1 | 2 | 3 | 4

Szukaj

Facebook

Instagram

obrazek 2019a

Na zdjęciu z Leninem

Zmontuj sobie aparat sam

Kilka miesięcy temu pisałem o tym, jak w prosty sposób zbudować samodzielnie obiektyw do lustrzanki cyfrowej, by można nią było wykonywać fotografie otworkowe. Teraz przyszedł czas na całe urządzenie rejestrujące obraz.

aparat otworkowy 02

 

Więcej…

Porozmawiamy o fotografii otworkowej i kroplach makro

W środę, 28 grudnia, bardzo serdecznie zapraszam na godz. 18 do Klubu Miłośników Fotografii w Chełmku. Z Mariuszem Sajakiem będziemy opowiadać o tym, jak robić interesujące zdjęcia bez drogich obiektywów, czyli o fotografii otworkowej. Na deser pokaz kropienia - makrofotografii kropli wody i innych płynów.

 

Więcej…

Zdjęcie na Twojej ścianie


O oryginalnej i przyciągającej wzrok fotografii, która ozdobi wnętrze domu, czy mieszkania myśli wiele osób. Czy to duży wydatek? Nic bardziej mylnego.

 sprzedaz glowne

 

ZOBACZ WSZYSTKIE ZDJĘCIA Z OPISAMI

 

Więcej…

Kto rano wstaje, ten nadaje ;)

Z wielką przyjemnością informuję, że Radio Kraków jest jednym z patronów medialnych mojej wystawy fotografii „.kg Niezwykły Kirgistan. Ludzie, miejsca” w Przeciszowie.

W ogniu pytań red. Jana Stępnia z Radia Kraków ;)  Fot. Łukasz Fuczek
Więcej…

Czwartek w Balicach

W czwartek wybraliśmy się z Jackiem Krawczykiem na górkę w Balicach. Jacek wcześniej sprawdził pogodę, zapewnił logistykę - mistrz. Pod względem fotograficznym wypad był średni, ale czy nie bardziej się liczy możliwość regularnego słuchania huku silników samolotów przelatujących niemal nad głową?

 

Więcej…

Zapraszam na wydrukujfotografie.pl

Tę stronę internetową śledziłem od pewnego czasu. Przede wszystkim dlatego, że od dawna zastanawiałem się, w jaki sposób rozpowszechniać dobre jakościowo odbitki zdjęć, gdyby ktoś zapragnął którąkolwiek z moich fotografii powiesić na ścianie u siebie w domu.

Więcej…

Wiosną na rabatach pojawiają się pierwsze kwiaty. Kolejne rośliny będą pięknie rozkwitać latem i jesienią. Jak uwiecznić je na zdjęciach makro, by mieć pamiątkę oraz pochwalić się znajomym efektami naszej pracy? Nie jest to takie trudne, jak mogłoby się wydawać.


 

Z pewnością nie potrzebujemy profesjonalnego sprzętu za wiele tysięcy złotych. Ciekawe zbliżenia można wykonać przy pomocy prostego kompaktu, tzw. „małpy", która kosztuje 200-300 zł. Tego typu aparaty, wśród predefiniowanych trybów pracy, w menu mają opcję makro. W wielu funkcję wykonywania ujęć z bliska można włączyć za pomocą specjalnego przycisku na tylnej ściance urządzenia.

Na znacznie ciekawsze kadry mogą liczyć posiadacze lustrzanek cyfrowych, zwłaszcza gdy zdecydują się na zakup pierścieni pośrednich. Najtańsze z automatyką, czyli przeniesieniem informacji o parametrach ekspozycji do korpusu aparatu, kosztują od 200 zł w górę. Takie pierścienie o różnych szerokościach (można je łączyć) pozwalają uzyskać dużą skalę odwzorowania i wykorzystać do wykonywania atrakcyjnych fotografii również obiektywy, w których nie ma możliwości manualnego nastawienia przysłony.

Sprzęt to jedno, a warunki pogodowe - drugie. Planując sesję makro, wybierajmy dni bezwietrzne i słoneczne. Najlepsze efekty uzyskamy, gdy słońce, przesłonięte lekko przez chmury, będzie dawać rozproszone, miękkie światło. Dzięki temu wydobędziemy z naszych kwiatów atrakcyjne detale.

Gdy dojdziemy do wprawy w fotografowaniu barwnych roślin, możemy rozpocząć bezkrwawe łowy na piękne owady, których - zwłaszcza wiosną i latem - w naszym ogrodzie nie zabraknie. To jednak znacznie trudniejsza sztuka, wymagająca nieco doświadczenia, znajomości możliwości sprzętu i - przede wszystkim - cierpliwości.

Piotr Tarczyński

Tekst ukazał się w nr 16/2015 Tygodnika Ziemi Chrzanowskiej "Przełom"