1 | 2 | 3 | 4

baner na sciane 02

W tym roku bardzo często jest dobre światło do zdjęć z bliska. Takie jak lubię – miękkie, lekko rozproszone, delikatne, pozwalające malować przy pomocy aparatu i obiektywu. Grzechem wielkim byłoby nie wykorzystywać tak fantastycznych warunków.

fotografia makro 100 2019

Black&White
Po wielu latach wróciłem bardziej uważniej do fotografii czarno-białej. Od niej dawno temu zaczynałem. Tu pojawiła się w kontekście makro. Czy to udany początek powrotu? Nie mnie oceniać, choć wygląda na to, że nie jest źle ;) Może nawet dobrze.

Nie lubię poprawiać Natury
Przy okazji słów kilka o podkręcaniu zdjęć. Czyli zraszaniu roślin, doświetlaniu blendą lub lampą błyskową, mrożeniu owadów, podkładaniu teł i innych tego typu wynalazkach. Co jakiś czas ktoś mnie o to pyta, a ja zawsze odpowiadam: nie stosuję takich metod. Natura jest wystarczająco piękna. Nie trzeba jej poprawiać. Z tego też względu bardzo, bardzo rzadko sięgam po filtry na Instagramie, czy w rewelacyjnej aplikacji mobilnej Snapseed (polecam do obróbki zdjęć na smarfonie). Jeśli już, to tylko po to, żeby uwidocznić bardziej to, co może umknąć odbiorcy w trakcie pospiesznego przeglądania na stronie, czy w sieciach społecznościowych.

Jeszcze bliżej
Ten rok jest szczególny nie tylko ze względu na tak częste, wyśmienite warunki oświetleniowe. Zacząłem również częściej sięgać po pierścień pośredni 20 mm. Jego stosowanie wymaga dużej cierpliwości, opanowania i koncentracji. Ale też i dlatego zaczyna mi się coraz bardziej podobać. Na pewno wielokrotnie go jeszcze będę zapinał w ciągu najbliższych miesięcy. Jest bowiem przeogromna różnica w obrazie w porównaniu ze stosowanym przeze mnie na co dzień pierścieniem 12 mm. Wyraźnie to widać w galerii zdjęć na kwiatach wiśni. Takie możliwości kuszą bardzo.

Petersoon.pl w sieciach społecznościowych
Zapraszam do obejrzenia zebranych w jednym miejscu tegorocznych fotografii makro. Album będę się starał uzupełniać na bieżąco. Zatem teraz i wkrótce ponownie zapraszam pod ten adres:
petersoon.pl - makrofotografia 2019

Zachęcam także do odwiedzin na moim fanpage'u na Facebooku:
petersoon.pl na Facebooku

oraz na Instagramie:
petersoon.pl na Instagramie

W obu miejscach zamieszczam różne zdjęcia. Na Insta tylko makro i szeroko rozumianą produktówkę. Na FB jest więcej krajobrazów, które kiedyś przyszły do mnie i ze mną zostały.

Wyposażenie
W tym roku nic się u mnie nie zmieniło. Nie robiłem żadnych inwestycji, choć pokus jest wiele i wciąż pojawiają się nowe. W dalszym ciągu do makrofotografii używam niezawodnego Nikona D200 oraz ulubionego obiektywu Sigma 18-50/2.8. Zakładam pierścienie pośrednie z przeniesieniem automatyki: 12 mm i 20 mm, choć często stroję w trybie manualnym, bo lubię. Jest jeszcze 36 mm, ale ten czeka na swoją szansę ;)

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież