1 | 2 | 3 | 4

 

 baner na sciane 02

Jeśli poświęcisz trochę czasu, wzbogacisz swój zestaw fotograficzny o własnoręcznie wykonany obiektyw otworkowy. Zabawa jest przednia, a efekty potrafią pozytywnie zaskoczyć.

pinhole 11 2021

Mówiąc o pinhole mówimy o początkach fotografii. Posiadanie cyfrowej lustrzanki pozwala na kontrolowaną i kreatywną wyprawę w przeszłość.

Co nam będzie potrzebne?
1. Zaślepka do body – koszt kilka, kilkanaście złotych. Nie musi być oryginalna.
2. Kwadratowy (ok. 25x25 mm) kawałek metalu wycięty z puszki i wyprostowany (rozpłaszczony). Może to być również cienka blaszka miedziana.
3. Taśma klejąca lub taśma izolacyjna.

W plastikowej zaślepce, centralnie, robimy otwór o średnicy około centymetra. Później bardzo dokładnie ją myjemy/czyścimy. Na środku blaszki jak najcieńszą igłą wybijamy delikatnie otworek. Później blaszkę mocujemy taśmą do zaślepki. Można to zrobić od wewnątrz lub na zewnątrz. Otworki mogą mieć różne średnice, np. 0,2 mm, 0,4 mm itd. Warto poeksperymentować, bo w zależności od tej średnicy otrzymamy na matrycy różne formy obrazów. Blaszkę możemy też kupić, ale to nam podniesie koszt o 10-20 złotych.

Teraz wystarczy założyć naszą zaślepkę w miejsce obiektywu i możemy zacząć robić zdjęcia. Ponieważ musimy używać dłuższych czasów naświetlania, przyda nam się statyw i pilot lub wężyk spustowy. Nie są jednak konieczne.

Cyfrowa rejestracja obrazu pozwala nam na natychmiastową korektę nastawień aparatu – czułości i czasu naświetlania. Wielkość przysłony w tym przypadku pozostaje stała.

Efekty naprawdę potrafią zaskoczyć. Fotografia otworkowa ma swoją magię. Uzyskany obraz jest mniej lub bardziej rozmyty, co kadrowi dodaje tajemniczości.

pinhole 10 2021

Bardziej zaawansowani miłośnicy fotografii mogą się zmierzyć z robieniem zdjęć otworkowych na materiale światłoczułym. Ćwiczenia z lustrzanką cyfrową z pewnością znacznie ten proces ułatwią.

Na koniec. Spróbujcie zrobić portret znajomemu, przyjacielowi, koleżance w pracy. Zdziwienie osoby, która widziała obiektyw otworkowy i później wykonaną z jego pomocą fotografię, to bezcenne doświadczenie :-)

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież