrazu pozwala nam na natychmiastową korektę nastawień aparatu – czułości i czasu naświetlania. Wielkość przysłony w tym przypadku pozostaje stała.

Efekty naprawdę potrafią zaskoczyć. Fotografia otworkowa ma swoją magię. Uzyskany obraz jest mniej lub bardziej rozmyty. To kadrowi dodaje tajemniczości.

pinhole 10 2021

Bardziej zaawansowani miłośnicy fotografii mogą się zmierzyć z robieniem zdjęć otworkowych na materiale światłoczułym. Ćwiczenia z lustrzanką cyfrową z pewnością znacznie ten proces ułatwią.

Na koniec. Spróbujcie zrobić portret znajomemu, przyjacielowi, koleżance w pracy. Zdziwienie osoby, która widziała obiektyw otworkowy i później wykonaną z jego pomocą fotografię, to bezcenne doświadczenie :-)