Szukaj

Facebook

Instagram

obrazek 2019a

Na zdjęciu z Leninem

warsztaty fotograficzne rekodzielo

Poszło. Dobrze poszło :) „Co nam lata nad głowami” to hasło tego spotkania i jednocześnie pytanie, na które szukaliśmy odpowiedzi w sobotnie przedpołudnie.


Fot. Paweł Waligóra


Skała w Chełmku
To idealne miejsce do spottingu, czyli obserwacji samolotów na wysokości przelotowej (ok. 10 km), na kilku drogach lotniczych. Stąd można też w komfortowych warunkach oglądać samoloty startujące lub przygotowujące się do lądowania na lotniskach w Balicach i Pyrzowicach. Komfort polega na tym, że na horyzoncie nie ma budynków, linii energetycznych, drzew i innych przeszkód utrudniających  robienie zdjęć.

W ciągu ostatnich kilku lat wielokrotnie jeździłem na Skałę, na tę wyśmienitą miejscówkę spotterską. Potem było kilka inspirujących rozmów. Tak też doszło do I Spotkania spotterskiego na Skale, zorganizowanego przez Miejski Ośrodek Kultury, Sportu i Rekreacji w Chełmku przy wielkiej życzliwości Waldemara Rudyka, dyrektora ośrodka.

Synta, Rubinar, Sigma i lornetki
Pogoda na sobotę była zamówiona ;)
Sprzęty niezbędne do rnav spottingu, zgodnie z obietnicą wcześniej złożoną w wiadomości na FB, także były do dyspozycji. Przypomnę tylko, żeby żałowali ci, którzy nie przyszli ;), że do dyspozycji postawiliśmy:
- Syntę 8' + Nikon D200
- Rubinara 1000 mm + Nikon D90.
Mirek Saternus oferował robienie zdjęć Nikonem i Sigmą 500 mm. Z kolei Paweł Waligóra zadbał o wyposażenie w różne dobrej jakości lornetki.

Kogo to obchodzi
Gdy coś się dzieje po raz pierwszy, zwłaszcza w tak niszowym temacie, jak rnav spotting, pojawia się pytanie: czy ktokolwiek będzie zainteresowany. Bądźmy szczerzy, kogo to obchodzi?
Tu niespodzianka. Jak się okazuje,w Chełmku ludzi z głową skierowaną do góry jest więcej, niż się wydawało. Panie, które w sobotę przyszły na Skałę zagięły przestrzeń.
Nieprzypadkowo piszę o paniach, bo dwie z nich zawstydziłyby wielu spotterów. Znajomością linii lotniczych, malowań samolotów, wiedzą o drogach lotniczych itd. Przeloty obserwują uważnie na co dzień.
Na przykład. Rozmawiam z jedną z pań o latawcach różnych. I co się okazuje? Wie, co to Beluga i do czego jest wykorzystywana (transport części samolotów Airbusa produkowanych w różnych zakładach, w różnych krajach) :)
Airbus A300B4-608ST Super Transporter

Co było najsympatyczniejsze? To, że przyszli rodzice z dziećmi. Misiaki kręciły zawzięcie wszystkim, czym tylko można było kręcić :) Trzeba było widzieć ich skupienie w oczach przy tych działaniach :)

Niespodziewana wizyta
Na koniec. Byłem zajęty rozmową z jedną z pań spotterek. W tym czasie na Skałę zajrzał na chwilę, by zobaczyć, co też tam montujemy ;), Radosław Włoszek, prezes Kraków Airport. 
Dziękujemy Panie Radku :)

Najważniejsze pytanie, które padło podczas sobotniego spotkania na Skale: kiedy następne?

***
PS Bez fantastycznych i pozytywnie zakręconych ludzi to spotkanie nie doszłoby do skutku. Dziękuję Waldemarowi Rudykowi – dyrektorowi Miejskiego Ośrodka Kultury, Sportu i Rekreacji w Chełmku za życzliwość :).
Dziękuję Pawłowi Waligórze i Mirkowi Saternusowi za zaangażowanie w organizację, aktywną obecność i wiele fantastycznych zdjęć :)
Dziękuję Tadeuszowi Jachnickiemu za, jak zawsze, bezinteresowne wsparcie i pomoc logistyczną w przewiezieniu mnóstwa klajnikantów :)

 

Co zobaczyliśmy

Warunki do fotografowania nie były w sobotę dobre. W powietrzu wisiało mleko utrudniające ostrzenie. Ale coś tam wpadło w obiektyw ;)

 

 

 

 

 

 

Zdjęcia Paweł Waligóra

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież