1 | 2 | 3 | 4

Szukaj

Facebook

Instagram

obrazek 2019a

Na zdjęciu z Leninem

Rotmistrz Witold Pilecki był także malarzem

W trakcie podróży po Białorusi warto zajrzeć do miejscowości Krupowo koło Lidy. W tutejszym kościele można bowiem zobaczyć obraz autorstwa rotmistrza Witolda Pileckiego.

Więcej…

Chełmek - po wernisażu I wystawy Klubu Miłośników Fotografii

Trzynastka wcale nie musi być pechowa. 13 kwietnia, w piątkowy wieczór w Miejskim Ośrodku Kultury Sportu i Rekreacji w Chełmku spotkało się ponad 80 osób, by oglądać zdjęcia i porozmawiać o nich, o ich historii, pomysłach na kolejne kadry, technikach. Okazją był wernisaż I wystawy chełmeckiego Klubu Miłośników Fotografii.


 

Więcej…

Kirgistan - czwarta wyprawa

Warszawa-Moskwa-Biszkek-Karakoł-Naryn-Biszkek-Osz-Dżalalabad-Osz-Talas-Biszkek-Moskwa-Warszawa. Tak w dużym skrócie wygląda plan czwartej wyprawy do Kirgistanu. Start pojutrze, w środę, powrót 5 kwietnia.

 

 

Więcej…

Na rowerze dookoła Oświęcimia

Trasa wokół miasta jest ciekawa i różnorodna. Wymaga jednak pewnego doświadczenia w jeździe na dwóch kółkach. Do pokonania mamy bowiem prawie 30 kilometrów.

na rowerze dookola oswiecimia 2020

Więcej…

Pocysterskie Opactwo w Krzeszowie

Miejsc, w których dwa kościoły stoją obok siebie w Polsce nie znajdziemy wiele. Jednym z nich jest Krzeszów na Dolnym Śląsku. Z Wałbrzycha dojedziemy tam samochodem w pół godziny.

cystersi krzeszow 013 700

 

Więcej…

Punkt widokowy - Sky Tower Wrocław

Od ponad ośmiu lat odwiedzający Wrocław mogą podziwiać miasto i jego okolice z wysokości ponad 200 metrów nad ziemią.

sky tower 008 700

Więcej…

 

 baner na sciane 02

Wiosną na rabatach pojawiają się pierwsze kwiaty. Kolejne rośliny będą pięknie rozkwitać latem i jesienią. Jak uwiecznić je na zdjęciach makro, by mieć pamiątkę oraz pochwalić się znajomym efektami naszej pracy? Nie jest to takie trudne, jak mogłoby się wydawać.


 

Z pewnością nie potrzebujemy profesjonalnego sprzętu za wiele tysięcy złotych. Ciekawe zbliżenia można wykonać przy pomocy prostego kompaktu, tzw. „małpy", która kosztuje 200-300 zł. Tego typu aparaty, wśród predefiniowanych trybów pracy, w menu mają opcję makro. W wielu funkcję wykonywania ujęć z bliska można włączyć za pomocą specjalnego przycisku na tylnej ściance urządzenia.

Na znacznie ciekawsze kadry mogą liczyć posiadacze lustrzanek cyfrowych, zwłaszcza gdy zdecydują się na zakup pierścieni pośrednich. Najtańsze z automatyką, czyli przeniesieniem informacji o parametrach ekspozycji do korpusu aparatu, kosztują od 200 zł w górę. Takie pierścienie o różnych szerokościach (można je łączyć) pozwalają uzyskać dużą skalę odwzorowania i wykorzystać do wykonywania atrakcyjnych fotografii również obiektywy, w których nie ma możliwości manualnego nastawienia przysłony.

Sprzęt to jedno, a warunki pogodowe - drugie. Planując sesję makro, wybierajmy dni bezwietrzne i słoneczne. Najlepsze efekty uzyskamy, gdy słońce, przesłonięte lekko przez chmury, będzie dawać rozproszone, miękkie światło. Dzięki temu wydobędziemy z naszych kwiatów atrakcyjne detale.

Gdy dojdziemy do wprawy w fotografowaniu barwnych roślin, możemy rozpocząć bezkrwawe łowy na piękne owady, których - zwłaszcza wiosną i latem - w naszym ogrodzie nie zabraknie. To jednak znacznie trudniejsza sztuka, wymagająca nieco doświadczenia, znajomości możliwości sprzętu i - przede wszystkim - cierpliwości.

Piotr Tarczyński

Tekst ukazał się w nr 16/2015 Tygodnika Ziemi Chrzanowskiej "Przełom"