1 | 2 | 3 | 4

Szukaj

Facebook

Instagram

obrazek 2019a

Na zdjęciu z Leninem

Pełnia Kwiatowego Księżyca

Dzisiejsza pełnia miała dodatkowy walor widokowy w postaci chmur, co jakiś czas przesłaniających satelitę Ziemi.

Więcej…

Niezwykły Kirgistan – kieruj się na południe

Tak nazywało się spotkanie poświęcone cudnemu pięknu południowego Kirgistanu oraz miastom Osz i Dżalalabad. Miejscem orientalnych opowieści w kwietniowy czwartek był Osiedlowy Dom Kultury Zasole.

006a 700

Więcej…

Archiwalne loty

Gdy w wolnej chwili zajrzymy do fotograficznego archiwum, znajdziemy tam zdjęcia, które przywołają w pamięci ludzi, miejsca, sytuacje...

 

 

Więcej…

Niezwykły Kirgistan - po spotkaniu w Bibliotece Śląskiej

W środę po południu nad Katowicami rozpętała się burza śnieżna. Komu w taką pogodę chciałoby się wyjść z domu, by posłuchać, jak opowiadam o pięknym kraju położonym w Azji Centralnej? Spotkała mnie miła niespodzianka.

Więcej…

Niezwykły Kirgistan po raz szósty

Znajomy zapytał: gdzie jest informacja o twoim szóstym wyjeździe do Azji Centralnej? Dobre pytanie, bo była to szczególna wizyta w Kirgistanie i mocno emocjonalna. Z różnych względów.

Więcej…

Wspomnienie Air Show Radom 2015

Po dłuższym czasie znalazłem chwilę, żeby na spokojnie przejrzeć zdjęcia zrobione podczas tegorocznych pokazów lotniczych.

 

Więcej…

Ta wycieczka łączy w sobie elementy rekreacji i historii. Trasa jest malownicza i łatwa nawet dla początkujących rowerzystów, w drogę mogą zatem ruszyć całe rodziny.

na rowerze kamien graniczny 2021 700

Jako punkt startu proponuję parking przy siedzibie gminnego Ośrodku Kultury, Sportu i Rekreacji w Brzezince. Za stadionem (zostawiamy go po lewej stronie) skręcamy od razu w lewo w ulicę Niwy. Jedziemy cały czas prosto i dojeżdżamy do ulicy Wiślanej. Tu skręcamy w prawo. Na kolejnym rozjeździe skręcamy w lewo i po kilku minutach docieramy do wału.

Kierujemy się w prawą stronę. Ścieżką na koronie wału docieramy w pobliże mostu drogowego na Wiśle. Przeprowadzamy rowery przez ruchliwą drogę na drugą stronę (nie przez most). Tam zjeżdżamy pod most kolejowy i ponownie wjeżdżamy na koronę wału. Po trzech kilometrach pedałowania wzdłuż pięknie meandrującej Wisły docieramy do celu. Ścieżka kończy się na  nasypie z kolejowymi torami.

Stąd bez problemu zauważymy znak kilometra 0 żeglownej Wisły. Kamień graniczny z numerem XI, który jest celem naszej wyprawy znajduje się mniej więcej na wysokości tego znaku, na prawym brzegu rzeki. By do niego dotrzeć, trzeba zejść z wału i pokonać pieszo kilkadziesiąt metrów w wysokiej trawie.

Kilka słów wyjaśnienia skąd wziął się kamień graniczny w tym miejscu. To pozostałość po zaborach, czyli niezwykle ważnym czasie w historii Polski. Kamień stoi przy Wiśle w miejscu, gdzie przebiegała rozbiorowa granica między Austrią i Prusami. Sąsiednie znajdują się w Brzezince i Broszkowicach.

Warto się skrzyknąć i zorganizować wycieczkę rodzinną lub w większej grupie – ze znajomymi i z dziećmi. Dla dzieciaków to zawsze niesamowita frajda, gdy mogą osobiście dotknąć pomników historii, która była udziałem naszych przodków.

Powrót do punktu startu tą samą trasą.

Długość trasy – 15 km
Czas przejazdu (z przystankami na podziwianie przyrody, zdjęcia itp.) - około 2 h
Spalanie kalorii – 365 kcal
Trudność – 4/10.

 

INNE PROPONOWANE WYCIECZKI ROWEROWE

1. Kilometr zerowy Wisły na rowerze

2. Na rowerze między stawami

3. Na rowerze dookoła stawu Pośredniego

4. Na rowerze przy schronach bojowych nad Wisłą

5. Na rowerze dookoła Oświęcimia

6. Żydowskie miasto na rowerze

Na rowerze z aplikacją