1 | 2 | 3 | 4

Szukaj

Facebook

Instagram

obrazek 2019a

Na zdjęciu z Leninem

Kolory lata – makro

Nie znalazłem nikogo, kto wstałby w niedzielę o 6 rano, by wybrać się na poranny spacer fotograficzny. Nie dziwię się ;) Poszedłem sam.

Więcej…

Wystawa ".kg. Niezwykły Kirgistan. Ludzie, miejsca". Teraz w Przeciszowie

Po krótkiej przerwie wracam do opowiadania o jednym z najpiękniejszych krajów świata. Na kolejne spotkanie i wystawę zdjęć serdecznie zapraszam 5 maja. Start o godz. 18 w Gminnej Bibliotece Publicznej w Przeciszowie.

Więcej…

Kolejne zdjęcia z Leninem

Kiedy dowiedziałem się, że w kwietniu znów będę na Białorusi, od razu pomyślałem, że wzbogacę kolekcję swoich fotografii z pomnikami Lenina. Tak też się stało.

Więcej…

Kilometr zerowy Wisły na rowerze

Przy zbiegu Przemszy i Wisły stoi bardzo charakterystyczny znak z dużym zerem namalowanym na blaszanej tablicy. Tu właśnie zaczyna się żeglowna Wisła. Niewiele osób o tym wie.

punkt zero

Więcej…

Dwa razy dookoła świata

Wrześniowy wyjazd na Krym był jednocześnie ostatnią lotniczą eskapadą w roku 2012. Po dokładnym zsumowaniu dotychczasowych lotów okazało się, że mam ich na koncie o dwa więcej, niż sądziłem.

 

 

Więcej…

W drodze do Karakołu

24 godziny - tyle trwało przemieszczenie się z Oświęcimia do Karakołu nad jeziorem Issyk-Kul w Kirgistanie.

 

Więcej…

Kilka miesięcy temu pisałem o tym, jak w prosty sposób zbudować samodzielnie obiektyw do lustrzanki cyfrowej, by można nią było wykonywać fotografie otworkowe. Teraz przyszedł czas na całe urządzenie rejestrujące obraz.

aparat otworkowy 02

 

ZRÓB SOBIE OBIEKTYW SAM

Oczywiście, będzie to aparat otworkowy i, co istotne, niebanalny.

Banalny 😉 można zrobić z pudełka po butach lub odkurzaczu, puszki po kawie, pudełka po zapałkach czy kliszy małoobrazkowej. Mniej banalne 😉 jest wykorzystanie do tego celu… sypialni. Zgadza się. Sypialnia także może pełnić funkcję aparatu fotograficznego. Ja poszedłem jeszcze w inną stronę.

Dawno, dawno temu, kiedy smartfony dopiero zaczynały zdobywać popularność na świecie, istniała firma Corbis. Był to internetowy bank zdjęć. Później zmieniła właściciela i nazwę.

W 2008 roku, z okazji Światowego Dnia Fotografii Otworkowej, firma ta udostępniła kilka gotowych szablonów do samodzielnego wykonania aparatu. Ze względu na zastosowane, fantazyjne wzornictwo akcja wzbudziła bardzo duże zainteresowanie w internecie. Ja zapisane dawno temu wzorce w formacie pdf znalazłem przez przypadek na jednym z dysków z kopiami zapasowymi. Nie zdradzę wielkiej tajemnicy, jeśli napiszę, że szukałem zupełnie czego innego ;-)

Po wykonaniu w drukarni cyfrowej czterech wydruków na papierze o gramaturze 250 g (koszt 12 zł), przygotowałem nożyczki, klej i powoli zabieram się do montażu.
Po zakończeniu działań założę film i ruszę w plener.

Jeśli ktoś czytający ten tekst ma także ochotę zbudować własnoręcznie aparat fotograficzny, poniżej link do pliku pdf z wzorem i instrukcją montażu. Powodzenia :-)

MÓJ PIERWSZY APARAT FOTOGRAFICZNY