1 | 2 | 3 | 4

Szukaj

Facebook

Instagram

obrazek 2019a

Na zdjęciu z Leninem

Zapraszam na wystawę

W piątek, 13 kwietnia, o godz. 18 wernisaż.  Można będzie polookać na ciekawe fotki autorstwa tych, którzy są związani w rózny sposób z Klubem Miłośników Fotografii w Chełmku. Jest mi niezwykle miło, że że znalazłem się w gronie 18 osób uczestniczących w pierwszej ekspozycji KMF :)

 

 

Więcej…

Popołudnie w Czufut-Kale

Trochę czasu minęło od wypadu do niezwykłego miejsca, jakim bez wątpienia jest Czufut-Kale. Dziś z wielką przyjemnością powracam do wrześniowego, niedzielnego popołudnia spędzonego z Wiką i Jackiem w skalnym mieście.

 

 

Więcej…

To było tysiąc zdjęć temu

Niedawno minęło 11 lat od momentu, w którym postanowiłem utworzyć i prowadzić swoją stronę internetową petersoon.pl. Nie przypuszczałem, że przygoda z tworzeniem wpisów i dodawaniem zdjęć potrwa tak długo.

screen tajlandia 01

Więcej…

Amazing Thailand

Niezwykła Tajlandia... To był jeden z tych wyjazdów, które mogą się przyśnić. Gdy znajoma zadzwoniła do mnie w listopadzie 1999 r. i zapytała, czy chcę lecieć do Tajlandii, odpowiedziałem bez wahania - oczywiście. Propozycja była na takim poziomie abstrakcji, że nie mogłem rzec inaczej. Kilka tygodni później płynąłem na przeładowanym statku pasażerskim na Ko Lanta.

 

 

Więcej…

Ceramika, która zachwyca

Możliwość oglądania tylu pięknych przedmiotów codziennego użytku w jednym miejscu nie zdarza się często. Dlatego zdecydowanie warto się wybrać na wycieczkę do galerii „Obok” w Tychach.

Więcej…

Żyrardów – miasto jednej fabryki

Gdy po raz pierwszy usłyszałem o planowanym celu wyjazdu, skrzywiłem się nieco. Na miejscu żałowałem, że byliśmy tylko dzień.

Więcej…

Jeśli poświęcisz trochę czasu, wzbogacisz swój zestaw fotograficzny o własnoręcznie wykonany obiektyw otworkowy. Zabawa jest przednia, a efekty potrafią pozytywnie zaskoczyć.

pinhole 11 2021

Mówiąc o fotografii otworkowej mówimy o początkach tego fenomenu związanego z utrwalaniem chwili. Posiadanie cyfrowej lustrzanki pozwala na kontrolowaną i kreatywną wyprawę w przeszłość.

Co nam będzie potrzebne?
1. Zaślepka do body – koszt kilka, kilkanaście złotych. Nie musi być oryginalna.
2. Kwadratowy (ok. 25x25 mm) kawałek metalu wycięty z puszki i wyprostowany (rozpłaszczony). Może to być również cienka blaszka miedziana.
3. Taśma klejąca lub taśma izolacyjna.

W plastikowej zaślepce, centralnie, robimy otwór o średnicy około centymetra. Później bardzo dokładnie ją myjemy/czyścimy.

Na środku blaszki jak najcieńszą igłą krawiecką wybijamy delikatnie otworek. Robimy to na tyle subtelnie, by nie dopuścić do powstania wybrzuszenia po drugiej stronie. Jeśli się nie uda, znów blaszkę prostujemy (rozpłaszczamy). Później mocujemy ją od zewnętrznej strony taśmą do zaślepki tak, by wykonana przez nas dziurka znalazła się centralnie w osi bagnetu na obiektyw. Otworki mogą mieć różne średnice, np. 0,2 mm, 0,4 mm itd. Warto poeksperymentować, bo w zależności od średnicy otrzymamy na matrycy różne formy obrazów. Taką blaszkę możemy też kupić, ale to nam podniesie koszt o 10-20 złotych.

Teraz wystarczy założyć naszą nową zaślepkę i możemy zacząć robić zdjęcia. Ponieważ musimy używać dłuższych czasów naświetlania, przyda nam się statyw i pilot lub wężyk spustowy. Nie są jednak konieczne.

Cyfrowa rejestracja obrazu pozwala nam na natychmiastową korektę nastawień aparatu – czułości i czasu naświetlania. Wielkość przysłony w tym przypadku pozostaje stała.

Efekty naprawdę potrafią zaskoczyć. Fotografia otworkowa ma swoją magię. Uzyskany obraz jest mniej lub bardziej rozmyty. To kadrowi dodaje tajemniczości.

pinhole 10 2021

Bardziej zaawansowani miłośnicy fotografii mogą się zmierzyć z robieniem zdjęć otworkowych na materiale światłoczułym. Ćwiczenia z lustrzanką cyfrową z pewnością znacznie ten proces ułatwią.

Na koniec. Spróbujcie zrobić portret znajomemu, przyjacielowi, koleżance w pracy. Zdziwienie osoby, która widziała obiektyw otworkowy i później wykonaną z jego pomocą fotografię, to bezcenne doświadczenie :-)