1 | 2 | 3 | 4

Szukaj

Facebook

Instagram

obrazek 2019a

Na zdjęciu z Leninem

Super Blue Blood Moon, Blue Moon, zaćmienia i pełnie

Lubię go? Lubię. Bardzo. Czasem drażni, niepokoi, ale przede wszystkim zachwyca. Księżyc.

Więcej…

Manchester 03 - Museum of Science and Industry

Muzeum Nauki i Techniki to kolejny, obowiązkowy punkt odwiedzin podczas pobytu w Manchesterze. Samoloty, pociągi i maszyny parowe w jednym miejscu – po prostu bajka.

Więcej…

Z wystawą w Lublinie było tak

Gdy dostałem propozycję, by zaprezentować swoje zdjęcia podczas VI Kongresu Inicjatyw Europy Wschodniej, nie zastanawiałem się ani przez chwilę, bo to dla mnie wielkie wyróżnienie. Odpowiedź mogła być tylko jedna.


Fot. Natalia Gmurkowska

Więcej…

Przejazd pociągiem retro z parowozem TY42-24 - rewelacja

Setki ludzi na peronach w Trzebini, Chrzanowie i Mysłowicach. Stowarzyszenie „Stacja Chrzanów” po raz kolejny pokazało, że kolejnictwo i jego historia związana z chrzanowskim Fablokiem przyciągają  mnóstwo osób.

Więcej…

Dlaczego mimo pandemii jeżdżę na rowerze

Wszyscy wokół apelują, by zostać w domu. Również uważam, że bez potrzeby wychodzić z niego nie wolno. Ale jednocześnie zachęcam do utrzymania aktywności fizycznej w tym trudnym czasie. Powodów jest wiele.

dlaczego mimo pandemii jezdze na rowerze

Więcej…

Kilometr zerowy Wisły na rowerze

Przy zbiegu Przemszy i Wisły stoi bardzo charakterystyczny znak z dużym zerem namalowanym na blaszanej tablicy. Tu właśnie zaczyna się żeglowna Wisła. Niewiele osób o tym wie.

punkt zero

Więcej…

Jeśli poświęcisz trochę czasu, wzbogacisz swój zestaw fotograficzny o własnoręcznie wykonany obiektyw otworkowy. Zabawa jest przednia, a efekty potrafią pozytywnie zaskoczyć.

pinhole 11 2021

Mówiąc o fotografii otworkowej mówimy o początkach tego fenomenu związanego z utrwalaniem chwili. Posiadanie cyfrowej lustrzanki pozwala na kontrolowaną i kreatywną wyprawę w przeszłość.

Co nam będzie potrzebne?
1. Zaślepka do body – koszt kilka, kilkanaście złotych. Nie musi być oryginalna.
2. Kwadratowy (ok. 25x25 mm) kawałek metalu wycięty z puszki i wyprostowany (rozpłaszczony). Może to być również cienka blaszka miedziana.
3. Taśma klejąca lub taśma izolacyjna.

W plastikowej zaślepce, centralnie, robimy otwór o średnicy około centymetra. Później bardzo dokładnie ją myjemy/czyścimy.

Na środku blaszki jak najcieńszą igłą krawiecką wybijamy delikatnie otworek. Robimy to na tyle subtelnie, by nie dopuścić do powstania wybrzuszenia po drugiej stronie. Jeśli się nie uda, znów blaszkę prostujemy (rozpłaszczamy). Później mocujemy ją od zewnętrznej strony taśmą do zaślepki tak, by wykonana przez nas dziurka znalazła się centralnie w osi bagnetu na obiektyw. Otworki mogą mieć różne średnice, np. 0,2 mm, 0,4 mm itd. Warto poeksperymentować, bo w zależności od średnicy otrzymamy na matrycy różne formy obrazów. Taką blaszkę możemy też kupić, ale to nam podniesie koszt o 10-20 złotych.

Teraz wystarczy założyć naszą nową zaślepkę i możemy zacząć robić zdjęcia. Ponieważ musimy używać dłuższych czasów naświetlania, przyda nam się statyw i pilot lub wężyk spustowy. Nie są jednak konieczne.

Cyfrowa rejestracja obrazu pozwala nam na natychmiastową korektę nastawień aparatu – czułości i czasu naświetlania. Wielkość przysłony w tym przypadku pozostaje stała.

Efekty naprawdę potrafią zaskoczyć. Fotografia otworkowa ma swoją magię. Uzyskany obraz jest mniej lub bardziej rozmyty. To kadrowi dodaje tajemniczości.

pinhole 10 2021

Bardziej zaawansowani miłośnicy fotografii mogą się zmierzyć z robieniem zdjęć otworkowych na materiale światłoczułym. Ćwiczenia z lustrzanką cyfrową z pewnością znacznie ten proces ułatwią.

Na koniec. Spróbujcie zrobić portret znajomemu, przyjacielowi, koleżance w pracy. Zdziwienie osoby, która widziała obiektyw otworkowy i później wykonaną z jego pomocą fotografię, to bezcenne doświadczenie :-)