1 | 2 | 3 | 4

 

 baner na sciane 02

Trochę trwało, zanim znów miałem okazję podziwiać barwną procesję w Lipinach – dzielnicy Świętochłowic. Niby nic się nie zmieniło a jednak się zmieniło.

swietochlowice lipiny 2022 015 700

Sześć lat to dużo i niedużo. Jeśli uwzględnimy ograniczenia związane z covidem – raczej to drugie.

Pogoda 16 czerwca 2022 roku była taka sama jak sześć lat wcześniej - gorąco i ostre światło. To wymagało nieustannej oceny pozycji fotografującego wobec Słońca i wyprzedzającej oceny oświetlenia kadrów. W wielu przypadkach się nie udało.

Sama procesja była znacznie skromniejsza niż ta, którą pamiętam. O przyczynach nie chcę pisać, bo musiałbym gdybać. Nie zamierzam.

Śląskie stroje, w których tradycyjnie szli uczestnicy – znów zachwyciły. Przeszkadzali za to bardzo licznie obecni fotografujący Antosie i Antki, bezmyślnie wchodzący w kadry. Tego sześć lat temu nie było.

Lipiny oglądane poza procesją są pełne zaskoczeń. Przede wszystkim nie zgadza się proporcja zamieszkałych kamienic z tymi z powybijanymi oknami i zamurowanymi, zabitymi deskami drzwiami i oknami. Tych zamieszkałych jest znacznie mniej.

Pozytywnym zaskoczeniem jest za to z pewnością wizyta w „Carin Cafe” znajdującej się przy ulicy Norberta Barlickiego 13. To, co tam kulinarnie wyczynia Gospodyni miejscówki wymyka się ocenie.

Sprawdźcie zresztą sami w realu. Bardzo warto.
https://www.facebook.com/CarinCaffe

2016 rok
https://petersoon.pl/8-wpisy/119-procesja-bozego-ciala-w-lipinach

2022 rok