1 | 2 | 3 | 4

Szukaj

Facebook

Instagram

obrazek 2019a

Na zdjęciu z Leninem

Siedem dni ukraińskich dziennikarzy w Polsce

Przez tydzień ósemka ukraińskich dziennikarzy pracowała w redakcji „Przełomu” w Trzebini. W sobotę podsumowaliśmy wspólne działania.


 

Więcej…

Z wizytą u najlepszego jubilera na świecie

Czas się pochwalić ;) efektami niedzielnej, porannej wyprawy w okolice Wisły. Jak trafnie zauważył na Facebooku Łukasz Dulowski, kto rano wstaje, ten dostaje...

 

 

Więcej…

Białoruskie Malediwy - mеловые карьеры

W trakcie ostatniej podróży po Białorusi trafiliśmy, trochę przez przypadek, w jedno z niezwykłych miejsc w tym kraju. Wypełnione wodą wyrobiska, z których wydobywano niegdyś kredę, stanowią obecnie kompleks zalewów zwanych białoruskimi Malediwami. 

Więcej…

NATO Days w Ostravie 2017

Na tę imprezę wybierałem się od kilku lat. Zawsze jednak na przeszkodzie stawał jakiś wyjazd w tym samym czasie. Wreszcie się udało.

Więcej…

Jubileuszowe, 20. zdjęcie z Leninem

Od ostatniego strzału migawki i fotki przy pomniku wodza minęły ponad cztery miesiące. Ale warto było czekać.

Więcej…

Zapraszam na wystawę

W piątek, 13 kwietnia, o godz. 18 wernisaż.  Można będzie polookać na ciekawe fotki autorstwa tych, którzy są związani w rózny sposób z Klubem Miłośników Fotografii w Chełmku. Jest mi niezwykle miło, że że znalazłem się w gronie 18 osób uczestniczących w pierwszej ekspozycji KMF :)

 

 

Więcej…

Jeśli poświęcisz trochę czasu, wzbogacisz swój zestaw fotograficzny o własnoręcznie wykonany obiektyw otworkowy. Zabawa jest przednia, a efekty potrafią pozytywnie zaskoczyć.

pinhole 11 2021

Mówiąc o fotografii otworkowej mówimy o początkach tego fenomenu związanego z utrwalaniem chwili. Posiadanie cyfrowej lustrzanki pozwala na kontrolowaną i kreatywną wyprawę w przeszłość.

Co nam będzie potrzebne?
1. Zaślepka do body – koszt kilka, kilkanaście złotych. Nie musi być oryginalna.
2. Kwadratowy (ok. 25x25 mm) kawałek metalu wycięty z puszki i wyprostowany (rozpłaszczony). Może to być również cienka blaszka miedziana.
3. Taśma klejąca lub taśma izolacyjna.

W plastikowej zaślepce, centralnie, robimy otwór o średnicy około centymetra. Później bardzo dokładnie ją myjemy/czyścimy.

Na środku blaszki jak najcieńszą igłą krawiecką wybijamy delikatnie otworek. Robimy to na tyle subtelnie, by nie dopuścić do powstania wybrzuszenia po drugiej stronie. Jeśli się nie uda, znów blaszkę prostujemy (rozpłaszczamy). Później mocujemy ją od zewnętrznej strony taśmą do zaślepki tak, by wykonana przez nas dziurka znalazła się centralnie w osi bagnetu na obiektyw. Otworki mogą mieć różne średnice, np. 0,2 mm, 0,4 mm itd. Warto poeksperymentować, bo w zależności od średnicy otrzymamy na matrycy różne formy obrazów. Taką blaszkę możemy też kupić, ale to nam podniesie koszt o 10-20 złotych.

Teraz wystarczy założyć naszą nową zaślepkę i możemy zacząć robić zdjęcia. Ponieważ musimy używać dłuższych czasów naświetlania, przyda nam się statyw i pilot lub wężyk spustowy. Nie są jednak konieczne.

Cyfrowa rejestracja obrazu pozwala nam na natychmiastową korektę nastawień aparatu – czułości i czasu naświetlania. Wielkość przysłony w tym przypadku pozostaje stała.

Efekty naprawdę potrafią zaskoczyć. Fotografia otworkowa ma swoją magię. Uzyskany obraz jest mniej lub bardziej rozmyty. To kadrowi dodaje tajemniczości.

pinhole 10 2021

Bardziej zaawansowani miłośnicy fotografii mogą się zmierzyć z robieniem zdjęć otworkowych na materiale światłoczułym. Ćwiczenia z lustrzanką cyfrową z pewnością znacznie ten proces ułatwią.

Na koniec. Spróbujcie zrobić portret znajomemu, przyjacielowi, koleżance w pracy. Zdziwienie osoby, która widziała obiektyw otworkowy i później wykonaną z jego pomocą fotografię, to bezcenne doświadczenie :-)