1 | 2 | 3 | 4

 

 baner na sciane 02

Ta wycieczka łączy w sobie elementy rekreacji i historii. Trasa jest malownicza i łatwa nawet dla początkujących rowerzystów, w drogę mogą zatem ruszyć całe rodziny.

na rowerze kamien graniczny 2021 700

Jako punkt startu proponuję parking przy siedzibie gminnego Ośrodku Kultury, Sportu i Rekreacji w Brzezince. Za stadionem (zostawiamy go po lewej stronie) skręcamy od razu w lewo w ulicę Niwy. Jedziemy cały czas prosto i dojeżdżamy do ulicy Wiślanej. Tu skręcamy w prawo. Na kolejnym rozjeździe skręcamy w lewo i po kilku minutach docieramy do wału.

Kierujemy się w prawą stronę. Ścieżką na koronie wału docieramy w pobliże mostu drogowego na Wiśle. Przeprowadzamy rowery przez ruchliwą drogę na drugą stronę (nie przez most). Tam zjeżdżamy pod most kolejowy i ponownie wjeżdżamy na koronę wału. Po trzech kilometrach pedałowania wzdłuż pięknie meandrującej Wisły docieramy do celu. Ścieżka kończy się na  nasypie z kolejowymi torami.

Stąd bez problemu zauważymy znak kilometra 0 żeglownej Wisły. Kamień graniczny z numerem XI, który jest celem naszej wyprawy znajduje się mniej więcej na wysokości tego znaku, na prawym brzegu rzeki. By do niego dotrzeć, trzeba zejść z wału i pokonać pieszo kilkadziesiąt metrów w wysokiej trawie.

Kilka słów wyjaśnienia skąd wziął się kamień graniczny w tym miejscu. To pozostałość po zaborach, czyli niezwykle ważnym czasie w historii Polski. Kamień stoi przy Wiśle w miejscu, gdzie przebiegała rozbiorowa granica między Austrią i Prusami. Sąsiednie znajdują się w Brzezince i Broszkowicach.

Warto się skrzyknąć i zorganizować wycieczkę rodzinną lub w większej grupie – ze znajomymi i z dziećmi. Dla dzieciaków to zawsze niesamowita frajda, gdy mogą osobiście dotknąć pomników historii, która była udziałem naszych przodków.

Powrót do punktu startu tą samą trasą.

Długość trasy – 15 km
Czas przejazdu (z przystankami na podziwianie przyrody, zdjęcia itp.) - około 2 h
Spalanie kalorii – 365 kcal
Trudność – 4/10.

 

INNE PROPONOWANE WYCIECZKI ROWEROWE

1. Kilometr zerowy Wisły na rowerze

2. Na rowerze między stawami

3. Na rowerze dookoła stawu Pośredniego

4. Na rowerze przy schronach bojowych nad Wisłą

5. Na rowerze dookoła Oświęcimia

6. Żydowskie miasto na rowerze

Na rowerze z aplikacją

 

 

 

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież