1 | 2 | 3 | 4

Szukaj

Facebook

Instagram

obrazek 2019a

Na zdjęciu z Leninem

Pocysterskie Opactwo w Krzeszowie

Miejsc, w których dwa kościoły stoją obok siebie w Polsce nie znajdziemy wiele. Jednym z nich jest Krzeszów na Dolnym Śląsku. Z Wałbrzycha dojedziemy tam samochodem w pół godziny.

cystersi krzeszow 013 700

 

Więcej…

Mam kolejną kwalifikację do wystawy

Dziś niedziela, piękny dzień i do tego jeszcze dobre wiadomości fotograficzne w pocztowej skrzynce z ranka. Czego chcieć więcej ;)

 

Więcej…

Marian Kocemba i jego izba

Kolekcjoner i miłośnik historii Marian Kocemba z Osieka nie jest tak znany, jak na to zasługuje ze względu na swoje zbiory i osobowość.

marian kocemba izba osiek 700 01

Więcej…

Zmontuj sobie aparat sam

Kilka miesięcy temu pisałem o tym, jak w prosty sposób zbudować samodzielnie obiektyw do lustrzanki cyfrowej, by można nią było wykonywać fotografie otworkowe. Teraz przyszedł czas na całe urządzenie rejestrujące obraz.

aparat otworkowy 02

 

Więcej…

Medal dojechał

Po dość długim oczekiwaniu wreszcie jest. Medal za wyróżnienie w XVI Międzynarodowym Biennale Krajobrazu DEFINICJA PRZESTRZENI/SPACE DEFINITION dotarł do mnie po wielu miesiącach oczekiwania.

 

Więcej…

Drezyny w Regulicach

Dziś każdy może pojechać po torach z Regulic do Alwerni lub Nieporazu. Od trzech tygodni Lokalna Kolej Drezynowa oferuje regularne kursy na fragmencie historycznej linii nr 103.

Więcej…

 

 baner na sciane 02

Wiosną na rabatach pojawiają się pierwsze kwiaty. Kolejne rośliny będą pięknie rozkwitać latem i jesienią. Jak uwiecznić je na zdjęciach makro, by mieć pamiątkę oraz pochwalić się znajomym efektami naszej pracy? Nie jest to takie trudne, jak mogłoby się wydawać.


 

Z pewnością nie potrzebujemy profesjonalnego sprzętu za wiele tysięcy złotych. Ciekawe zbliżenia można wykonać przy pomocy prostego kompaktu, tzw. „małpy", która kosztuje 200-300 zł. Tego typu aparaty, wśród predefiniowanych trybów pracy, w menu mają opcję makro. W wielu funkcję wykonywania ujęć z bliska można włączyć za pomocą specjalnego przycisku na tylnej ściance urządzenia.

Na znacznie ciekawsze kadry mogą liczyć posiadacze lustrzanek cyfrowych, zwłaszcza gdy zdecydują się na zakup pierścieni pośrednich. Najtańsze z automatyką, czyli przeniesieniem informacji o parametrach ekspozycji do korpusu aparatu, kosztują od 200 zł w górę. Takie pierścienie o różnych szerokościach (można je łączyć) pozwalają uzyskać dużą skalę odwzorowania i wykorzystać do wykonywania atrakcyjnych fotografii również obiektywy, w których nie ma możliwości manualnego nastawienia przysłony.

Sprzęt to jedno, a warunki pogodowe - drugie. Planując sesję makro, wybierajmy dni bezwietrzne i słoneczne. Najlepsze efekty uzyskamy, gdy słońce, przesłonięte lekko przez chmury, będzie dawać rozproszone, miękkie światło. Dzięki temu wydobędziemy z naszych kwiatów atrakcyjne detale.

Gdy dojdziemy do wprawy w fotografowaniu barwnych roślin, możemy rozpocząć bezkrwawe łowy na piękne owady, których - zwłaszcza wiosną i latem - w naszym ogrodzie nie zabraknie. To jednak znacznie trudniejsza sztuka, wymagająca nieco doświadczenia, znajomości możliwości sprzętu i - przede wszystkim - cierpliwości.

Piotr Tarczyński

Tekst ukazał się w nr 16/2015 Tygodnika Ziemi Chrzanowskiej "Przełom"