1 | 2 | 3 | 4

Szukaj

Facebook

Instagram

obrazek 2019a

Na zdjęciu z Leninem

Trzy razy dookoła świata z Francją i Kirgistanem w tle

Dziś, podczas robienia porządków w internetach, zajrzałem również na Flightdiary. Ponownie, po kilku miesiącach, spojrzałem na liczbę 124.275.

flightdiary 04 2021 700

Więcej…

Bruksela w jeden dzień

 Byłem w różnych miejscach na świecie. Wstyd się przyznać – w Brukseli nigdy. Zatem, gdy tylko propozycja wyjazdu do Brukselki się pojawiła, nie mogłem powiedzieć – nie.

 

 

Więcej…

Punkt widokowy - Sky Tower Wrocław

Od ponad ośmiu lat odwiedzający Wrocław mogą podziwiać miasto i jego okolice z wysokości ponad 200 metrów nad ziemią.

sky tower 008 700

Więcej…

Makar & Children Of The Corn w Chełmku

W miniony piątek było mocno i dobrze muzycznie. Bluesowo i rockowo. Czyli tak, jak zespół czuje. Emocje oddaje publiczności. Robi to znakomicie, co potwierdził 23 marca w sali kinowej ośrodka kultury.

Więcej…

Analogowe ćwiczenia i wspomnienia

Sobotę poświęciłem na skanowanie i poznawanie możliwości sprzętu. Wczoraj dotarł do mnie skaner Epson V330.

 


 

Więcej…

„Droga do domu” się nie starzeje

140 autorów zgłosiło 366 fotografii na konkurs „Zdjęcie roku 2023” organizowany w Zamościu. Tym razem „Droga do domu” uzyskała kwalifikację do galerii pokonkursowej, gdzie w kategorii DOROŚLI znalazła się wśród 32 w taki sposób wyróżnionych zdjęć.

droga do domu

Więcej…

Ta wycieczka łączy w sobie elementy rekreacji i historii. Trasa jest malownicza i łatwa nawet dla początkujących rowerzystów, w drogę mogą zatem ruszyć całe rodziny.

na rowerze kamien graniczny 2021 700

Jako punkt startu proponuję parking przy siedzibie gminnego Ośrodku Kultury, Sportu i Rekreacji w Brzezince. Za stadionem (zostawiamy go po lewej stronie) skręcamy od razu w lewo w ulicę Niwy. Jedziemy cały czas prosto i dojeżdżamy do ulicy Wiślanej. Tu skręcamy w prawo. Na kolejnym rozjeździe skręcamy w lewo i po kilku minutach docieramy do wału.

Kierujemy się w prawą stronę. Ścieżką na koronie wału docieramy w pobliże mostu drogowego na Wiśle. Przeprowadzamy rowery przez ruchliwą drogę na drugą stronę (nie przez most). Tam zjeżdżamy pod most kolejowy i ponownie wjeżdżamy na koronę wału. Po trzech kilometrach pedałowania wzdłuż pięknie meandrującej Wisły docieramy do celu. Ścieżka kończy się na  nasypie z kolejowymi torami.

Stąd bez problemu zauważymy znak kilometra 0 żeglownej Wisły. Kamień graniczny z numerem XI, który jest celem naszej wyprawy znajduje się mniej więcej na wysokości tego znaku, na prawym brzegu rzeki. By do niego dotrzeć, trzeba zejść z wału i pokonać pieszo kilkadziesiąt metrów w wysokiej trawie.

Kilka słów wyjaśnienia skąd wziął się kamień graniczny w tym miejscu. To pozostałość po zaborach, czyli niezwykle ważnym czasie w historii Polski. Kamień stoi przy Wiśle w miejscu, gdzie przebiegała rozbiorowa granica między Austrią i Prusami. Sąsiednie znajdują się w Brzezince i Broszkowicach.

Warto się skrzyknąć i zorganizować wycieczkę rodzinną lub w większej grupie – ze znajomymi i z dziećmi. Dla dzieciaków to zawsze niesamowita frajda, gdy mogą osobiście dotknąć pomników historii, która była udziałem naszych przodków.

Powrót do punktu startu tą samą trasą.

Długość trasy – 15 km
Czas przejazdu (z przystankami na podziwianie przyrody, zdjęcia itp.) - około 2 h
Spalanie kalorii – 365 kcal
Trudność – 4/10.

 

INNE PROPONOWANE WYCIECZKI ROWEROWE

1. Kilometr zerowy Wisły na rowerze

2. Na rowerze między stawami

3. Na rowerze dookoła stawu Pośredniego

4. Na rowerze przy schronach bojowych nad Wisłą

5. Na rowerze dookoła Oświęcimia

6. Żydowskie miasto na rowerze

Na rowerze z aplikacją