1 | 2 | 3 | 4

Szukaj

Facebook

Instagram

obrazek 2019a

Na zdjęciu z Leninem

Jak się przygotować do jesiennego spaceru fotograficznego

Piękny październik zachęca do porannych wypraw, podziwiania i uwieczniania malowniczych wschodów słońca w mglistych plenerach. By była to przyjemność, warto pamiętać o kilku ważnych sprawach.

Więcej…

Rok sześciu seminaryjnych wyjazdów

Rok 2012 z pewnością zapamiętam w szczególny sposób. Kirgistan, Mołdawia, Ukraina - tysiące kilometrów pokonanych samolotem, pociągiem, samochodem... Wszystko w ramach sześciu seminariów współprowadzonych przeze mnie dla Wschodnioeuropejskiego Centrum Demokratycznego w Warszawie.

 

Alimova Bałka/Bakczysaraj/Ukraina - wrzesień 2012 r. Fot. Natalya Bimbirayte

 

Więcej…

Z 13. Leninem było tak…

Na początku listopada, w rocznicę rewolucji październikowej, w mediach pojawiła się informacja, że w Mińsku komuniści odsłonili pomnik Lenina. 

Więcej…

Makro natura – zdjęcia stare i nowe

Niedawno obiecałem zamieścić na stronie więcej makrofotografii. Dziś zapraszam do oglądania.

Więcej…

W buczynowo-osikowym zagajniku

Dziś miało być o butach. Czyli o tym, jak kilka lat temu w dalekim Kirgistanie zrozumiałem, dlaczego każda dziewczyna powinna/musi mieć minimum 10 par pod ręką. Będzie niedługo ;) Dziś jest o jesieni i jednym zdjęciu.

Więcej…

Kolejne zdjęcia z Leninem

Kiedy dowiedziałem się, że w kwietniu znów będę na Białorusi, od razu pomyślałem, że wzbogacę kolekcję swoich fotografii z pomnikami Lenina. Tak też się stało.

Więcej…

Któregoś dnia zadzwonił do mnie Łukasz Dziedzic z Regionalnego Ośrodka Kultury w Zatorze. Nagramy rozmowę o Białorusi? - zapytał. Odpowiedziałem, że bardzo chętnie opowiem o naszym mało znanym sąsiedzie.

bialorus sasiad nieznany

Pierwszy raz o swoich doświadczeniach z Białorusią i wspaniałymi ludźmi tam żyjącymi mówiłem trzy lata temu w Chełmku.

Miałem wówczas w planie zorganizowanie jeszcze kilku spotkań poświęconych naszemu sąsiadowi – krajowi tak bardzo przez nas nieznanemu. Historia potoczyła się inaczej. Ale jeździłem na wschód dalej. Gdy Łukasz przed rozmową dla ROK poprosił, żebym policzył, ile razy byłem na Białorusi – policzyłem. I drugi raz policzyłem. Za pierwszym razem wyszło mi 16 wyjazdów i tyle samo powrotów. Za drugim razem – tyle samo. Trudno mi było uwierzyć, stąd ponowne liczenie. Ale nie chce być inaczej.

Tak. Białoruś pokochałem miłością bezwarunkową. Z tym większym niepokojem obserwuję wydarzenia w tym kraju po sfałszowanych, ubiegłorocznych wyborach prezydenckich. Trochę o tym mówię w filmie, ale będzie jeszcze post scriptum we wpisie.

Ze względu na ograniczenie czasowe wielu tematów nie udało nam się poruszyć, wiele też z konieczności zostało przedstawionych bardzo, bardzo ogólnie. Na pewno konieczne jest istotne uzupełnienie. Nie odpowiedziałem bowiem na pytanie o to, co koniecznie na Białorusi trzeba zobaczyć poza tym, że wszystko ;-)

Lista moich zachwytów jest, oczywiście, subiektywna jak każda lista tego typu. I niekoniecznie oczywista. Podaję tylko hasła, bo chcąc pokrótce tylko przedstawić wybrane atrakcje, napisałbym baaardzo grubą książkę.

1. Brześć jako miasto i Twierdza Brzeska

2. Skoki – rodzinna posiadłość Niemcewiczów i miejsce narodzin współtwórcy Konstytucji 3 Maja, literata i polityka – Juliana Ursyna Niemcewicza.

3. Pałac Radziwiłłów i kościół Bożego Ciała w Nieświeżu. W kościelnej krypcie znajdują się trumny z około setką przedstawicieli rodu Radziwiłłów.

4. Stare Miasto w Mińsku

5. Słonim jako miasto

6. Kościół w Iszkołdzi

7. Zamek w Mirze

8. Zespół klasztorny w Iwieńcu

9. Grodno jako miasto

10. Trójkątna Cerkiew w Wielkiej Sworotwie

11. Pińsk jako miasto

12. Zamek w Lidzie

13. Ruiny pałacu w Różanie

14. Nowogródek – miasto i ruiny zamku

15. Muzeum Adama Mickiewicza w Zaosiu

16. Drewniany kościół w Trokielach

17. Pałac w Kosowie

18. Muzeum Tadeusza Kościuszki w Mereszowszczyźnie

19. Lenin w Leninie

20. Kościół w Krupowie z obrazem autorstwa Witolda Pileckiego

Na pewno, jeśli tylko czas na to pozwala, warto i trzeba wejść do każdego kościoła i każdej cerkwi. Warto także skorzystać z usług kolejarzy. Białoruskie pociągi słyną z punktualności. Przy odrobinie szczęścia można się przejechać plackartą, czyli najtańszą klasą znaną z trasy Kolei Transsyberyjskiej.

Obiecane post scriptum do rozmowy.
1. Na Ukrainie został usunięty ostatni pomnik Lenina w tym kraju.

2. Aleksander Łukaszenka zapowiada wprowadzenie jeszcze ostrzejszych przepisów dotyczących zgromadzeń i protestów.
 

WSZYSTKIE ZDJĘCIA Z LENINEM