1 | 2 | 3 | 4

Szukaj

Facebook

Instagram

obrazek 2019a

Na zdjęciu z Leninem

Na zdjęciu z Leninem – kolejna odsłona

To była wyprawa, z której chciałem przywieźć 30. jubileuszową fotografię z wodzem rewolucji. Wróciłem z kolejnymi ośmioma.

Z Leninem w Porozowie

Więcej…

Chełmek - po wernisażu I wystawy Klubu Miłośników Fotografii

Trzynastka wcale nie musi być pechowa. 13 kwietnia, w piątkowy wieczór w Miejskim Ośrodku Kultury Sportu i Rekreacji w Chełmku spotkało się ponad 80 osób, by oglądać zdjęcia i porozmawiać o nich, o ich historii, pomysłach na kolejne kadry, technikach. Okazją był wernisaż I wystawy chełmeckiego Klubu Miłośników Fotografii.


 

Więcej…

Kolory lata – makro

Nie znalazłem nikogo, kto wstałby w niedzielę o 6 rano, by wybrać się na poranny spacer fotograficzny. Nie dziwię się ;) Poszedłem sam.

Więcej…

Lenin w Leninie, Niemcewicz w Skokach

Jedną z ciekawszych miejscowości odwiedzonych przez nas podczas ostatniej wyprawy na Białoruś była wioska Lenin.

lenin wjazd do wioski

Więcej…

Na rowerze do kamienia granicznego

Ta wycieczka łączy w sobie elementy rekreacji i historii. Trasa jest malownicza i łatwa nawet dla początkujących rowerzystów, w drogę mogą zatem ruszyć całe rodziny.

na rowerze kamien graniczny 2021 700

Więcej…

Rotmistrz Witold Pilecki był także malarzem

W trakcie podróży po Białorusi warto zajrzeć do miejscowości Krupowo koło Lidy. W tutejszym kościele można bowiem zobaczyć obraz autorstwa rotmistrza Witolda Pileckiego.

Więcej…

 

 baner na sciane 02

Kilka miesięcy temu pisałem o tym, jak w prosty sposób zbudować samodzielnie obiektyw do lustrzanki cyfrowej, by można nią było wykonywać fotografie otworkowe. Teraz przyszedł czas na całe urządzenie rejestrujące obraz.

aparat otworkowy 02

 

ZRÓB SOBIE OBIEKTYW SAM

Oczywiście, będzie to aparat otworkowy i, co istotne, niebanalny.

Banalny 😉 można zrobić z pudełka po butach lub odkurzaczu, puszki po kawie, pudełka po zapałkach czy kliszy małoobrazkowej. Mniej banalne 😉 jest wykorzystanie do tego celu… sypialni. Zgadza się. Sypialnia także może pełnić funkcję aparatu fotograficznego. Ja poszedłem jeszcze w inną stronę.

Dawno, dawno temu, kiedy smartfony dopiero zaczynały zdobywać popularność na świecie, istniała firma Corbis. Był to internetowy bank zdjęć. Później zmieniła właściciela i nazwę.

W 2008 roku, z okazji Światowego Dnia Fotografii Otworkowej, firma ta udostępniła kilka gotowych szablonów do samodzielnego wykonania aparatu. Ze względu na zastosowane, fantazyjne wzornictwo akcja wzbudziła bardzo duże zainteresowanie w internecie. Ja zapisane dawno temu wzorce w formacie pdf znalazłem przez przypadek na jednym z dysków z kopiami zapasowymi. Nie zdradzę wielkiej tajemnicy, jeśli napiszę, że szukałem zupełnie czego innego ;-)

Po wykonaniu w drukarni cyfrowej czterech wydruków na papierze o gramaturze 250 g (koszt 12 zł), przygotowałem nożyczki, klej i powoli zabieram się do montażu.
Po zakończeniu działań założę film i ruszę w plener.

Jeśli ktoś czytający ten tekst ma także ochotę zbudować własnoręcznie aparat fotograficzny, poniżej link do pliku pdf z wzorem i instrukcją montażu. Powodzenia :-)

MÓJ PIERWSZY APARAT FOTOGRAFICZNY