1 | 2 | 3 | 4

Szukaj

Facebook

Instagram

obrazek 2019a

Na zdjęciu z Leninem

Zabytkowa Stacja Wodociągowa „Zawada” w Karchowicach – w środku cuda techniki

Szlak Zabytków Techniki w województwie śląskim obfituje w miejsca niezwykłe i magiczne. Po walcowni w Szopienicach przyszedł czas na Karchowice. Tam spotkało nas wiele miłych niespodzianek.


 

Więcej…

Zdjęcie na Twojej ścianie


O oryginalnej i przyciągającej wzrok fotografii, która ozdobi wnętrze domu, czy mieszkania myśli wiele osób. Czy to duży wydatek? Nic bardziej mylnego.

 sprzedaz glowne

 

ZOBACZ WSZYSTKIE ZDJĘCIA Z OPISAMI

 

Więcej…

Niezwykły Kirgistan w Chełmku

Dzięki uprzejmości Miejskiego Ośrodka Kultury Sportu i Rekreacji w Chełmku w środę miałem okazję poopowiadać trochę o dwóch dotychczasowych wyjazdach do Kirgistanu i ludziach zamieszkujących ten niezwykły kraj.


Fot. Paweł Waligóra

 

Więcej…

Rok 2016 był dla mnie bardzo udany

Tytuł tego wpisu mówi wszystko. Jest nieskromny i taki ma być, bo czasem warto się pochwalić ;) Zwłaszcza, jeśli jest czym.


12.06.2016 r. Teatr Ósmego Dnia w Katowicach

Więcej…

Żyrardów – miasto jednej fabryki

Gdy po raz pierwszy usłyszałem o planowanym celu wyjazdu, skrzywiłem się nieco. Na miejscu żałowałem, że byliśmy tylko dzień.

Więcej…

Niezwykły Kirgistan - marzec 2009

Propozycja wyjazdu do Kirgistanu w Azji Środkowej przyszła nieoczekiwanie. Wyjechałem w niedzielę 22 marca, wróciłem w poniedziałek 30 marca 2009 r. Po niewielkich perturbacjach związanych z pilnym zrobieniem nowego paszportu (bo stary stracił nagle ważność) pojawiło się pytanie: dokąd jadę? 

 kirgistan droga do domu700

Więcej…

Możliwość oglądania tylu pięknych przedmiotów codziennego użytku w jednym miejscu nie zdarza się często. Dlatego zdecydowanie warto się wybrać na wycieczkę do galerii „Obok” w Tychach.

Misy, miski, miseczki, patery, dzbanki, kubki, filiżanki – to rzeczy, których używamy każdego dnia. W większości wyprodukowane maszynowo pełnią tylko funkcję użytkową. Remigiusz Gryt, Monika Dąbrowska-Picewicz, Jolanta Herma-Pasińska i Adam Sobota pokazują, że mogą one być również misternymi dziełami sztuki.

Więcej o autorach

Artyści prezentujący swoje prace na wystawie ceramiki „Naczynie” w Miejskiej Galerii Sztuki „Obok” (Pasaż Kultury Andromeda – pl. Baczyńskiego 2 w Tychach) tworzą od lat. Od lat także się bardzo dobrze znają i współpracują. Stąd też, zapewne, decyzja, by ekspozycję potraktować jako wspólną emanację miłości do gliny. Nie znajdziemy na niej bowiem opisów autorów przy wystawianych pracach.

„Naczynie – zwykły przedmiot codziennego życia. Dla ceramika jednak taki przedmiot jak czarka do herbaty może stać się całym wszechświatem możliwych połączeń kształtów, kolorów i faktur. Dlatego w codziennej pracy wgryzamy się, przeżuwamy i trawimy glinę, czujemy jej obecność, każdy milimetr staje się ważny dla proporcji, każdy zaciek szkliwa, pęknięcie czy jego przetarcie może być krokiem do stworzenia naczynia doskonałego” - piszą autorzy w katalogu wystawy.

Gdyby kiedyś stało się tak, że wyposażyłbym kuchnię w te wszystkie ceramiczne wspaniałości, piekło mogłoby zamarzać trzy razy dziennie. Codziennie.

Wystawa jest czynna do 3 marca.

Dziękuję bardzo Monice i Andrzejowi za wspaniały, piątkowy wieczór i możliwość obcowania ze Sztuką. Jednocześnie zapraszam na fotograficzny przegląd „możliwych połączeń kształtów, kolorów i faktur”.