1 | 2 | 3 | 4

Szukaj

Facebook

Instagram

obrazek 2019a

Na zdjęciu z Leninem

Kolory lata – makro

Nie znalazłem nikogo, kto wstałby w niedzielę o 6 rano, by wybrać się na poranny spacer fotograficzny. Nie dziwię się ;) Poszedłem sam.

Więcej…

Marian Kocemba i jego izba

Gdy przyjrzymy się bliżej kolekcjonerom i miłośnikom historii żyjącym na ziemi oświęcimskiej, to okaże się, że Marian Kocemba z Osieka nie jest tak znany, jak na to zasługuje ze względu na swoje zbiory i osobowość.

marian kocemba izba osiek 700 01

Więcej…

Niezwykły Kirgistan – kieruj się na południe

Tak nazywało się spotkanie poświęcone cudnemu pięknu południowego Kirgistanu oraz miastom Osz i Dżalalabad. Miejscem orientalnych opowieści w kwietniowy czwartek był Osiedlowy Dom Kultury Zasole.

006a 700

Więcej…

Trzech Króli - kropelkowo

Krótki spacer po bobreckim lesie w niezwykle miłym towarzystwie zaowocował paroma fotkami makro. Od czasu do czasu warto iść w stronę słońca, choć mocno świeci w oczy ;)

 

 

Więcej…

Rotmistrz Witold Pilecki był także malarzem

W trakcie podróży po Białorusi warto zajrzeć do miejscowości Krupowo koło Lidy. W tutejszym kościele można bowiem zobaczyć obraz autorstwa rotmistrza Witolda Pileckiego.

Więcej…

Warsztaty fotograficzne – zobacz, co tworzy Magda

Weekend upłynął pod znakiem aktywności w studiu. Robiliśmy zdjęcia przedmiotów wykonanych z różnych materiałów. To z kolei stawiało przed nami duże wyzwania.

warsztaty fotograficzne 700

Więcej…

Kilka miesięcy temu pisałem o tym, jak w prosty sposób zbudować samodzielnie obiektyw do lustrzanki cyfrowej, by można nią było wykonywać fotografie otworkowe. Teraz przyszedł czas na całe urządzenie rejestrujące obraz.

aparat otworkowy 02

 

ZRÓB SOBIE OBIEKTYW SAM

Oczywiście, będzie to aparat otworkowy i, co istotne, niebanalny.

Banalny 😉 można zrobić z pudełka po butach lub odkurzaczu, puszki po kawie, pudełka po zapałkach czy kliszy małoobrazkowej. Mniej banalne 😉 jest wykorzystanie do tego celu… sypialni. Zgadza się. Sypialnia także może pełnić funkcję aparatu fotograficznego. Ja poszedłem jeszcze w inną stronę.

Dawno, dawno temu, kiedy smartfony dopiero zaczynały zdobywać popularność na świecie, istniała firma Corbis. Był to internetowy bank zdjęć. Później zmieniła właściciela i nazwę.

W 2008 roku, z okazji Światowego Dnia Fotografii Otworkowej, firma ta udostępniła kilka gotowych szablonów do samodzielnego wykonania aparatu. Ze względu na zastosowane, fantazyjne wzornictwo akcja wzbudziła bardzo duże zainteresowanie w internecie. Ja zapisane dawno temu wzorce w formacie pdf znalazłem przez przypadek na jednym z dysków z kopiami zapasowymi. Nie zdradzę wielkiej tajemnicy, jeśli napiszę, że szukałem zupełnie czego innego ;-)

Po wykonaniu w drukarni cyfrowej czterech wydruków na papierze o gramaturze 250 g (koszt 12 zł), przygotowałem nożyczki, klej i powoli zabieram się do montażu.
Po zakończeniu działań założę film i ruszę w plener.

Jeśli ktoś czytający ten tekst ma także ochotę zbudować własnoręcznie aparat fotograficzny, poniżej link do pliku pdf z wzorem i instrukcją montażu. Powodzenia :-)

MÓJ PIERWSZY APARAT FOTOGRAFICZNY